Kiedy pierwszy raz usłyszałam hasło fitness jumping, pomyślałam sobie, że jest to pewnie rodzaj aerobiku, w którym główne miejsce zajmują dynamiczne wyskoki. Zupełnie nie skojarzyłam, że te ćwiczenia mogą mieć coś wspólnego z trampoliną. Tymczasem fitness jumping to po prostu fitness na trampolinie! Ponieważ tak się złożyło, że akurat moi rodzice kupili wnukom wielką trampolinę, postanowiłam od razu zbadać temat.

 

Co to jest fitness jumping?

Fitness jumping to ćwiczenia kardio wykonywane na specjalnych, opatentowanych trampolinach.

Czy wyobrażacie sobie, że podczas jednej godziny takiego fitnessu na trampolinie można spalić aż 800 kalorii?! Specjaliści twierdza, że 10 minut skakania na trampolinie = 30 minut biegu. Jeżeli rzeczywiście tak jest, to zdaje się, że jest to idealna forma aktywności dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu.

Ekstremalne spalanie kalorii to nie jedyna zaleta. Jumping fitness pozwala również zwiększyć wydolność organizmu, dotlenić cały organizm, przyspieszyć metabolizm oraz wzmocnić mięśnie całego ciała. Zwiększa gibkość i poprawia koordynację ruchową, a na dodatek powoduje wzmożone wydzielanie się hormonu szczęścia – serotoniny, dzięki której już po kilku minutach skakania poprawia nam się humor.

Ja jestem już po kilku krótkich treningach na trampolinie i powiem wam, że nie spodziewałam się, że takie skakanie na trampolinie może być tak wyczerpujące. Na tę chwilę odpuściłam sobie bieganie na rzecz skakania i jestem bardzo ciekawa jakie będą tego efekty.

 

Trampolina fitness

 

 

trampolina fitness

 

Przykładowe ćwiczenia

1. Skakanie na trampolinie ze złączonymi nogami i wyciągniętymi przed siebie ramionami.

2. Bieg w miejscu z uderzaniem piętami o pośladki

3. Tradycyjne pajacyki

4. Bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan

5. Odbijanie się na trampolinie w pozycji na czworaka

6. Skoki ze skrętami tułowia

 

 

Przeciwwskazania

Wyczytałam, że jest to forma aktywności przeznaczona dla każdego bez względu na płeć, wiek oraz poziom kondycji. Rozsądek jednak podpowiada, że osoby z dużą nadwagą oraz cierpiące na choroby serca, niewydolność układu oddechowego i układu krążenia, mające problem ze stawami, powinny bezwzględnie poradzić się lekarza, zanim zdecydują się na tę formę aktywności.

 

Ta forma fitnessu nie jest w Polce jeszcze zbytnio popularna i jestem ogromnie ciekawa jak się przyjmie. Mi niestety póki co pozostaje tylko ćwiczyć fitness jumping na własną rękę. W miejscowości, w której mieszkam dopiero teraz zumba staje się się popularna, więc raczej nie ma szans, żeby w najbliższym czasie powstał jakiś klub, w którym można poćwiczyć fitness na trampolinie pod okiem profesjonalnego instruktora.

A czy wy słyszeliście już o fitness jumpingu?