Martensy to rodzaj obuwia, który na przestrzeni lat bardzo zmienił swoje zastosowanie. Jeszcze kilkanaście lat temu oznaczał on bunt, a także bardzo często przynależność do różnych subkultur na przykład skinheadów i punków. Do ich popularności w tych kręgach przyczyniły się takie gwiazdy muzyczne jak Pete Townshend i Iggy Pop. Z tego też powodu bardzo długo kojarzyły się z subkulturami i rock’n’rollem. Niezbyt często były wybierane przez fanów innego rodzaju muzyki czy osób, które nie należały do którejkolwiek z tych subkultur. Jednak dobrych kilka lat temu nastąpiła diametralna zmiana i glany oraz tradycyjne martensy zaczęły się pojawiać na ulicy zarówno w stylizacjach codziennych, jak i eleganckich. Zauważono potencjał tych butów i zaczęto nosić je coraz częściej.

 

Z czym nosić martensy i glany?

Obecnie to buty wszechstronne – pasujące tak samo do spodni, jak i spódniczek i sukienek. Najlepiej prezentują się w połączeniu ze zwężanymi rurkami lub legginsami i wtedy dodatkowo wyszczuplają nogi. Spódniczki natomiast, najlepiej wybierać nie dłuższe niż do kolan, aby nie pogrubić optycznie łydek. Uroczo prezentują się te rozkloszowane, ale również zwężane. Obecnie mamy do wyboru mnóstwo rodzajów martensów. Możemy wybrać klasyczne lub wzorzyste (na przykład w kwiecisty wzór) czy też takie, które swoim wyglądem przypominają oksfordki. Martensy to obuwie solidne, wyglądające dosyć ciężko, a więc warto zadbać aby reszta ubrań należała do lżejszych i nie wyzywających. Mają bardzo charakterystyczny wygląd i są bardzo szybko rozpoznawane.

 

Do spodni, spódniczki oraz sukienki

Glany i martensy idealnie współgrają ze skórzaną ramoneską, wszelkimi T-shirtami, a także bardzo modną parką. Wysokie dziewczyny, które nie są wielbicielkami butów na wysokim obcasie, do sukienek mogą właśnie zakładać martensy. Coraz częściej takie rozwiązania wybierają nie tylko wysokie dziewczyny, ponieważ martensy dodają pikantności i pokażą, że jesteśmy pewne siebie i odważne. Również w doborze biżuterii mamy szerokie pole do popisu, ponieważ martensy pasują do większości naszyjników czy bransoletek. Dobrze prezentują się z czarną, ciężką biżuterią, która podkreśli nasz charakter, ale również z delikatną biżuterią w kolorze złotym lub srebrnym.

Martensy są obuwiem bardzo modnym i nie należy się go obawiać, a wręcz przeciwnie – wybierać do wszelakich stylizacji.

 

Z czym nosić martensy: Stylizacje

martensy z czym nosić

stylizacje z martensami

z czym nosić glany