Niestety nie da się uniknąć starzenia się. Każdy człowiek musi postarzeć się fizycznie, ale możesz wyglądać młodziej, jeśli będziesz właściwie dbać o swoją skórę. Możesz także czuć się młodziej, jeśli zdrowo się odżywiasz i regularnie ćwiczysz. Wszystko zależy od ciebie. Kobiety nieświadomie popełniają wiele błędów, które sprawiają, że wyglądają starzej. Opuszczają posiłki, żywią się „śmieciowym jedzeniem”, za mało śpią i piją niewystarczająca ilość wody. Jeśli ty również jesteś winna popełniania tych błędów, rozpatrz na nowo swój styl życia i przestrzegaj tych siedmiu zasad by dłużej pozostać młodą i piękną :-)

 

Jak opóźnić proces starzenia się?

1. Pozbądź się złych nawyków

Palenie papierosów i picie alkoholu mogą sprawić, że poczujesz się na chwilę lepiej, jednak te nawyki nigdy nie pomogą tobie wyglądać młodziej. Liczne badania wykazują, że palenie stanowi jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się. Jeśli palisz codziennie i pijesz sporo alkoholu, co któryś dzień, powinnaś być przygotowana na stawienie czoła odwodnieniu, przedwczesnym zmarszczkom, utracie kolagenu, elastyczności i zaczerwienieniom skóry. Pozbądź się nawyków, które postarzają twoją skórę. Twoja skóra i ciało podziękują tobie za to!

 

2. Dbaj o szyję, ramiona i dłonie

Twoja twarz może wyglądać młodziej niż wskazuje na to twój wiek, ale szyja, ramiona i dłonie mogą natychmiast ujawnić twój prawdziwy wiek. Codzienna pielęgnacja tych części ciała jest istotna w przeciwdziałania przedwczesnemu starzeniu się. Nawilżaj szyję, ramiona i dłonie przed snem, a w ciągu dnia smaruj je kremem z filtrem.

 

3. Zmniejsz ekspozycję na słońce

Nie oznacza to, że masz całkowicie unikać słońca. Powinnaś spędzać na słońcu trochę czasu każdego dnia, żeby otrzymać odpowiednią dawkę witaminy D. Jednak spędzanie zbyt dużej ilości czasu na słońcu może wpłynąć niekorzystnie na twoją skórę i doprowadzić do powstania zmarszczek, przedwczesnego starzenia się, a nawet do nowotworu skóry. Przed wyjściem z domu zastosuj krem z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej i jeśli jest to potrzebne, powtórz tą czynność także w ciągu dnia. Powinnaś używać kremu z filtrem również w pochmurne i deszczowe dni.

 

4. Nie dotykaj swojej twarzy

Ta rada może zabrzmieć dziwnie, ale trzymaj ręce z dala od swojej twarzy i szyi, by uniknąć trądziku i przedwczesnego starzenia się. Nie pocieraj oczu i nie drap się po nosie. Skóra wokół twoich oczu jest bardzo delikatna i kiedy jej nie dotykasz, odpędzasz oznaki starzenia się. Po nałożeniu kremu pod oczy, także go nie wcieraj, tylko delikatnie wklepuj opuszkami palców.

 

5. Myj twarz dwa razy dziennie

Czasem jesteś zbyt zaspana, by przemyć rano twarz i zbyt zmęczona, by zmyć makijaż przed snem? To jedne z najgorszych nawyków prowadzących do przedwczesnego starzenia się skóry. Umycie twarzy zajmie tobie tylko kilka minut, więc nie szukaj wymówek, by unikać robienia tego regularnie. W ten sposób nie tylko zapobiegasz przedwczesny zmarszczkom, ale również przeciwdziałasz trądzikowi.

 

6. Wysypiaj się

By się zregenerować twoje ciało potrzebuje co najmniej 7-8 godzin snu. Jedną z kluczowych zasad, którą należy przestrzegać by zapobiec przedwczesnym zmarszczkom jest uzyskanie 8 godzin snu, ale należy położyć się spać nie później niż o 23:00. Kiedy kładziesz się spać później niż po północy i śpisz 8 godzin to i tak możesz zobaczyć swoje przedwczesne zmarszczki i kreski na twarzy wcześniej niż się tego spodziewasz. Rzecz w tym, że najbardziej regeneracyjna część snu przypada między godziną 22:00, a 2:00 rano. Osobiście jest mi trudno zasnąć przed godziną 22:00, bo lubię siedzieć do późna w nocy, ale dzielnie walczę z tym nawykiem ;-) Jeżeli masz podobny problem, to być może zainteresuję cię też artykuł Jak wstawać wcześnie rano. Twoja pozycja w trakcie spania może również mieć wpływ na przedwczesne starzenie. Unikaj spania na boku i na twarzy, zamiast tego spróbuj spać na plecach.

 

7. Zwiększ spożycie antyoksydantów

Upewnij się, że włączasz do swojej codziennej diety dużo produktów bogatych w antyoksydanty. Antyoksydanty pomagają walczyć z wolnymi rodnikami uszkadzającymi skórę oraz zapobiegają przedwczesnym zmarszczkom. Jednymi z produktów o wysokiej zawartości antyoksydantów są: jagody, fasola, kakao, jabłka, karczochy, marchew, czerwone winogrona, orzeszki pekan i śliwki.

 

Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się nie jest łatwe. Niektóre dziewczyny muszą radzić sobie z pomarszczeniami i zmarszczkami już w wieku 20 kilku lat, a to wszystko nie tylko ze względu na geny, ale głównie przez złe nawyki i kiepską pielęgnację skóry. Jedz więcej owoców i warzyw, pij odpowiednio dużo wody, wysypiaj się i zmniejsz poziom stresu by pozostać dłużej młodą. Te siedem zasad może pomóc tobie wyglądać młodziej nawet po 50-tce.

Jeżeli zainteresował cię ten temat, to być może chcesz poczytać też o tym, jak wyglądać młodziej bez względu na to, ile masz lat. A może masz jakies swoje własne skuteczne patenty na to, żeby młodziej wyglądać?