Postęp medycyny i rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że leczenie ortodontyczne nie tylko przynosi lepsze efekty, ale także odbywa się przy większym komforcie pacjenta. Do takich metod należą nakładki Invisalign, które obecnie stanowią najnowszy trend w ortodoncji. Tylko czy ten rodzaj aparatu poradzi sobie z każdą wadą zgryzu? Sprawdzamy!

Aparat nakładkowy Invisalign – na czym polega ta metoda leczenia ortodontycznego? 

Invisalign to zestaw przezroczystych nakładek na zęby, wykonywanych na podstawie precyzyjnego skanu uzębienia. Działają podobnie jak tradycyjne aparaty ortodontycznego z tą różnicą, że są one praktycznie niewidoczne podczas codziennego funkcjonowania. Nakładki wywierają nacisk na zęby, powodując ich powolne przesuwanie do pożądanej pozycji. 

Aby osiągnąć oczekiwany efekt, nakładki należy nosić przez minimum 22 godziny na dobę. Na czas jedzenia oraz higienizacji jamy ustnej, można je wyciągnąć. Nakładki zmienia się co około dwa tygodnie. 

Jakie wady zgryzu można wyleczyć za pomocą aparatu Invisalign? 

Zaletą nakładek Invisalign jest to, że mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu ortodontycznym zarówno u młodzieży, jak i dorosłych osób. Dodatkowo rozwój ortodoncji i technologii umożliwia wyleczenie nawet bardziej złożonych wad zgryzu. Należy oczywiście pamiętać, że to specjalista decyduje o tym, czy leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu Invisalign będzie w określonym przypadku skutecznym i najlepszym rozwiązaniem. Niemniej jednak nakładki mogą spełnić marzenie o pięknym uśmiechu u pacjentów z takimi wadami zgryzu i problemami jak: 

  • stłoczenie,
  • zgryz głęboki,
  • przodozgryz,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz krzyżowy,
  • szparowatość.

Pierwszym krokiem jest konsultacja, podczas której specjalista opracuje indywidualny plan leczenia i sprawdzi, czy nasza wada kwalifikuje się do leczenia tą metodą. W Warszawie kwalifikację do leczenia nakładkami Invisalign oferuje m.in. Dental Fraternity

Invisalign czy zwykły aparat? Poznaj różnice 

Jak wspominaliśmy – zarówno nakładki Invisalign, jak i tradycyjne aparaty ortodontyczne mają tę samą misję: uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu u pacjenta. Nie da się jednak ukryć, że istnieją różnice pomiędzy tymi metodami leczenia, które mogą być znaczące dla poszczególnych osób. 

Pierwsza różnica od razu rzuca się w oczy – metoda Invisalign pozbawiona jest metalowych zamków i drutów, które mogą ranić dziąsła i jamę ustną. Nakładki są wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, tolerowanego przez organizm. Dzięki temu aparat Invisalign jest praktycznie niewidoczny dla osób postronnych, a to nierzadko wpływa na komfort pacjentów.

Leczenie wad zgryzu za pomocą metody Invisalign jest często krótsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów. Przeważnie pacjenci noszą nakładki od 6 do 18 miesięcy, w zależności od wady zgryzu. Co więcej, również kontrolne wizyty u specjalisty są rzadsze – przeważnie odbywają się one co 6-8 tygodni. 

Ponadto podczas leczenia nakładkami Invisalign są przykładane mniejsze siły, dzięki czemu cały proces przebiega mniej boleśnie w porównaniu do leczenia tradycyjnego.

Koszt nakładki Invisalign 

Ostateczny koszt leczenia nakładkami Invisalign jest określany przez specjalistę na podstawie szczegółowego wyniku skanu 3D i jest zależny od takich czynników jak: czas leczenia, liczby nakładek oraz wady zgryzu. Warto również pamiętać, że jest to ciągle innowacyjna metoda, która wymaga większych nakładów finansowych. Należy się przygotować na przedział cenowy od 9 do 18 tysięcy złotych.