Dużo pracujesz i nie jesteś w stanie uczęszczać na stacjonarne kursy zawodowe, dzięki którym mógłbyś podnieść swoje kwalifikacje? Nie martw się! Czasy, kiedy nauka odbywała się wyłącznie stacjonarnie, już dawno minęły. Żyjemy w erze ogromnych możliwości. Możemy szkolić się i podnosić swoje kwalifikacje online z dowolnego miejsca na ziemi o dowolnej odpowiedniej dla nas porze. Możemy w ten sposób skorzystać nie tylko z różnego rodzaju kursów zawodowych, hobbystycznych czy językowych, ale nie tylko. Obecnie wiele uczelni wyższych oferuje studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe w wygodnej formie online.
Świat bardzo szybko się zmienia. Aby nadążyć za zmieniającymi się warunkami i formami pracy konieczny jest ciągły rozwój. Jeśli po zakończeniu formalnej edukacji szkolnej osiądziemy na lurach i nie będziemy na bieżąco się dokształcać, to z pewnością zostaniemy daleko w tyle za konkurencją i trudno będzie nam znaleźć oraz utrzymać dobrze płatną pracę. Z tego powodu warto poświecić trochę czasu wieczorami lub w weekendy na dokształcenie się, zwłaszcza że możemy to zrobić wygodnie w domowym zaciszu. Podpowiadamy, dlaczego warto się uczyć i z jakich form edukacji online warto skorzystać.
4 sprawdzone sposoby na to, by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe bez wychodzenia z domu
Do dostępnych dla każdego form kształcenia online należą:
1. Tematyczne kursy online
Zawodowych i hobbystycznych kursów online jest całe mnóstwo. Możemy z nich skorzystać płatnie na specjalnych platformach kursowych takich jak na przykład Udemy czy Domestika. Wiele dostępnych w ten sposób kursów jest naprawdę wysokiej jakości i przekazuje kompletną wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną z konkretnej dziedziny. Co więcej, często możemy także po ukończeniu takiego kursu uzyskać oficjalny certyfikat rozpoznawalnej i cenionej międzynarodowej jednostki certyfikującej.
Oczywiście kursy tematyczne dostępne są także online w wielu uniwersytetach oraz instytutach.
Kształcić się możemy praktycznie w każdej możliwej dziedzinie. Bez trudu znajdziemy na przykład kursy:
– informatyczne,
– programistyczne,
– kodowania,
– na testera oprogramowania,
– księgowe,
– rachunkowe,
– podatkowe,
– grafiki komputerowej,
– obsługi konkretnych programów komputerowych,
– projektowania wnętrz,
– projektowania ogrodów,
– florystyczne,
– rysunku,
– rękodzieła w różnej postaci,
– coachingu.
To tylko niewielki ułamek dostępnej tematyki takich kursów. Możemy za ich pomocą zarówno podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, jak i całkowicie się przekwalifikować. Zdobyte umiejętności oraz certyfikaty będą pomocne zarówno podczas starania się o awans w obecnej pracy, jak i podczas szukania nowej, a także mogą być wspaniałym początkiem własnego biznesu.
2. Kursy online i aplikacje do uczenia się języków obcych
Nie ma co się oszukiwać – znajomość języków obcych to w naszych czasach konieczność. Podstawą jest język angielski, ale prawda jest taka, że im więcej języków znamy i im lepiej się nimi posługujemy, tym większe są nasze szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby nauczyć się choćby jednego czy dwóch języków obcych.
Nie jest to wcale bardzo trudne. Może to zrobić każdy i w każdym wieku. Jedyne czego potrzeba, aby odnieść sukces to konsekwencja, systematyczność i zaangażowanie. Aby nauczyć się języka, wcale nie musimy latami uczęszczać do szkoły językowej. Specjaliści są zdania, że szybko da się nauczyć nowego języka. Podobno każdy z nas jest w stanie osiągnąć komunikatywną znajomość języka obcego na poziomie B1 w zaledwie kilka miesięcy, natomiast dobra znajomość (poziom B2) to kwestia nie więcej niż roku intensywnej nauki.
Online języka możemy uczyć się na kursach dostępnych na platformach kursowych, na kursach online organizowanych przez szkoły językowe, a także poprzez aplikacje do nauki języków obcych – są one dostępne zarówno w wersjach płatnych, jak i darmowych.
Pamiętajmy, że poświęcając na szlifowanie języka obcego od 15 do 30 minut dziennie, w krótkim czasie znacząco poprawimy swoje zdolności komunikowania się, a po kilkunastu miesiącach nauki swobodna komunikacja w wybranym języku nie powinna stanowić dla nas żadnego problemu.
Znajomość języków obcych naprawdę otwiera przed nami wiele nowych możliwości zawodowych. Możemy nie tylko starać się o dotychczas niedostępne dla nas stanowiska pracy, ale także na przykład też obaw zacząć spełniać swoje marzenia o pracy za granicą.
3. Studia online
Oferty studiów wyższych, na których zajęcia odbywają się całkowicie lub częściowo online znajdziemy zarówno na rodzimych, jak i zagranicznych uczelniach wyższych i to zarówno tych prywatnych, jak i państwowych. Oczywiście tutaj rekrutacja często odbywa się w inny sposób niż w przypadku powszechnie dostępnych kursów. Trzeba na przykład wykazać się średnim wykształceniem ze zdaną maturą.
Z roku na rok oferta kierunków studiów dostępnych w trybie zdalnym poszerza się. Oczywiście nie znajdziemy na niej kierunków wysoce specjalistycznych wymagających praktycznych umiejętności takich jak na przykład kierunki medyczne czy techniczne dostępne na politechnikach, ale z pewnością warto zapoznać się z aktualną ofertą interesujących nas uczelni wyższych, ponieważ posiadanie wyższego wykształcenia może przed nami otworzyć szansę na awans lub wyższe stanowisko pracy z o wiele lepszymi zarobkami.
Przeczytaj również: 22 nawyki, które pomogą ci w pracy
4. Nauka online na własną rękę
Wiele praktycznych umiejętności, które możemy wykorzystać później w celach zarobkowych, można zdobyć samodzielnie, korzystając z bezpłatnych tutoriali czy webinarów online. Znajdziemy je dosłownie wszędzie na przykład w serwisach video takich jak YouTube, a nawet na platformach social media – Instagram i TikTok.
Korzystając z takich prostych i darmowych form edukacji, możemy na przykład nauczyć się samodzielnie tworzyć proste grafiki w powszechnie dostępnych aplikacjach jak Canva, nauczyć się obróbki zdjęć i video oraz edycji dźwięku, czy prowadzenia social mediów. Obecnie są to bardzo potrzebne i pożądane umiejętności, na których można naprawdę nieźle zarobić, dlatego warto potraktować poważnie edukacyjne filmiki tematyczne dostępne powszechnie w Internecie.
Ich tematyka jest tak szeroka, że obejmuje praktycznie wszystkie możliwe sektory oraz umiejętności, zarówno te zawodowe, jak i hobbystyczne, które mogą pomóc nam w założeniu własnego biznesu w oparciu o swoje pasje i zainteresowania.
Jak wybrać dobry kurs, webinar lub tutorial online? Sprawdźmy, jakie kwalifikacje oraz doświadczenie ma osoba prowadząca dane szkolenie. Poszukajmy także opinii osób, które już z danego kursu skorzystały i zapytajmy je o opinię. Będzie to bardzo pomocne w wyborze najlepszej oferty edukacyjnej.
No Comment