W dzisiejszych czasach kłamstwo stało się rozpowszechnionym problemem, który dotyczy wielu ludzi. Problemem, który poważnie wpływa na nasze życie. Zachowanie tego rodzaju może przyczynić się do utraty zaufania przyjaciół oraz najbliższych. Ponadto kłamstwa mogą spowodować szkody psychiczne i doprowadzać do rozwinięcia się innych życiowych problemów, z których wybrnięcie, może zająć mnóstwo czasu. Wydaje się, że znacznie łatwiej jest zapobiegać i w ten sposób zredukować zjawisko, jakim jest kłamstwo, aniżeli wyplątywać się, często „po fakcie”, z konsekwencji takiego zachowania. Nie pozwól, żeby kłamstwo wpłynęło na dokonywane przez ciebie wybory oraz twoje szczęście. Byłam w tym tygodniu świadkiem tego, jak pewna osoba na sali sądowej została przyłapana na kłamstwie i strasznie się skompromitowała. Najgorsze jednak jest to, że nie potrafiła w odpowiednim momencie powiedzieć sobie “dość” i zamiast pomóc osobie, którą chciała chronić, pogrążyła i ją i siebie. Szkoda, że osoby przyłapywane na kłamstwie na sali sądowej nie są automatycznie karane chociażby symboliczną karą pieniężną. Wiem, że wiele osób składa fałszywe zeznania myśląc sobie, “a nuż się uda i się nie wyda”. Jednak dziś to nie rozprawy sądowe będą tematem wpisu, tylko te zwyczajne, codzienne kłamstwa, które ludzie wypowiadają, aby ochronić siebie lub bliskich, polepszyć swoją sytuację, albo osiągnąć różnego rodzaju korzyści.
Spójrzmy na listę 7 kluczowych powodów, które mam nadzieję, że skłonią cię do tego, żeby przestać mówić nieprawdę lub jeżeli nie masz w zwyczaju kłamać (mam nadzieję, że tak właśnie jest!), to przynajmniej uświadomią ci, jakie są wady kłamania.

 

Jak przestać kłamać – 7 faktów, które mogą ci pomóc

 

1. Mówienie prawdy czyni cię odważnym

Powiedzenie niewygodnej prawdy wymaga dużo więcej odwagi niż posłużenie się nawet wysoce ryzykownym kłamstwem. Warto pamiętać, że prawdziwość jest cechą silnych i mądrych ludzi. Zgadzam się z tym, że czasami trudno jest powiedzieć całą prawdę, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą uczucia czy sprawa dotyczy naszego związku. Jednak osoba, wobec której zdecydujemy się być szczerym, z całą pewnością doceni naszą odwagę.

 

2. Kłamstwo jest przyczyną utraty zaufania

„Przykro mi, że mnie okłamałeś, ponieważ od tej pory nie będę mógł ci wierzyć” powiedział kiedyś Friedrich Nietzsche, pokazując tym samym, że nikt nie wierzy kłamcom. Osoby, które posługują się kłamstwami, zazwyczaj tracą swój autorytet i w zamian za to zyskują reputację patologicznego kłamcy. Natomiast ludzie wybierający strategię posługiwania się prawdą bywają doceniani przez tych, którzy ich otaczają. Bycie godnym zaufania jest pożądaną cechą, która może zwiększyć naszą pewność siebie i przysporzyć nam wielu prawdziwych przyjaciół.

 

3. Mówienie prawdy zmniejsza nasz poziom stresu

Kiedy mówisz prawdę, jesteś mniej napięty i przygnębiony, ponieważ nie musisz żyć w napięciu, że twoje kłamstwa wyjdą na jaw. Poza tym, mówienie prawdy zwiększa twoją odporność, zmniejsza poziom depresyjności i wyostrza twoje myślenie. Jeśli chcesz obniżyć swój poziom stresu, uczyń prawdę jednym ze stałych elementów twojego życia. Ciało ludzkie wydziela endorfiny, zwane „hormonami szczęścia”, tylko wtedy, kiedy nasz styl życia jest bezstresowy. Mówienie prawdy pozwoli ci więc poczuć się bardziej zrelaksowanym i spokojnym.

 

4. Wewnętrzne konflikty

Kłamstwa mogą przyczynić się do powstania różnorodnych wewnętrznych konfliktów i stresów, które nie pozostają bez wpływu na twój nastrój i które obfitują w kolejne problemy. Istnieje ryzyko przyzwyczajenia się do ciągłych kłamstw i wymyślania kolejnych, tylko po to, żeby zamaskować te wypowiedziane wcześniej. Rodzi to wewnętrzne spory, a dodatkowo wpływa na twoją pewność siebie i samoocenę.

 

5. To, że kłamiesz może być oznaką poważniejszego problemu

Istnieją ludzie, którzy posługują się kłamstwem bez względu na wszystko. Nie ma dla nich znaczenia nawet temat, na który kłamią. Zazwyczaj czują oni silną potrzebę mówienia nieprawdy, która przeradza się potem często w szkodliwy nawyk. Jeśli ten problem dotyczy ciebie, powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Sięgnięcie po pomoc może być szansą wyjścia z pułapki kłamstw.

 

6. Kłamstwo pozbawia cię osiągnięć

Istnieje pewien rodzaj specyficznych kłamców. Kłamcy ci tworzą historię ich “udanego” życia, ale tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób pozbawiają się prawdziwych osiągnięć. Spróbuj przyznać sam przed sobą, że osiągnięcia, o których opowiadasz to tak naprawdę puste słowa i nie uciekaj od samego siebie. Jeśli zdecydujesz się zarzucić mówienie kłamstw, dasz sobie szansę na lepsze życie.

 

7. Kłamstwo nie rozwiąże twoich problemów

Naprawdę wierzysz w to, że kłamstwa okażą się lekarstwem na twoje problemy? Jeśli tak, to wiedz, że srogo się mylisz, ponieważ jedyne, co mogą zrobić, to spotęgować ich liczbę. Pamiętaj, że szczerość jest najlepszym wyjściem z każdej sytuacji. Przerwij to, co robisz póki możesz, wyznaj prawdę i zmierz się z konsekwencjami twoich działań.

 

Jak widzisz, kłamstwo może być bardzo szkodliwym i destrukcyjnym nawykiem. Zrób co możesz i przerwij go, żeby móc stać się szczęśliwą osobą, która odnosi sukcesy :-)