Co roku kiedy za oknem robi się szaro i ponuro, a temperatura spada, wiem że przybędzie mi jakieś 2-3 kilo. Nie lubię biegać  deszczu i zimnie, więc co roku wraz z nadejściem jesieni poziom mojej aktywności fizycznej drastycznie spada. Też tak macie? Wiem, że wiele osób wraz z nadejściem chłodów ma większy apetyt na bardziej kaloryczne potrawy, słodycze, tłustsze jedzenie. Często też jesienią pogarsza nam się nastrój, więc pocieszamy się ciasteczkami i czekoladkami. Święta również są okresem niebezpiecznym dla sylwetki, bo mało kto odmawia sobie wtedy skosztowania wszystkich smakołyków. Jakie mogą być tego efekty? Dodatkowy kilogram czy dwa nie powinny nikogo martwić, ale co jeżeli mamy skłonności do tycia i w czasie jednego sezonu jesienno – zimowego może nam przybyć 5-10 dodatkowych kilogramów?

Kilka nadprogramowych kilogramów możesz schować pod oversizowym swetrem lub płaszczem. To jest modne i wygodne! Ale po co ci te kilogramy?
Gdy nadchodzą chłody bardzo warto opracować nową dietę i konkretny plan działania, dzięki któremu na wiosnę unikniesz wyciskania siódmych potów na siłowni. Istnieją pewne reguły odchudzania, a raczej unikania przybierania na wadze, do których mam zamiar zastosować się w tym roku i polecam je każdemu, kto nie chce przytyć przez te pół roku, które pozostało nam do wiosny.

 

Jak nie przytyć jesienią i zimą?

1. Nawyk picia wody

Woda jest esencją każdej pory roku. W czasie lata nie opuszczasz domu bez butelki wody. Zimnie jesienne powietrze sprawia, że sądzimy, iż nie potrzebujemy już wody, a gorące napoje takie jak herbata czy kawa lepiej nawadniają nasz organizm. Nic bardziej mylnego! Czystej wody nie da się zastąpić niczym innym. Jeżeli nie lubisz pić wody, to możesz poprawić jej smak dodając do niej trochę owoców. O takiej smakowej wodzie pisałam niedawno we wpisie “Woda z owocami“.

 

2. Zaprzyjaźnij się z węglowodanami

Wyeliminowanie węglowodanów ze swojej diety nie jest dobrym rozwiązaniem. Spożywanie dużej ilości węglowodanów każdego dnia też jest złym pomysłem. Co w takiej sytuacji zrobić? Wybierz ich zdrowsze odmiany oraz ogranicz ich spożywanie w jesiennym okresie. Zamiast białego chleba sięgnij po przyjazny diecie chleb owsiany lub żytni, chleb z siemieniem lnianym czy chleb pełnoziarnisty. Tak samo postępuj z makaronami. Wprowadź do swojej diety pełnoziarnisty makaron, który jest bogatszy w błonnik i składniki odżywcze niż zwykły makaron.

 

3. Postępuj rozważnie

Dyniowe ciasto i szarlotka, jesienne muffinki i ciasteczka oraz inne wypieki mogą przypominać ci twoje dzieciństwo oraz jak bardzo kochałeś te jesienne miesiące. Niestety wszystkie te smakołyki mają dużo kalorii, więc oprócz poprawy humoru oznaczają też kilka dodatkowych kilogramów i utratę talii. To oczywiście nie oznacza, że masz jeść tylko jabłka i marchewki, zapominając o słodkich deserach. Musisz nauczyć się postępować rozważnie i pozwalać sobie jedynie na niewielkie ilości słodkości. Doskonalenie samokontroli sprawi, że będziesz potrafiła powiedzieć sobie “dość”  odpowiednim momencie i nie przytyjesz w tym jesiennym okresie.

 

4. Zainwestuj w karnet na siłownię

To najlepsza inwestycja jaką możesz zrobić na jesień. Nie każdy jest na tyle odważny, aby ćwiczyć na zewnątrz, kiedy temperatura spada. Co więcej, możesz nie mieć czasu lub miejsca do ćwiczenia w domu. Wizyta dwa razy w tygodniu po pracy w pobliskiej siłowni daje bardzo dobre efekty. Widząc postępy będziesz lepiej zmotywowana do dalszej pracy. Dzięki regularnym ćwiczeniom na siłowni możesz uniknąć dodatkowych kilogramów i cieszyć się doskonałą sylwetka podczas najbliższych wakacji.

 

5. Postaw na warzywa i owoce

Zwiększ swoją odporność na jesień, aby mieć siłę i energię na okres zimy. Większość jesiennych owoców i warzyw jest absolutnie zdrowa – po prostu sama natura. Zwiększenie ilości warzyw i owoców w jesiennym jadłospisie to najlepszy sposób na zachowanie świetnego zdrowia i dobrej kondycji. Wbrew pozorom w Polce także zimą i jesienią mamy dostęp do wielu rodzajów warzyw i owoców, więc ich niedostępność nie może być kolejną wymówką.

 

6. Weź odpowiedzialność za siebie

Jesteś jedyną osobą, która może zmusić Cię do ćwiczeń i zdrowego sposobu odżywiania. Nie polegaj na swojej mamie, przyjaciołach czy partnerze. Jako świadomy konsument możesz jeść wszystko, co chcesz bez żadnych ograniczeń. Jeśli chcesz zjeść jedną czekoladową muffinkę, zjedz ją. Jeśli masz ochotę na słodką szarlotkę, to upiecz ją i zaproś przyjaciół, którzy pomogą ci ją zjeść. Jedzenie małych porcji twoich ulubionych potraw nie sprawi, że przytyjesz. Musisz jedynie trzymać się reguł, a zobaczysz jak szczupła będziesz po sezonie jesienno-zimowym. Nie zapominaj sprawdzać składników odżywczych produktów, które kupujesz. Staraj się sama przygotowywać posiłki tak często, jak tylko to możliwe.
W sezonie jesiennym często doświadczamy zmiany nastrojów i depresji sezonowej. Jedzeniem staramy się zwalczyć chandrę i poprawić sobie nastrój. Ale to nie pomoże! Pozostań w zgodzie ze swoim ciałem i dostarczaj mu wszystkich składników odżywczych jakich potrzebuje, a odmawiaj tych, które mu szkodzą. To są najlepsze wskazówki, jak nie przytyć w czasie jesieni, jakie znam. Jeżeli macie jakieś swoje sprawdzone metody, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!