Bóle głowy mogą stać się poważnym utrapieniem. Utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków oraz są przyczyną poważnych problemów z koncentracją. Czasem zamiast od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe, warto skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów na walkę z bólem głowy. Oto kilka porad dla tych, którzy chcą pokonać ból bez konieczności sięgania po leki.

 

Domowe sposoby na ból głowy:

Lecznicze zapachy

Dobrze dobrane olejki eteryczne mogą okazać się skutecznym sposobem w walce z bólem głowy. Szczególną skutecznością wykazuje się tu olejek lawendowy, który zmniejsza napięcie i przynosi szybką ulgę. Doskonałym lekiem na ból głowy jest również mięta pieprzowa. Można ją wykorzystać zarówno do inhalacji, jak i w postaci zapachowego olejku wcieranego w skronie. Także zapach mięty ma wyjątkowe właściwości. Nie tylko rozluźnia, ale również pozwala zmniejszyć napięcie nerwowe. Jest to środek szczególnie skuteczny w przypadku tych osób, u których bóle głowy są skutkiem stresu i napięcia nerwowego.

 

Kofeina w walce z bólem głowy

Kofeina jest składnikiem wielu leków na ból głowy, dzięki czemu w wielu przypadkach filiżanka mocnej kawy może przynieść takie same rezultaty, jak tabletka. Ważne, by z ilością wypijanej kawy nie przesadzić. Główną zaletą kofeiny w przypadku bólu głowy są jej właściwości pozwalające na zmniejszenie obrzęku naczyń krwionośnych.

 

Cudowne napoje domowej roboty

W domu można przygotować również wyjątkowe napoje, które mogą skutecznie zwalczyć ból głowy. Jednym z najskuteczniejszych jest napój sporządzony z wody oraz ½ łyżeczki imbiru lekarskiego. Imbir, znany i ceniony głównie ze względu na swe właściwości przeciwzapalne, może okazać się wyjątkowo skutecznym lekiem. Pomocna może okazać się również mocna herbata z goździkami oraz napar przygotowany z rozmarynu lekarskiego.

 

Akupresura i inne metody

Akupresura może okazać się wyjątkowo pomocna w walce z bólem głowy. Punktem, który należy masować w przypadku problemów z bólem głowy jest ten fragment dłoni, który znajduje się między kciukiem a palcem wskazującym. Czasami pomocne może okazać się inne rozwiązanie – opaska założona na głowę, która wcześniej powinna zostać nasączona octem winnym. W walce z bólem głowy można również skorzystać z… wody. Moczenie nóg w gorącej wodzie oraz zanurzanie dłoni w wodzie o bardzo niskiej temperaturze to tylko dwa z najbardziej znanych sposobów na szybkie pozbycie się bólu.