Obecnie depresja jest jednym z najbardziej poważnych problemów zdrowotnych, który niszczy życie milionów ludzi. Według WHO jest już na czwartym miejscu. Okazuje się, że cierpią na nią nie tylko dorośli, ale także mnóstwo nastolatków i coraz więcej dzieci. Wielu lekarzy przekonuje, że depresja jest uleczalnym zaburzeniem, jednak wiele osób, które na nią cierpi, jest zdania, że nie są w stanie przezwyciężyć negatywnych emocji i psychicznego bólu. Bez fachowej opieki lekarskiej i pomocy z zewnątrz, choroba ta jest bardzo trudna do pokonania.

Jeśli najbliższe i najdroższe tobie osoby cierpią na depresję, powinieneś wiedzieć, że twoje wsparcie i zachęty są dla nich bardzo istotne. Mogą one odgrywać ważną rolę w wyzdrowieniu. W szczególnie drastycznych przypadkach powinieneś być nawet gotowy zaniedbać swoje własne potrzeby i poświęcić swój czas, jeśli chcesz pomóc ukochanej osobie w pozbyciu się destrukcyjnego stanu psychicznego. Zrób co tylko w twojej mocy, by wypełnić ich życie radością i optymizmem. Oczywiście nie jestem lekarzem i podkreślam, że w przypadku depresji pomoc lekarza jest niezbędna i niezastąpiona, ale poniżej zebrałam kilka istotnych wskazówek, które mam nadzieję, pomogą ci zrozumieć i wspierać osoby cierpiące na depresję.

 

Jak pomóc komuś kto ma depresję:

 

1. Motywuj ich do życia

Postaraj się udowodnić osobie chorej na depresję, że jest wiele wspaniałych powodów, dla których warto żyć. Depresja może sprawić, że ludzie stają się obojętni i psychicznie wyczerpani. Mogą stracić chęć do życia i rozwoju. Motywowanie i wypełnienie pewnością siebie umysłu osób chorych na depresję może nie być łatwe, ale powinieneś spróbować wykorzystać różne niecodzienne metody, by udowodnić im, że istnieje wiele rzeczy, dla których warto żyć i o które warto walczyć w życiu. Przede wszystkim jednak pozwól im zdać sobie sprawę z tego, że są ważną częścią twojego życia i naprawdę ich doceniasz.

 

2. Pomóż mu znaleźć siły by walczyć z depresją

Człowiek to niesamowicie potężna i silna psychicznie istota. Najważniejsze jednak, by wykorzystywała swoje naturalne zasoby i energię we właściwy sposób. Ludzie, którzy cierpią na depresję zwykle wykorzystują swoją energię w sposób autodestrukcyjny. Jeśli chcesz im pomóc, powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o tej chorobie i różnych technikach pozwalających pomóc osobom w depresji. Będziesz miał większe szanse zrozumienia, czym jest depresja i jak wygrać z tą straszną chorobą. Zbieraj te informacje i dziel się nimi z ukochanymi osobami. Jestem pewna, że przyczyni się to do wzrostu ich motywacji do działania.

 

3. Bądź obecny

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy zrobić, jest bycie obecnym w życiu swojej ukochanej osoby. Łatwiej jest wrócić do zdrowia poprzez wspólne przestrzeganie różnych wytycznych i porad. Jeśli nie mieszkacie razem, spróbuj skontaktować się z osobą w depresji i zaprosić ją do włączenia się do twoich codziennych zajęć. Udowodni jej, że nie jest sama, a ty jesteś naprawdę zainteresowany tym, by doszła do siebie. Nie pozwól by osoba chora na depresję izolowała się i błądziła w swoich depresyjnych myślach.

 

4. Zachęcaj do wizyty u lekarza

Depresja jest poważną chorobą i proces jej leczenia powinien być kontrolowany przez psychiatrę. Wszystko zależy od stadium depresji, ale często pożądane jest przestrzeganie zaleceń lekarza i branie leków. Jeśli osoba chora na depresję otrzyma fachową pomoc, będzie mieć większe szanse, by szybko pozbyć się depresji i uniknąć jej skutków. Postaraj się przekonać osobę z depresją, że lekarze mogą łatwo złagodzić jej cierpienia.

 

5. Nie poddawaj się

Nie poddawaj się zbyt łatwo i pamiętaj, że dla osób wytrwałych nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli coś blokuje twoją drogę, możesz poszukać innej ścieżki, która doprowadzi cię do celu. Wiadomo, że próba pomocy osobie chorej na depresję może być ogromnym wyzwaniem, ale jeśli kochasz tę osobę, powinieneś zrobić, co w twojej mocy, by jej pomóc.

 

6. Nie krytykuj

Każde nieostrożne słowo może mieć negatywny wpływ na zdrowie i stan psychiczny danej osoby. Co więcej, może nasilić depresję. Powinieneś być bardzo ostrożny podczas komunikowanie się z taką osobą, ponieważ osoby w depresji są bardzo wyczulone i podatne na zranienie. Staraj się unikać krytyki i osądzania, gdyż mogą one ją jeszcze bardziej wyizolować. W kontaktach z taką osobą, staraj się być jak najbardziej pozytywna.

 

7. Nie bądź zbyt wymagająca wobec siebie

Jeśli chcesz pomóc danej osobie w radzeniu sobie z depresją, nie powinnaś być zbyt wymagająca wobec siebie. Staraj się cały czas myśleć pozytywnie, gdyż otaczanie się osobami w depresji może okazać się dla ciebie trudnym zadaniem. Kiedy masz cały czas do czynienia z problemami innych ludzi stajesz się mniej odporny na stres. Wszystko, co musisz zrobić, to okazać swoją miłość i wsparcie. Jeżeli chora osoba, cały czas to odrzuca, to nie obwiniaj się. Być może zrobiłeś już wszystko, co możliwe, by pomóc osobie w depresji, ale ona twojej pomocy po prostu nie chce. W takiej sytuacji nie obwiniaj się za coś, na co nie masz wpływu.

 

Prawdziwa miłość nie zna granic i potrafi przebijać mury. Leczy serca i pomaga ludziom pozbyć się chorób psychicznych i fizycznych. Mam nadzieję, że ten artykuł chociaż trochę pomoże ci wspierać swoich najdroższych i najbliższych, jeśli cierpią oni na depresję. Nie bój się wziąć sprawy w swoje ręce i dać ukochanej osobie szansę powrotu do zdrowia i ponownego cieszenia życiem. Czy kiedykolwiek wspierałeś / wspierałaś osobę w depresji? Jeżeli tak, to koniecznie podziel si w komentarzu wskazówkami, które mogą być pomocne dla osób w takiej sytuacji.