Objawy choroby

Hirsutyzm to choroba pojawiająca u kobiet najczęściej na skutek nadmiaru męskich hormonów (androgenów), głównie testosteronu. Wysoki poziom androgenów utrzymujący się przez dłuższy czas prowadzi do wirylizmu, czyli pojawienia się, oprócz nadmiernego owłosienia, takich objawów jak: obniżenie głosu, łysienie, zmniejszenie piersi, przyrost masy mięśniowej, trądzik, powiększenie łechtaczki.

U większości pacjentek hirsutyzm nie jest wyizolowanym schorzeniem, a świadczy o innych stanach chorobowych w organizmie, takich jak zespół policystycznych jajników, nieklasyczna postać przerostu kory nadnerczy, czy guzy uwalniające androgeny. Wyjątek stanowią pacjentki z hirsutyzmem idiopatycznym nazywanym również hirsutyzmem obwodowym, w którym stężenia androgenów we krwi są prawidłowe i nie występują zaburzenia miesiączkowania. W tym przypadku nadmierne owłosienie może być spowodowane czynnikiem genetycznym i predyspozycjami rodzinnymi. Hirsutyzm niewywołany czynnikiem hormonalnym występuje częściej u kobiet wybranych populacji, np. wśród kobiet z obszaru Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu oraz z obszaru południowoazjatyckiego.

Przyczyny choroby

W okresie dojrzewania jajniki zaczynają produkować żeńskie i męskie hormony płciowe, powodując rośnięcie włosów pod pachami i w okolicy łonowej. Jeśli proporcje hormonów są z jakiegoś powodu zaburzone i organizm wytwarza więcej androgenów, u młodej dziewczyny mogą pojawić się pierwsze objawy hirsutyzmu. Choroba może być również spowodowana:
• Zespołem policystycznych jajników, kiedy dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej. Skutkuje to nieregularnymi miesiączkami, otyłością, bezpłodnością, a czasami cystami pojawiającymi się na jajnikach.
• Zespołem Cushinga, kiedy w organizmie występuje wysoki poziom kortyzolu. Winne mogą być wtedy nadnercza produkujące zbyt duże ilości kortyzolu lub przyjmowane przez długi okres leki takie jak np. prednizon.
• Wrodzonym przerostem kory nadnerczy, charakteryzującym się odbiegającą od normy produkcją hormonów steroidowych (kortyzolu i androgenu).
• Lekami, których skutkiem ubocznym jest hirsutyzm. Do preparatów leczniczych powodujących nadmierny porost włosów należy danazol stosowany w leczeniu endometriozy, systemowe kortykosteroidy i prozac na depresję.
• Guzami jajników lub nadnerczy wydzielającymi androgeny.

Choć hirsutyzm nie powoduje fizycznych komplikacji, należy poszukać jego przyczyny. To niekomfortowe schorzenie utrudnia życie każdej kobiety i powoduje osłabienie pewności siebie. Włosy rosnące na brodzie albo klatce piersiowej to znak, że w organizmie zaburzona została równowaga.

Leczenie hirsutyzmu

Jeśli zauważyłaś u siebie włosy pojawiające się w niestandardowych miejscach, zgłoś się do lekarza endokrynologa i wykonaj badania hormonalne. Na podstawie stężenia testosteronu i hormonów do niego podobnych określa się, czy poziom androgenów jest podwyższony i czy to hormony powodują hirsutyzm. Specjalista może zlecić też badanie USG, żeby sprawdzić, czy na jajnikach lub nadnerczach nie ma cyst ani guzów. Leczenie choroby opiera się na podawaniu środków, które jednocześnie mają zminimalizować ryzyko wystąpienia innych schorzeń, jak np. rozrostu czy raka endometrium, nieprawidłowych krwawień miesiączkowych czy cukrzycy typu II. Najpowszechniej stosowane leki regulujące hormony i leczące hirsutyzm to doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron oraz środki antyandrogenne blokujące przyłączanie androgenów do receptorów w organizmie. Czasami stosuje się również maści miejscowe spowalniające rośnięcie nowych włosów. Hirsutyzm to schorzenie krępujące i odbierające pewność siebie. Oprócz przyjmowania leków, dla lepszego samopoczucia warto regularnie wykonywać laserowe usuwanie owłosienia i elektrolizę.

Źródła:
https://www.121doc.com/pl/usuwanie-wlosow/hirsutyzm
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hirsutism/symptoms-causes/dxc-20263002
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3830374/