Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak piłować paznokcie? Wiem, że być może w pierwszej chwili pomyślisz sobie, że to idiotyczne pytanie, bo przecież to najzwyklejsza w świecie czynność, którą wykonujesz od lat. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że piłowanie paznokci w nieodpowiedni sposób może je osłabić lub uszkodzić.

Jak piłować paznokcie?

Naprawdę warto regularnie piłować paznokcie, gdyż dzięki temu nie tylko zachowają idealny kształt i nie będą się zadzierać, ale także odpadnie konieczność ich obcinania, co może źle wpływać na ich strukturę. Jednak nieodpowiednim piłowaniem także można im zaszkodzić, więc trzeba wiedzieć jak, a przede wszystkim czym, to robić.
Najważniejsze jest to, by wybrać odpowiedni pilniczek. Już o dawna zaleca się nieużywanie pilników metalowych, choć kiedyś do wyboru były tylko takie, ponieważ w dłuższej perspektywie osłabiają one paznokcie, gdyż niszczą ich strukturę. Znacznie lepszym wyjściem jest zaopatrzenie się w pilniczki papierowe, pilnik szklany czy mineralny. Te pierwsze szybko się zużywają, a szklany w dodatku może sporo kosztować jak na pilnik, ale często spełniają swoją rolę o wiele lepiej niż tradycyjne i przede wszystkim nie niszczą paznokci.

Co do tego, jak należy piłować, to nie można zbyt mocno przyciskać pilniczka do paznokci. Należy także piłować tylko w jedna stronę lub przynajmniej robić to w końcowej fazie piłowania, gdyż dzięki temu unika się powstawania zadziorków i paznokcie nie rozdwajają się.

ZOBACZ TEŻ: Domowe kosmetyki – za i przeciw