Dla wielu z nas drobiazgi ze złota są ważnymi prezentami od bliskich lub rodzinnymi pamiątkami, których utrzymanie w dobrym stanie jest bardzo ważną kwestią. Nie wiem, jak jest w waszym przypadku, ale moja złota biżuteria to wyłącznie prezenty od bliskich osób. Jeszcze nigdy nie kupiłam sobie sama żadnej biżuterii ze złota. Złoto jest materiałem dość wymagającym, jednak każdy z nas może odpowiednio zatroszczyć się o wykonane z niego drobiazgi. Co można zrobić, by złota biżuteria mogła dłużej cieszyć nasze oczy?

 

Jak dbać o złotą biżuterię?

Ponieważ złoto ma przede wszystkim pięknie błyszczeć, ważna staje się walka z zabrudzeniami od podkładu, pudru i innych kosmetyków, z których tak chętnie korzystają kobiety. To właśnie one są jednym z największych zagrożeń, z jakimi musi się zmierzyć złota biżuteria. Sporym wyzwaniem dla złota jest też tłuszcz wydzielany przez ludzką skórę, który również gromadzi się na biżuterii i stopniowo pozbawia ją olśniewającego blasku. By złota biżuteria mogła dłużej prezentować się w piękny sposób, ważne jest jej systematyczne czyszczenie i odpowiednie przechowywanie. Jeżeli chodzi o czyszczenie, to złoto nie jest w tym zakresie zbyt wymagające, jednak wyjątkowo cenne drobiazgi oraz wartościowe pamiątki rodzinne warto przekazać do czyszczenia specjaliście.

Złotą biżuterię najlepiej przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych pudełkach lub szkatułkach. Wiele z nich jest odpowiednio wyprofilowanych i zawiera oddzielone przegródki, dzięki którym unikniemy splątania się biżuterii. Jeżeli kiedykolwiek miałyście do czynienia z cieniutkim złotym łańcuszkiem, który splątał się na przykład z kolczykami, to na pewno wiecie, jak ciężko jest go rozplątać.

Czyszczeniem złota zajmuje się wiele zakładów jubilerskich. Tu w walce z brudem wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia, które emitują ultradźwięki oraz płyny, w których umieszcza się zabrudzone złoto. Ponieważ taka usługa jest dość kosztowna, większość z nas decyduje się na korzystanie z niej tylko w przypadku wyjątkowo cennych drobiazgów ze złota. A co z pozostałą biżuterią?

Pozostałą biżuterię można czyścić domowymi sposobami. Nie jest to trudne zadanie, a dzięki zastosowaniu się do kilku prostych porad każdy z nas może sobie poradzić z nim doskonale. Podstawowy zestaw środków do czyszczenia złotej biżuterii składa się z ciepłej wody, odrobiny delikatnego płynu do mycia naczyń oraz z miękkiej szczoteczki do czyszczenia zębów. Ważne jest dokładne wypłukanie biżuterii po takiej kąpieli, a następnie jej staranne osuszenie. Najlepszym rozwiązaniem jest rozłożenie umytej biżuterii na ręczniku lub bawełnianej szmatce, dzięki czemu biżuteria będzie mogła się szybko osuszyć, a my nie narazimy jej na uszkodzenia.

Jeżeli chciałabyś podzielić się jakimiś własnymi radami na temat tego, jak dbać o złotą biżuterię, to koniecznie zrób to w komentarzu!