Czytelnictwo w Polsce nie jest na wysokim poziomie, ale ciężko winić o to samych ludzi. Przez ostatnie kilka lat cena, jaką musimy zapłacić za jedną pozycję wzrosła niesamowicie, przez co coraz więcej ludzi nie może siebie pozwolić na sukcesywne poszerzanie swojego księgozbioru. Na szczęście kupowanie książek w markowych księgarniach to nie jedyny sposób na zdobycie ciekawej historii do przeczytania.

Biblioteka na wyciągnięcie ręki

Wszyscy wiemy, że biblioteki istnieją, ale jakoś rzadko się do nich wybieramy, nawet wtedy, gdy mamy ogromną ochotę przeczytania czegoś, czego na naszych półkach nie ma. Wiele osób woli kupić sobie wymarzoną książkę, zamiast pożyczyć ją z całkowicie darmowego źródła. Poza tym, że są to ogromne zbiory na wyciągnięcie ręki, pożyczanie książek z biblioteki daje nam jeszcze jedną możliwość – możemy odstawić książkę, jeśli nam znudzi, nie spełni naszych oczekiwań albo jeśli zwyczajnie nie będziemy mieć czasu, żeby ją dokończyć. To świetna opcja dla wszystkich tych, którzy czują przymus skończenia rozpoczętej lub kupionej za własne pieniądze książki.

E-booki doskonałą opcją dla minimalistów

E-booki to idealna forma książki dla wszystkich tych, którzy czytają w podróży albo lubują się w grubych tomiszczach. Poza tym, że jest to opcja niezwykle wygodna, to do tego dużo tańsza niż książka w formie papierowej, bo oszczędzamy na papierze właśnie. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Wielu osobom oczy bardzo szybko męczą się, gdy czytają z ekranu lub po prostu nie są w stanie zrelaksować się przy czytniku. Dla nich czytanie łączy się nierozerwalnie z fakturą kartki pod palcami, z ciężarem książki w ręku i z zapachem papieru. Niestety czytniki nigdy nam tego nie zastąpią, a w każdym razie obecna technologia nam tego nie daje.

Pożyczanie książek od znajomych

Dla wielu osób niedozwolone jest pożyczanie własnych książek komukolwiek, czy pożyczanie książek od kogoś, ale dla tych, którzy nie mają przed tym oporów, jest to idealna opcja. Możemy też skorzystać w licznych grup na Facebooku, które oferują nam wymianę książek lub odkupienie ich za grosze. Wiele takich stron działa od wielu lat bez zarzutu. Jeśli jednak boisz się takich rozwiązań i nie chcesz oddawać komuś swoich książek bez gwarancji, że oni prześlą ci swoje, lepiej pozostać w gronie swoich znajomych, którzy na pewno chętnie wymienią się z tobą swoimi książkami, które od lat zalegają u nich na półkach.

Tanie składy książek w większych miastach

Trzeba przyznać, że wiele składów tanich książek, a w zasadzie sklepy, które określają się w ten sposób, nie oferują książek po specjalnie niższych cenach, a czasem wręcz po cenach rynkowych, ale nie jest to reguła. Można bowiem często trafić na sklepy, w których naprawdę znajdziemy masę książek tańszych, czasem nawet o połowę, od cen rynkowych. Jest tu jednak pewien haczyk, bo takie książki są albo używane, albo wydawnictwa skupują w takich miejscach książki zalegające w magazynie, których nigdy nie udało im się sprzedać. Nie oznacza to jednak, że te książki są gorsze, raczej mniej popularne czy gorzej rozreklamowane.