Dobieranie torebki do stroju wbrew pozorom wcale nie jest proste. Kiedyś rządziło nimi tylko kilka, podstawowych zasad, takich jak ta, która mówiła, że buty i torebka powinny być w tym samym kolorze. Obecnie zasada ta jest już dawno nieaktualna. Mało tego – obecnie modne jest prawie wszystko. Możemy łączyć ze sobą dowolne wzory i kolory. W modzie niewiele jest rzeczy, które są obecnie zabronione, warto jednak znać choć kilka zasad, które pozwolą uniknąć modowego faux pas.

 

Jak dobrać torebkę do stroju i figury

Jaką wielkość torebki wybrać

Pierwsza zasada dotyczy wielkości torebki. To najprostsza reguła, która brzmi: im późniejsza pora, tym mniejsza torebka. Tak jak i strój na późno-nocny wypad do dyskoteki będzie więcej odsłaniał, tak i torebka nie powinna przytłaczać sylwetki swoją wielkością. Druga zada brzmi tak, że drobne kobiety powinny nosić torebki mniejsze, by nie zaburzać proporcji. Wysokie, dobrze zbudowane kobiety z maleńka torebką będą z kolei wyglądać jak z zabawką, co tylko podkreśli ich spore rozmiary.

 

Jaki kształt i fason torebki wybrać

Jeśli chodzi o kształt, to przede wszystkim pamiętajmy, by nie nosić mocno wydłużonych poziomo toreb (jamników czy kuferków), jeśli nasz wzrost nie jest zbyt duży. Tego typu torby spłaszczają wizualnie sylwetkę i przeznaczone są raczej dla wysokich, szczupłych pań.

Jeśli chodzi o fason, do codziennego stroju nie wybierzemy torebki z cekinami, tak jak do sukni balowej nie założymy plecaczka. Styl stroju i torebki powinien wspólgrać. Warto też wiedzieć, że delikatna torebka źle będzie wyglądała w oprawie solidnej garsonki i krytych butów. Jeśli chcemy dopasować coś do koronkowej torebki z delikatnymi kryształkami, to niech cały strój będzie zwiewny i delikatny.

 

Czym kierować się przy wyborze koloru torebki

Jeśli chodzi o kolor, to jak już wspominałam na początku,  istniejąca kiedyś zasada, że kolor torebki powinien odpowiadać innym dodatkom (jak na przykład buty), a najlepiej, by torba była wykonana z tego samego materiału co one, obecnie już nie obowiązuje. Ważne jest jedynie, że gdy decydujemy się na połączenie różnych kolorów, to powinno ono iść w parze z zestawieniem podobnych faktur. Chodzi o to, by lakierowanej torebki nie zestawić z matowymi butami i uniknąć dziwnych różnic w odbijaniu światła przez dany dodatek. Jeśli zarówno buty i torebka mają okucia, czy tez inne metalowe elementy, także one powinny być w tym samum kolorze. Torebka z okuciami w kolorze starego złota źle się sprawdzi w zestawieniu z butami ze srebrną sprzączką (to samo dotyczy paska).

Odważniejszym wyborem, choć nie na formalne okazje, będzie torebka wyraźnie kontrastująca z resztą garderoby. Jeśli cały strój jest czarny, szary, kremowy lub biały, to kolorowa torebka wyraźnie go ożywi i doda mu energii. Tym bardziej, jeśli jest to detal, którym chcemy się pochwalić, sprawić, by otoczenie zwróciło nań uwagę.

 

Jak dobrać torebkę do stroju i figury: Inspiracje

jak dobrać torebkę do figury

jak dobrać torebkę do stroju

jak dobrać torebkę do stroju i figury