Delikatna skóra dłoni nie potrafi sama obronić się przed wiatrem, mrozem czy przesuszeniem. Żeby wyglądała pięknie jesienią i zimą, potrzebuje kompleksowej pielęgnacji, która poprawi jej kondycję i obroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Moim zdaniem w pielęgnacji skóry dłoni najlepiej sprawdzi się codzienne stosowanie drogeryjnych kremów w połączeniu z domowymi zabiegami, wykonywanymi co najmniej dwa razy w tygodniu.

Ogromny wybór nawilżających, odżywczych, regenerujących i pielęgnacyjnych kremów do rąk w świetnych cenach znajdziecie na stronie Dr.Max Drogeria: https://www.drmaxdrogeria.pl/cialo/pielegnacja-dloni/kremy-do-rak Ja szczególnie polecam wam wypróbowanie kultowego kremu Ziaja z 10% mocznikiem, kremu nawilżającego Vianek z 5% mocznikiem oraz odżywczo nawilżającego kremu Anida z olejkiem arganowym, który w ostatnim czasie również stał się bardzo popularny i zbiera w Internecie świetne recenzje.

Domowe sposoby na problemy ze skórą dłoni

Zaczerwienie i opuchlizna

Takie objawy mogą świadczyć o lekkim odmrożeniu. Niestety raz odmrożone dłonie będą dużo bardziej podatne na wpływ czynników zewnętrznych. Ocieplaj dłonie stopniowo, by uniknąć dodatkowego podrażnienia. Gdy będą już rozgrzane, nałóż na nie krem natłuszczający, aby zregenerować skórę. Na zewnątrz przy niskich temperaturach warto używać kremu wzmacniającego warstwę lipidową. Wkładaj dwie pary rękawiczek, najpierw cienką, przylegającą do skóry, a na wierzch drugą, nieco luźniejszą. Jeśli nie masz uszkodzonego naskórka, zastosuj kompres z maści kamforowej, która rozgrzewa i łagodzi ból. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować takiego kompresu zbyt często, bo może on powodować podrażnienie skóry

Przesuszenie myciem i zimnem

Jeśli zimą masz wrażenie, że mimo regularnego smarowania dłoni kremem skóra jest ciągle za sucha, kremu do rąk używaj nie tylko przed wyjściem z domu, ale także po każdym kontakcie skóry z wodą. Raz w tygodniu do dłoni użyj takiego samego pilingu, jak do twarzy. Unikaj gorącej wody. Myj ręce tylko w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Zamień mydło na emolient. Zwykłe mydło będzie wysuszało naskórek. Zamiast niego wybierz emolient do mycia lub kosmetyk z dodatkiem naturalnych olejków. Twoim dłoniom pomoże kąpiel w ciepłej oliwie stosowana co drugi dzień, na przemian z kąpielą w siemieniu lnianym: 1/3 szklanki ziaren zalej dwiema szklankami wody i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut. Zostaw do ostygnięcia. W takim letnim kleiku mocz dłonie przez 10 minut. Po żadnym z tych zabiegów nie myj skóry, tylko delikatnie osusz je papierowym ręcznikiem.

Popękane na mrozie

Gdy oprócz szorstkich, odstających skórek na powierzchni dłoni zauważysz czerwone pęknięcia, to ostatni moment na ratowanie bariery ochronnej skóry. Stosuj wazelinę lub maskę parafinową albo kremową – najlepiej w postaci rękawiczek. Przynajmniej raz w tygodniu zafunduj skórze taki dodatkowy zastrzyk nawilżenia i natłuszczenia – zostaw ją na noc. Nie wystawiaj dłoni na mróz przez 15 minut od kontaktu z wodą. Woda znajdująca się w naskórku, na skutek zamarzania może wywołać mikrouszkodzenia, które są przyczyną podrażnień. Co trzeci dzień przygotuj sobie maskę z łyżeczki płynnego miodu i zawartości dwóch kapsułek witaminy A+E. Mieszaniną posmaruj skórę dłoni, zawiń je w folię spożywczą i zostaw na 20 minut. Spłucz letnią wodą i wsmaruj krem.

Kruche paznokcie, bolesne zadziorki

Suche, sterczące skórki, które boleśnie zaczepiają o ubranie oraz łamliwe paznokcie to też efekt przesuszenia skóry. Używaj kremu na noc najlepiej takiego „do rąk i paznokci”, a kilka razy w ciągu dnia oliwki do skórek i paznokci. Nie usuwaj zadziorków na sucho, wycinając je lub wyrywając. Najpierw dobrze je zmiękcz, smarując preparatem do usuwania skórek albo w kąpieli, a dopiero potem bardzo ostrożnie wytnij ostrymi cążkami. Kąpiel w wodzie z szarym mydłem ułatwi pozbycie się zadziorków. Wystarczą 2 grube wiórki mydła rozpuszczone w szklance ciepłej wody. W kąpieli zanurz same palce, a po kwadransie opłucz dłonie i usuń skórki. Na koniec wsmaruj w płytki odrobinę oliwy lub nawet zwykłego oleju i zostaw na noc.

Domowe peelingi i maski, które wygładzają dłonie

Odmładzające peelingi – pomogą pozbyć się suchego naskórka, przez który dłonie wydają się zaniedbane i starsze. Oto przykładowe rodzaje:

  • nagietkowy – 2 łyżeczki suszonych kwiatów nagietka i łyżkę płatków owsianych zalej wrzątkiem. Kiedy masa ostygnie, skrop ją oliwą i sokiem z cytryny. Wmasuj w dłonie i zostaw na 5 minut. Zmyj ciepłą wodą.
  • miodowy – do miseczki wsyp 2 łyżki gruboziarnistego cukru. Dodaj 1 łyżkę miodu naturalnego oraz po łyżeczce oleju rzepakowego i soku z cytryny. Papkę wmasuj w wilgotne dłonie, delikatnie je pocierając przez minutę czasu. Zmyj letnią wodą i dobrze osusz dłonie.

Odżywcze maski – przywrócą skórze napięcie i świeży koloryt. Dzięki nim rozprasują się drobne zmarszczki. Oto przykładowe rodzaje:

  • paprykowa – w blenderze zmiksuj 1/2 czerwonej papryki i 2 zielone gałązki selera. Dodaj 1 łyżeczkę płynnego oleju kokosowego, wymieszaj. Grubą warstwą warzywnej masy obłóż dłonie. Zmyj ją po 10 minutach czasu.
  • z awokado – rozgnieć na papkę miąższ z połówki owocu. Wymieszaj z łyżeczką soku z limonki. Masą obłóż dłonie na 10 minut. Zmyj ciepłą wodą.

Wzmacniający zabieg parafinowy – kąpiel w parafinie działa jak opatrunek, a efekty widać od razu. Nie tylko wygładza skórę, ale też wzmacnia paznokcie i wygładza skórki. Potrzebne będą: rondel, szeroka miska, foliowe rękawiczki, parafina w kostce i odżywczy krem do rąk. Parafinę wrzuć do rondla i powoli ogrzewaj. Kiedy stanie się płynna, przelej do miski i odstaw do ostygnięcia. Posmaruj dłonie grubą warstwą kremu. Kiedy na parafinie utworzy się kożuszek, sprawdź, czy nie jest za gorąca i zanurz w niej całe dłonie. Wyjmij i odczekaj do momentu, aż zastygnie. Powtórz czynność jeszcze dwa razy. Kiedy ostatnia warstwa zaschnie, nałóż foliowe rękawiczki, ręce przykryj kocem. Po 15 minutach delikatnie usuń folię razem z parafiną.