7 wskazówek jak dbać o zęby

Podczas gdy niektórzy ludzie mają z natury piękne zęby, inni perfekcyjny uśmiech zawdzięczają  niezliczonej liczbie wizyt u dentysty. Poniżej możesz przeczytać kilka wskazówek, jak dbać o zęby. Warto przeczytać, bo to proste rady, a przecież chyba nikt nie lubi wizyt u dentysty…

 

1. Nie używaj swoich zębów jak narzędzi

Jeden z największych błędów, które przyczyniają się do chorób zębów jest używanie ich jak narzędzi. Przyznam szczerze,  że zdarza mi się używać swoich zębów do usuwania metek z ubrań, łupania orzeszków czy otwierania paczek, ale takie zwyczaje są bardzo niebezpieczne. Musimy wszyscy pamiętać, że zęby są po to, żeby gryźć i przeżuwać pokarm, a nie służyć nam za podręczny zestaw narzędzi. Otwieranie butelek i opakowań przy pomocy zębów może prowadzić do pęknięć szkliwa, które mogą zamienić się w poważne ubytki lub spowodować ukruszenie się zęba.

 

2. Pastę do zębów wybieraj rozsądnie

Na pewno łatwo jest kupić tanią pastę do zębów z przekonaniem, że pasta to pasta i przecież nie ma chyba dużej różnicy między tanią i drogą pastą. Jednak rozsądny wybór pasty jest bardzo ważny. Większość past zawiera w składzie glicerynę, które w gruncie rzeczy może przynieść więcej szkody niż pożytku.  Gliceryna pokrywa zęby powłoką, która zapobiega wchłanianiu minerałów. Zęby tak samo jak kości zbudowane są z wapnia, fosforu i innych minerałów, które są dostarczane zębom poprzez ślinę. Bez tych minerałów twoje zęby nie będą tak mocne i zdrowe jak powinny, dlatego upewnij się, że twoja pasta nie zawiera gliceryny.

 

3. Szczotkuj zęby codziennie

Ta wskazówka jest najbardziej oczywista i łatwa do przestrzegania. Jeżeli zapytamy kogoś, jak dbać o zęby, to pewnie bez zastanowienia odpowie, że trzeba je regularnie myć. Niby to takie oczywiste, ale jednak wielu ludzi zapomina o codziennym szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Regularne mycie zębów usuwa płytkę nazębną. Upewnij się, że szczotkujesz zęby prawidłowo. Powinieneś trzymać szczoteczkę pod kontem około 45 stopni w miejscu gdzie spotykają się zęby i dziąsła, po czym szczotkować delikatnie krótkimi ruchami w przód i w tył. Na każdy ząb powinno przypadać ok. 15-20 ruchów szczoteczką.

 

4. Czyść język

Możliwe, że ostatnią rzeczą, która przychodzi ci na myśl, kiedy myślisz o dbaniu o zęby jest czyszczenie języka. Wierz lub nie, ważne jest, aby regularnie czyścić język, ponieważ jest on siedliskiem wielu bakterii. Język można myć za pomocą szczoteczki, ale polecam też skrobaczki do języka. Nie są one drogie, ale jeśli nie możesz ich nigdzie kupić, to proponuję czyścić język za pomocą… zwyczajnej łyżeczki. Łyżeczka świetnie nadaje się na taką skrobaczkę, więc dlaczego nie spróbować.

 

5. Nitkowanie

Jednym z najlepszych sposobów, aby utrzymać dziąsła i zęby zdrowe jest czyszczenie ich nicią dentystyczną. Najlepsze są delikatnie woskowane nici. “Przechodząc” nitką między każdym zębem wykonuj delikatne ruchy w przód i w tył i upewnij się, że nitkując schodzisz poniżej linii dziąseł. Tak, może to zająć dużo czasu, ale naprawdę warto, bo twoje zęby będą wyglądać zdrowiej i piękniej.

 

6. Wypłucz usta

Po szczotkowaniu, czyszczeniu nicią dentystyczną, należy wypłukać usta płynem do płukania ust. Możesz użyć rozcieńczonego nadtlenku wodoru, który skutecznie zwalcza bakterie, lub zdecydować się na płukanie jakimś kupnym płynem do płukania jamy ustnej.

 

7. Zdrowe jedzenie

Kwaśne i słodkie pokarmy mogą być szkodliwe dla twoich zębów. Kwaśne jedzenie może powodować erozję szkliwa, podczas gdy cukier przyczynia się do powstawania płytki nazębnej i znacznie pogarsza choroby dziąseł. Żeby utrzymać zęby w zdrowiu, trzeba niestety ograniczyć te pokarmy w swojej diecie. Jeśli będziesz miał ochotę coś przekąsić sięgnij po jakiś zdrowszy zamiennik, zamiast zjadać kolejny batonik.
Okazuje się, że zadbanie o piękny uśmiech wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Poświęć kilka dodatkowych minut na wprowadzenie w życie omówionych wskazówek, a twój uśmiech pozostanie piękny i zdrowy na dłużej. A jak ty dbasz o swoje zęby? Masz jakieś swoje sprawdzone sposoby?