Masz wągry? Nie wygniataj ich, ani nie wyciskaj! Istanieją bardzo proste, domowe sposoby na wągry, dzięki którym pozbędziesz się ich bez używania ostrych substancji chemicznych i peelingów. Tłusta skóra nie jest jedyną przyczyną pojawiania się wągrów – może je powodować także niewłaściwa pielęgnacja cery. Jeżeli nie oczyszczasz twarzy dwa razy dziennie, nie używasz maseczek i nie stosujesz zabiegów złuszczających raz w tygodniu, narażasz się na problemy ze skórą, takie jak szara, zmęczona cera i wypryski. Zanieczyszczenia nie są jednak najczęstszą przyczyną powstawania wągrów, przestań zatem nadmiernie zdzierać naskórek i daj szansę naturalnym sposobom opisanym poniżej.
Domowe sposoby na wągry
1. Paski z miodu i cynamonu.
Miód i cynamon to popularne połączenie używane nie tylko podczas pieczenia i przygotowywania napojów, ale także maseczek na twarz i włosy oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych. Cynamon przyspiesza krążenie krwi, sprawiając, że cera nabiera blasku, wydaje się miękka i zdrowa. Miód, znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych, eliminuje bakterie odpowiadające za powstawanie trądziku i wągrów. Zmieszaj mielony cynamon i miód do uzyskania dającej nałożyć się na twarz konsystencji. Nałóż cienką warstwę i przyciśnij paskami czystej bawełny. Delikatnie zdejmij po 4 minutach. Zmyj twarz ciepłą wodą i nałóż lekki krem nawilżający.
2. Gorąca para
Używanie parówek pomaga zapobiegać powstawaniu nowych wągrów i pomaga pozbyć się starych. Napełnij dużą miskę gorącą wodą, nakryj głowę grubym ręcznikiem i pozwól parze działać. Upewnij się, że nie siedzisz nad miską dłużej niż 10 minut i zachowaj ostrożność obchodząc się z wrzątkiem. Zazwyczaj wystarcza 5 minut. Następnie przemyj twarz ciepłą, letnią i na końcu chłodną wodą (trzymaj się tej właśnie kolejności), by zamknąć pory. Osusz skórę miękkim, czystym ręcznikiem i nałóż krem nawilżający. Stosuj ten zabieg dwa razy w tygodniu, a po zauważeniu pozytywnych rezultatów, ogranicz się do jednego w miesiącu.
3. Soda oczyszczona
Soda kuchenna ma wiele świetnych zastosowań pielęgnacyjnych, z lekka niedocenianych. Używana we właściwy sposób, soda oczyszczona może pomóc w pozbyciu się wągrów na dobre. Działa jak delikatny środek złuszczający, który głęboko oczyszcza pory zapobiegając powstawaniu wyprysków i wągrów. Wymieszaj ze sobą sodę i wodę, a powstałą pastę nałóż na twarz. Masuj delikatnymi ruchami i zmyj ciepłą wodą. Osusz skórę i nałóż krem nawilżający. Nie stosuj częściej niż raz w tygodniu.
4. Maseczki z glinki
Niezależnie od tego, czy to maseczka z glinki i wody, glinki i octu jabłkowego, czy glinki, wody i łyżki miodu, maseczki z użyciem glinki są świetne w usuwaniu wągrów. Nie tylko oczyszczają zapchane pory i usuwają wągry, ale także poprawiają krążenie, polepszając w ten sposób stan skóry. Co więcej, maseczki z glinki pomagają w pozbyciu się trądziku. Wybierz idealną dla siebie maskę i stosuj ją raz w tygodniu. Nie zapomnij regularnie nawilżać skóry i nie pozwól, żeby maseczka zaschła całkowicie, szczególnie jeśli masz wrażliwą cerę.
5. Maseczka z białka jajek
Niektóre kobiety używają jajka jako maseczki do włosów. Białko jajka można również nakładać na twarz w celu pozbycia się wągrów. Taka maseczka może nie wygląda i nie pachnie zachwycająco, rezultaty są jednak bardzo dobre. Maseczkę z białka jajka możesz nałożyć cienką warstwą na całą twarz lub tylko na problematyczne rejony. Po wyschnięciu nałóż jeszcze jedną warstwę, a następnie kolejną. Jest to dość czasochłonny proces, efekty są jednak warte poświęconego czasu. Kiedy nałożysz kilka warstw (3-4 w zupełności wystarczą) opłucz twarz ciepłą wodą, a następnie zimną. Następnie jak zwykle nałóż krem nawilżający.
6. Tonik tani i skuteczny
Zrobienie domowego toniku do twarzy pochłania dużo czasu, jednak ogromnym plusem jest to, że taka mikstura zawiera wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Wymieszaj ocet jabłkowy z posiekanymi liśćmi mięty i pozostaw przez tydzień w ciemnym miejscu. Po przecedzeniu i dolaniu 9 części wody na 1 część octu z miętą, przechowuj tonik w lodówce i używaj raz dziennie. Nasącz nim wacik kosmetyczny i przyłóż do obszarów z wągrami. Zostaw przez minimum sześć godzin lub przez całą noc, zmyj i nałóż lekki krem nawilżający. Ocet jabłkowy pomaga w pozbyciu się wągrów a świeża mięta łagodzi stany zapalne i daje przyjemne odczucie schłodzonej i napiętej skóry.
7. Peeling cukrowy
Wiele kobiet używa tego naturalnego środka złuszczającego by pozbyć się martwego naskórka. Możesz użyć peelingu cukrowego, by zapobiegać wągrom i pozbywać się tych już istniejących. Wymieszaj ze sobą cukier i olej kokosowy (możesz też użyć jakiegokolwiek innego oleju: migdałowego, olejku jojoba, oliwy z oliwek, lub oleju z pestek winogron) i masuj twarz okrężnymi, delikatnymi ruchami. Obficie spłucz ciepłą, a następnie zimną wodą, osusz skórę i nałóż krem nawilżający. Używaj raz w tygodniu.
8. Codzienna pielęgnacja
Wszystkie wyżej wymienione domowe sposoby na wągry mogą być stosowane raz, dwa razy w tygodniu lub raz w miesiącu. Jednak co robić, by codziennie zapobiegać powstawaniu nieestetycznych wągrów? Jest pewien zaskakująco prosty trik, który możesz stosować codziennie. Przemywaj twarz czystą, ciepłą lub chłodną wodą dwa razy w ciągu dnia – przed pójściem spać i rano. Nawilżaj skórę za każdym razem po myciu twarzy.
Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Wągry nie znikną w przeciągu jednej nocy. Nie używaj też kilku z wyżej wymienionych sposobów naraz ani dzień po dniu. Wybierz najlepszą dla siebie metodę i stosuj ją regularnie każdego tygodnia. Zbyt częste złuszczanie skóry jest częstym problemem w walce z wągrami. Wiele osób sądzi, że im częściej będą złuszczać skórę, tym lepiej. Okazuje się, że jest przeciwnie – w ten sposób jedynie pogarsza się stan skóry. Jaka jest twoja najskuteczniejsza metoda na pozbycie się wągrów? Może znasz jakieś inne domowe sposoby na wągry i zechcesz się nimi podzielić?
No Comment