Nawet optymiści od czasu do czasu mają zły humor. Zły nastrój zwykle spowodowany jest jakimś problemem lub nieprzyjemną sytuacją, ale czasem zdarza się beż żadnego powodu, gdy się go w ogóle nie spodziewamy. O gorsze samopoczucie nietrudno szczególnie teraz, gdy za oknem zimo i ponuro. W dzisiejszym wpisie staramy się stawić czoła jesienno-zimowej chandrze i przedstawiamy siedem sprawdzonych sposobów na to, aby polepszyć sobie nastrój.

Jak pokonać zły nastrój?

1. Rób to co lubisz

Gdy jesteś w złym nastroju zrób to, co lubisz robić, bez względu na to, co to będzie. Idź na spacer w miejscowym parku, idź pograć w swoje ulubione gry czy posłuchaj ulubionej muzyki. Możesz zjeść ulubione ciasto, obejrzeć dobrą komedię lub śmieszne filmiki na Youtubie. Naukowo udowodniono, że ulubione rozrywki poprawiają humor. Dlatego postaraj się zrobić coś, co wywołuje uśmiech na twojej twarzy.

Mi nastrój poprawia dobre jedzenie i wcale niekoniecznie muszą to być wysokokaloryczne słodycze. Po zjedzeniu zdrowego wegetariańskiego sushi zawsze mam lepszy humor!

wegetariańskie sushi

2. Odpowiedzialność

Weź odpowiedzialność za swoje czyny i miej kontrolę nad życiem. Będziesz szczęśliwszy niż inni ludzie, którzy czują się bezsilni. Twoje myśli mogą zmienić twój nastrój na lepsze. Jeśli sytuacja jest bardzo skomplikowana, to należy zwrócić uwagę na elementy które można kontrolować. Ważne jest, aby rozpocząć od małych rzeczy. Krok po kroku, odgonisz wszystkie negatywne myśli i zły nastrój czmychnie.

3. Rozwiąż problemy

Po pierwsze, trzeba zidentyfikować problem, który psuje ci humor. W dzisiejszych czasach wiele problemów jest tak skomplikowanych, że znalezienie rozwiązania staje się wielkim wyzwaniem. Wyobraź sobie, że twój problem jest jak gra logiczna, składająca się z odpowiedniej liczby puzzli. Trzeba je zidentyfikować i umieścić w taki sposób, że można będzie zobaczyć całą układankę. Zamiast narzekać na coś, co poszło nie tak i zadręczać się pesymistycznymi myślami, przeanalizuj dlaczego doszło do takiej sytuacji i postaraj się wyciągnąć wnioski na przyszłość.

4. Nie bądź ofiarą

Zmień swoje nastawienie i odwrócić uwagę od problemu. Nie rozpamiętuj przeszłości, ale zwracaj większą uwagę na chwilę obecną. Jeśli masz bardzo bogatą wyobraźnię, wyobraź sobie, że zamykasz książkę i rozpoczynasz nową. Nie jesteś ofiarą w tej historii. Wystarczy zaakceptować wszystkie swoje problemy i iść dalej.

5. Przeczekaj zły nastrój

Zły nastrój jest częstą rzeczą w nowoczesnym społeczeństwie i czasem wystarczy go najzwyczajniej w świecie przeczekać. Ważne jest, aby zły nastrój nie zagościł w twoim życiu na stałe. Jeśli poradzisz sobie z nim, staniesz emocjonalnie silniejszy i rozsądniejszy.

Dobrym sposobem na poradzenie sobie ze złym nastrojem jest spotkanie się z przyjaciółmi lub spędzenie czasu z rodziną. Bliskie osoby odwrócą twoją uwagę od problemów. Dzięki nim błyskawicznie zapomnisz o tym, że miałaś zły humor!

jak poprawić sobie nastrój

6. Wyjdź na zewnątrz

Korzystanie z dobrodziejstw natury jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na poprawę nastroju. Uspokaja układ nerwowy i może spowodować, że dzień stanie się lepszy. Kiedy czujesz, że zaczynasz się irytować, spróbuj iść na spacer do parku. Obcowanie z przyrodą ma pozytywny wpływ na emocjonalne i fizyczne samopoczucie. Ci, którzy żyją w środowiskach miejskich powinni wychodzić na zewnątrz, aby obniżyć aktywność współczulnego układu nerwowego i obniżyć ciśnienie krwi.

 

7. Zagraj w grę z przyjaciółmi lub rodziną

To jeden z moich ulubionych sposobów na poprawę nastroju. Gry planszowe zajmują w pokoju moich synów całą oddzielną półkę. Chłopaki grają w nie bardzo chętnie, a mnie cieszy to niezmiernie, ponieważ jest to o wiele lepszy sposób spędzania wolnego czasu niż oglądanie telewizji lub granie na konsoli. Młodszy (4 lata) uwielbia gry edukacyjne i planszowe, a starszy (7 lat) jest obecnie na etapie gier logicznych, strategicznych i łamigłówek.

Gry planszowe są obecnie coraz bardziej popularne także wśród dorosłych. U nas są obowiązkowym punktem praktycznie każdego spotkania ze znajomymi. Ogromny wybór świetnych planszówek znajdziecie znajdziecie w Empiku —> KLIK. Do moich ulubionych należą Osadnicy z Catanu, Królestwo w budowie, 5 sekund oraz Monopoly (klasyka!).

gry planszowe empik

 

Dajcie znać, jakie są Wasze sposoby na poprawę humoru i radzenie sobie z obniżonym nastrojem, a jeżeli również uwielbiacie gry planszowe, to polećcie mi jakieś fajne w komentarzach!

 

Zapisz