Czy w tym roku też postanowiłeś przeczytać określoną ilość książek i pomimo najszczerszych chęci już wiesz, że nie uda ci się osiągnąć zamierzonego celu? Te kilka prostych zasad pomoże ci czytać nie tylko więcej, ale również lepiej.

 

Jak czytać więcej?

Proste sposoby, które pozwolą ci znaleźć czas na książki

 

1. Nie musisz kończyć książki

Ta oczywista zasada dla wielu książkomaniaków jest nie do pomyślenia. Wiele osób uważa, że rozpoczętej pozycji nie można odłożyć, dopóki się jej nie skończy. Prawda jest taka, że szkoda życia na książki, które nas nie interesują. Jeśli po 100 stronach czujesz się zmęczony, musisz po kilka razy wracać do tego samego zdania, a fabuła się nie klei, odstaw powieść na półkę albo oddaj ją do biblioteki. Pomyśl o tym, że istnieje cała masa wartościowych tytułów, których możesz nigdy nie odkryć, bo zawziąłeś się, żeby skończyć tę cegłę, którą daleka ciotka dała ci na gwiazdkę.

 

2. Zawsze miej książkę pod ręką

Nigdy nie wiadomo, kiedy utkniesz w korku albo czy kolejka do lekarza nie będzie dłuższa niż zwykle. W takich chwilach zazwyczaj sięgamy po nasze smartfony albo po prostu patrzymy przed siebie, a moglibyśmy poświęcić te kilka minut na czytanie. To szczególnie dobra opcja dla osób poruszających się transportem publicznym. Jeśli lubisz grube tomy, możesz zainwestować w czytnik e-book, który zmieści się w każdej torebce i plecaku.

 

3. Skorzystaj z audiobooków

Nie jest to opcja dla każdego, niektórzy nie potrafią się skupić przy słuchaniu tak, jak przy czytaniu, ale dla tych z was, którzy nie mają z tym problemu, audiobooki to świetna opcja. Możecie ich słuchać w każdym momencie, a ich dodatkowym plusem jest to, że nie potrzebujecie żadnego nowego urządzenia, aby z nich skorzystać. Niweluje również problem ciężkich papierowych książek w torbach.

 

4. Skorzystaj z książkowej subskrypcji

Gdy posiadasz książkę w formie papierowej, ciężko jest jej nie skończyć. W końcu wydaliśmy na nią 40-50 złotych, więc nawet jeśli jest nudna, to wypada ją przeczytać. W przypadku płatnych subskrypcji nie czuć takiego przywiązania do książek. Działają na takiej samej zasadzie, jak na przykład Netflix, tylko na tej zasadzie, że zamiast do nieograniczonej bazy filmów i seriali, mamy dostęp do książek. Dzięki temu, że płacimy za całą bibliotekę, nie musimy się martwić zmarnowanymi pieniędzmi i dużo łatwiej będzie nam zrezygnować z kontynuacji lektury.

 

5. Nie musisz czytać całych książek

Jeśli w powieści interesuje cię tylko jeden wątek, to nic złego. Skup się na nim i nie zmuszaj się do czytania reszty, która cię nie interesuje. Jeśli wolisz książki popularnonaukowe, czytaj tylko te rozdziały, które faktycznie cię fascynują. Faszerowanie się niepotrzebną i niechcianą wiedzą nie jest ani przydatne, ani rozrywkowe. Czytając książkę nie bój się przeskakiwać po kilka stron lub nawet omijać całych rodziałów.

 

6. Unikaj rozpraszaczy

Co chwila dzwoniący telefon albo telewizor włączony w tle – to na pewno nie pomoże koncentracji. Nie da się na maksa wciągnąć w historię, gdy cały czas brzęczy nam coś koło ucha. Najlepiej wycisz telefon i zostaw go w takim miejscu, żebyś nie mógł sprawdzać go co chwila. To pomoże ci wczuć się w klimat książki i znacznie poprawi twoje tempo czytania.