Odczuwasz dyskomfort związany z trawieniem? Męczą cię zgaga, wzdęcia, bóle brzucha i inne nieprzyjemne dolegliwości? Zabrzmiało trochę jak początek jakiejś reklamy cudownego środka na problemy trawienne, ale ten wpis nie jest o lekach aptecznych. Poniżej znajdziesz osiem bezpiecznych, domowych sposobów na problemy z trawieniem. Oczywiście, jeżeli dolega ci coś poważnego, to powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza, ale jeżeli nie jest jeszcze aż tak źle, to być może wystarczy zmienić kilka nawyków żywieniowych, aby utrzymać układ trawienia w dobrym zdrowiu.

 

Domowe sposoby na problemy z trawieniem

 

1. Jedz pożywienie bogate w glutaminę.

Jednym z najbardziej niezbędnych składników odżywczych, który w naturalny sposób sprzyja trawieniu jest glutamina. Pomaga ona zwalczać stany zapalne i naprawia nabłonek jelit. By złagodzić dyskomfort i problemy z trawieniem postaraj się włączyć w swoją dietę pokarmy bogate w glutaminę takie jak: szpinak, jajka, buraki, pietruszka, nabiał i fasola. Świeży sok z warzyw również może pomóc.

 

2. Zwiększ ilość wypijanych płynów.

Odwodnienie może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, między innymi właśnie problemów z trawieniem. Wiesz zapewne, że dziennie powinno się wypijać przynajmniej osiem szklanek wody, ale czy na pewno pijesz właśnie tyle? Obserwuj, jak wiele płynów przyjmujesz w ciągu dnia, by przekonać się, ile ich potrzebujesz, by pozostać nawodnionym przez cały dzień. Ludzie cierpiący z powodu odwodnienia mają poważne zaburzenia trawienia. Jeśli nie lubisz smaku czystej wody, dodaj do niej cytrynę, pomarańczę lub inne owoce. Mnóstwo pomysłów znajdziesz w tym wpisie – „Woda z owocami„. W ten sposób nie tylko poprawisz swoje trawienie, ale także dodasz sobie energii.

 

3. Jedz produkty nieprzetworzone

Napięty plan dnia często utrudnia nam spożywanie pełnych, nieprzetworzonych produktów. Fast foody i wysoko przetworzone pożywienie powoli niszczą twoje zdrowie, zaczynając właśnie od układu trawiennego. Unikaj jedzenia wszystkiego, co ma dużą zawartość soli, cukru, sztucznych aromatów i przetworzonych tłuszczy. Postaraj się zawrzeć w swojej diecie więcej zdrowej żywności i zadbaj w ten sposób o własne zdrowie. Zdrowe żywienie nie jest wcale tak trudne i drogie jak ci się wydaje. Napięty plan dnia jest tylko wymówką do spożywania fast foodów i innych niezdrowych i tuczących posiłków.

 

4. Trzymaj się z daleka od popularnych diet

Wiele kobiet ma obecnie obsesję na punkcie różnych odchudzających diet i trendów. Zapomnij o nich, jeśli masz problemy z trawieniem lub jakiekolwiek inne kłopoty zdrowotne. Po pierwsze, większość z nich jest popularna, bo zadbali o to ci, którzy je wymyślili, aby zarobić na nich jak najwięcej pieniędzy i nie stoi za nimi nic więcej – nie pomogą ci stracić na wadze, ale za to na pewno rozregulują twój metabolizm. Po drugie, mogą zmniejszyć twój poziom energii i stać się przyczyną zaburzeń odżywiania. Jedzenie pełnowartościowych produktów wystarczy, aby utrzymywać w normie zarówno swoją wagę jak i procesy trawienne.

 

5. Dbaj o wątrobę

Kiedy wątroba pracuje efektywnie, nie masz problemów z trawieniem, dlatego tak ważne jest dbanie o jej stan. Rozważ włączenie w swój plan żywienia produktów, które świetnie wpływają na pracę wątroby: mniszka lekarskiego, marchewki, liści sałaty i buraków. Dzięki nim oczyścisz wątrobę z toksyn i utrzymasz ją w dobrym zdrowiu. Nie zapomnij o walce z takimi nałogami jak palenie i nadmierna konsumpcja alkoholu.

 

6. Jedz uważnie

Opanowanie sztuki uważnego jedzenia przynosi wiele zdrowotnych korzyści. Kiedy jesz więcej niż twój organizm potrzebuje, stale cierpisz na problemy z trawieniem. Naucz się jeść wolno, przeżuwaj każdy kęs i słuchaj sygnałów, które wysyła twoje ciało. Powolne przeżuwanie jedzenia sprawia, że układ trawienny ma mniej pracy, a ty jesz mniej. Postaraj się wypijać szklankę wody przed i po posiłku, aby zmniejszyć uczucie głodu. Zwracaj większą uwagę na to, jak czujesz się po posiłku, by przekonać się, co możesz zrobić dla swojego trawienia. Możesz jeść pełnowartościowe produkty i wypijać mnóstwo wody w ciągu dnia, ale jeśli nie będziesz jadł uważnie, wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne.

 

7. Jedz produkty fermentowane

Produkty poddane fermentacji uznaje się za kolejne superfoods. Zawierają dobre bakterie, które sprzyjają procesom trawiennym i utrzymują układ w dobrym zdrowiu. Nie musisz ich jeść przez cały dzień – jak zawsze, ważne jest umiarkowanie. Możesz przekąsić kefir ze świeżymi owocami, albo dodać do kolacji kiszoną kapustę. Kupując w sklepie kiszoną kapustę i ogórki zwracaj uwagę na ich nazwę. Kwaszone i kiszone to nie to samo! Zdrowe ogórki i kapusta to warzywa kiszone, czyli poddane zabiegowi powolnej fermentacji.

 

8. Ogranicz stres

Stres powoduje wiele problemów trawiennych i może prowadzić do poważnych schorzeń, jeśli nie wiesz, jak sobie z nim radzić w odpowiedni sposób. Stress jest także jedną z głównych przyczyn bezsenności. By pomóc swojemu trawieniu w sposób naturalny, staraj się obniżyć poziom stresu i wysypiaj się każdego dnia. „Wysypiaj” oznacza przynajmniej 7 godzin zdrowego dnu w ciągu nocy.

 

Zdrowie układu trawiennego jest ważne tak samo, jak zdrowie twojego serca. Nie omijaj śniadań, jedz zdrowo, unikaj stresu i opanuj sztukę powolnego i uważnego jedzenia, by usprawnić procesy trawienne i zapobiec wystąpieniu schorzeń tego układu w przyszłości. Jakie są twoje sposoby na utrzymanie w zdrowiu układu trawienia?