Od czasu do czasu każda kobieta potrzebuje jakiś zmian w wyglądzie. Czasem wystarcza nam zakup nowych ubrań lub torebki, czasem kupno nowej szminki, ale bywa również tak, że decydujemy się na diametralną zmianę koloru swoich włosów. Podobno jest tak, że…

kiedy kobieta zmineia kolor wlosow

Absolutnie nie chcę nikogo zniechęcać do farbowania włosów na ciemny kolor, bo osobiście jestem zdania, że każda kobieta powinna sprawdzić, w jakim kolorze włosów najlepiej czuje się i wygląda. Jeżeli w ciemnych włosach jest jej lepiej niż w jasnych, to może przefarbować się nawet z jasnego blondu na kolor czarny. Istnieje jednak kilka faktów, których trzeba być świadomym, zanim zdecyduje się na farbowanie włosów na ciemny kolor.

 

 

Farbowanie włosów na ciemny kolor

Wszystko, co musisz wiedzieć zanim to zrobisz

 

1. Brwi

Jeżeli masz zamiar przefarbować swoje włosy z jasnego koloru na ciemny, musisz liczyć się z tym, że przyciemnienia mogą wymagać również Twoje brwi. Jeżeli masz jasnobrązowe brwi, to przy jasnych włosach mogą one wyglądać idealnie, ale przy ciemnych mogą już być słabo widoczne.Oznacza to, że po przyciemnieniu włosów, będziesz zmuszona regularnie farbować henna brwi lub kupić nowe kosmetyki do stylizacji brwi.

Przyjęte jest, że przy jasnych włosach brwi powinny być o ton ciemniejsze od koloru włosów, natomiast przy ciemnych włosach najlepiej wyglądają brwi o ton lub dwa tony jaśniejsze od koloru włosów.

 

2. Wybór koloru

Prawda jest taka, że po farbowaniu włosów na ciemny kolor często okazuje się, że kolor, który otrzymaliśmy dość znacznie różni się od tego, który widniał na pudełku. Aby mieć pewność, że otrzymamy dokładnie taki kolor, jaki chcemy, koniecznie wybierzmy się do dobrej, sprawdzonej fryzjerki zamiast eksperymentować na własną rękę. Na pewno nie raz widziałaś gdzieś na ulicy kobiety w podeszłym wieku z czerwonymi, różowymi i fioletowymi włosami. Właśnie taki efekt możesz uzyskać, jeżeli zdecydujesz się sama przefarbować włosy na przykład z blondu na rudy, mahoniowy brąz, lub kasztanowy brąz.

Jeżeli jednak koniecznie chcesz pofarbować włosy w domu, to najrozsądniej będzie sprawdzić najpierw na cienkim kosmyku włosów, jaki kolor wyjdzie po użyciu wybranej przez ciebie farby.

 

3. Ryzyko uczulenia

Ciemne farby zawierają cząsteczki  zwane p-phenylenediaminy (PPDA lub pPD). Mimo, że znajdują się one w większości ciemnych kosmetyków do makijażu, to mogą spowodować na skórze twojej głowy nieprzyjemne reakcje skórne takie jak obrzęk, świąd, pieczenie lub zaczerwienienie. Reakcje alergiczne zdarzają się dość rzadko, ale powinnaś być świadoma, że takie ryzyko istnieje, zanim zdecydujesz się przefarbować włosy na ciemny kolor. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, zawsze rób test uczuleniowy przed użyciem farby, z którą masz do czynienia pierwszy raz. Jeżeli poczujesz jakiekolwiek pieczenie, szczypanie lub skóra zacznie puchnąć, to natychmiast zmyj farbę i skontaktuj się z lekarzem.

 

4. Odrosty

Jeżeli zamierzasz pofarbować włosy na kolor zbliżony do twojego naturalnego, to jego utrzymanie raczej nie powinno być zbyt trudne. Jeśli jednak wybrałaś kolor, który jest sporo ciemniejszy niż naturalny kolor twoich włosów, to musisz liczyć się z tym, że już po zaledwie 2 tygodniach będziesz miała widoczny odrost. W takim przypadku, żeby dobrze wyglądać, będziesz musiała farbować włosy co 3-4 tygodnie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz za każdym razem farbować włosów na całej długości. Ja osobiście farbuje włosy co 3 tygodnie na zmianę – raz tylko odrosty, a raz odświeżam kolor na całej długości.

 

5. Powrót do jasnego koloru

Oczywiście zejście z ciemnego kolory włosów do jasnego jest możliwe, ale jest bardzo trudne, czasochłonne i musisz liczyć się z tym, że zniszczysz sobie włosy. Dokładnie wiem  o czym mówię, bo sama kilka lat temu rozjaśniałam włosy z czarnych na blond i tak je zniszczyłam, że po kilku zabiegach rozjaśniania moje włosy, które wcześniej miały długość do pasa, sięgały mi już ledwo za ramiona.

 

6. Blaknięcie i wypłukiwanie

Po przefarbowaniu włosów na ciemny kolor musisz liczyć się także z tym, że kolor będzie szybko blaknął i wypłukiwał się. Oczywiście w głównej mierze zależy to od rodzaju farby, jakiej użyjesz, ale faktem jest, że na mocno rozjaśnionych, wysuszonych włosach kolor nie “trzyma się” tak dobrze i być może będziesz zmuszona farbować włosy częściej niż ci się wydaje. Z doświadczenia wiem, że bardzo ciemne brązy i kolor czarny wypłukują się szybciej niż jaśniejsze odcienie.

 

7. Makijaż

Makijaż, w którym wyglądasz świetnie mając jasne włosy, może już wcale nie pasować do ciebie tak dobrze, kiedy przefarbujesz włosy na ciemny kolor. Farbując włosy na ciemny kolor musisz liczyć się z tym, że będziesz musiała kupić nowy róż do policzków, bronzer, cienie do powiek, pomadki i jak już wspomniałam kosmetyki do stylizacji brwi. Jeżeli do tej pory używałaś brązowego tuszu do rzęs, to będziesz musiała zamienić go na czarny.

 

8. Przygotuj się na szok

Wszelkie drastyczne zmiany koloru włosów mogą spowodować, ze kiedy spojrzysz w lustro, możesz przeżyć mały szok, a nawet być na początku bardzo niezadowolona ze swojego wyglądu. Nie oznacza to, że rzeczywiście wyglądasz gorzej. Być może będziesz potrzebowała kilku dni, żeby przyzwyczaić się do nowego koloru.

Druga sprawa, że w lekkim szoku mogą być twoi znajomi. Możliwe nawet, że niektórzy w pierwszej chwili cię nie poznają.

 

9. Kosmetyki i akcesoria do włosów

Jeżeli do tej pory używałaś kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji jasnych włosów, to będziesz musiała zamienić je na te, które służą do pielęgnacji włosów ciemnych. Musisz również przygotować się na zakup nowych wsuwek, spinek i gumek do włosów.

 

10. Zalety

Wiele kobiet po przefarbowaniu włosów na ciemny kolor zauważa, że ich oczy wydają się większe i bardziej wyraziste, skóra wygląda na rozświetloną, a twarz nabiera wyrazu. Być może okaże się, że w ciemnych włosach wyglądasz o niebo lepiej niż w jasnych, więc chyba jednak warto zaryzykować :-)