Peeling to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki któremu możemy cieszyć się gładką, oczyszczoną i rozświetloną skórą, dlatego powinnyśmy wykonywać go regularnie. Peeling usuwa martwy naskórek i sprawia, że skóra wygląda młodziej i zdrowiej. Niestety peeling, jak każdy inny zabieg pielęgnacyjny może także zaszkodzić naszej skórze, jeżeli jest wykonywany w sposób nieprawidłowy. Do najczęstszych błędów popełnianych podczas peelingowania skóry należy zbyt mocne pocieranie oraz wybór nieodpowiedniego produktu peelingującego. Niektóre kobiety wykonują peeling zbyt często, co także ma bardzo zły wpływ na stan skóry. A czy Ty wiesz, jak prawidłowo wykonać peeling i jak często powinno się stosować ten zabieg? Peeling powinno się wykonywać nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. Ja na przykład robię go tylko raz w tygodniu, bo po prostu po wyglądzie mojej skóry widzę, że nie ma potrzeby wykonywać go częściej. Poniżej znajdziesz kilka istotnych wskazówek, jak prawidłowo zrobić sobie peeling i nie zaszkodzić swojej skórze.
Jak prawidłowo wykonać peeling?
1. Kup odpowiedni peeling
Obecnie na rynku kosmetycznym dostępnych jest mnóstwo peelingów i naprawdę nie jest łatwo wybrać ten najlepszy. Zanim kupisz sobie peeling, poszukaj w Internecie opinii na temat peelingów różnych firm, zapytaj przyjaciółkę, poproś w drogerii lub aptece o próbki. Wybierz produkt, który będzie przeznaczony do twojego typu skóry. Rozważ też użycie naturalnych peelingów własnej produkcji. Ja obecnie do peelingu twarzy używam… miodu (piszę o tym tutaj – klik), a do peelingu reszty ciała mydełka kawowego, które sama robię (tutaj piszę jak – klik). Zarówno z miodu jak i mydełka jestem bardzo zadowolona i polecam je każdemu.
2. Nałóż go na zwilżoną skórę
Zanim nałożysz na skórę peeling, zawsze dokładnie zwilż ją wodą. Dzięki temu produkt po pierwsze nabierze lepszej konsystencji, a po drugie będzie się gładko rozprowadzał po skórze. Przeważnie używam peelingu pod prysznicem, bo tak jest moim zdaniem najłatwiej.
3. Rozprowadzaj okrężnymi ruchami
Peeling rozprowadzaj po twarzy małymi, okrężnymi ruchami i upewnij się, że nie omijasz żadnego fragmentu skóry. Wykonywanie takich kolistych ruchów jest dla twojej skóry jak mini masaż. Na większych partiach ciała, takich jak uda, możesz zataczać większe kręgi.
4. Intensywność dostosowuj do peelingowanych obszarów
W czasie wykonywania peelingu miej na uwadze to, jakim obszarem ciała zajmujesz się w danym momencie i dostosowuj do niego nacisk oraz intensywność ruchów. W miejscach gdzie skóra jest cienka i delikatna, zwolnij i masuj skórę bardzo delikatnie, a tam gdzie skóra jest grubsza, na przykład na pośladkach, kolanach i stopach rób to intensywniej. Powieki i skórę po oczami, która jest bardzo cienka i delikatna, najlepiej omiń.
5. Użyj gąbki
Jeżeli masz bardzo twardą skórę, aby wzmocnić efekt peelingujący, użyj gąbki. Najlepsza będzie gąbka naturalna lub trukwa, ale uwaga – ta rada dotyczy jedynie kobiet, które mają naprawdę bardzo grubą, szorstką skórę. Jeżeli masz skórę normalną lub wrażliwą, nie używaj dodatkowo gąbki, bo możesz podrażnić skórę.
6. Dokładnie zmyj resztki peelingu
Kiedy już skończysz, dokładnie zmyj ze skóry resztę peelingu i złuszczonego, martwego naskórka. Nie pozostawiaj peelingu na skórze (chyba, że tak radzi producent), bo w przeciwnym razie twoja skóra może stać się przesuszona, swędząca, a nawet mogą mogą pojawić się na niej jakieś drobne wypryski. Jeżeli zmywasz peeling pod prysznicem, to najpierw spłucz go dokładnie ciepłą woda, a następnie na chwilę przełącz wodę na zimniejszą. Zimna woda zamyka pory skóry oraz sprawia, że skóra jest bardziej jędrna.
7. Nawilż skórę
Po zakończonym peeling należy dokładnie nawilżyć skórę. Zrób to od razu po zmyciu peelingu. Oczywiście możesz do tego użyć swojego ulubionego kremu do twarzy i balsamu do ciała, ale osobiście bardzo polecam olej kokosowy. Działa on nawilżająco i antybakteryjnie, więc świetnie nadaje się do użycia po peelingu. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia twoja skóra będzie wyglądała gładko, zdrowo i młodziej.
A czy Ty regularnie robisz sobie peeling? Jeżeli nie, to teraz, kiedy już wiesz, jak prawidłowo wykonać peeling, zrób go jak najszybciej i zapewniam Cię, że będziesz zaskoczona, jak gładka i miękka będzie Twoja skóra po takim zabiegu. Jeżeli nie masz pod ręką żadnego kupnego peelingu, to na początek możesz użyć cukru wymieszanego z oliwą z oliwek lub ze zwykłym olejem :-)
Ja właśnie za Twoją namową do peelingu zaczęłam używać miodu i jest suuuper :-) Dzięki za tę informację :-)
Z jednej strony rady wydają się bardzo oczywiste, ale pamiętam, że na początku swojej przygody z peelingami popełniałam błędy, o których piszesz, np tarłam peelingiem na sucho :-/
Świetny, bardzo przydatny post!