Naturalny proces starzenia się skóry ma niekorzystny wpływ na jej wygląd, dlatego już w młodym wieku należy włączyć do codziennej pielęgnacji krem, który spowalnia zachodzące zmiany. Warto pamiętać, że korzystanie z takich kosmetyków nie jest szkodliwe nawet w przypadku skóry, która nie wykazuje jeszcze żadnych objawów związanych z wiekiem. Mówiąc krótko – odpowiednio dobrany krem przeciwzmarszczkowy na pewno ci nie zaszkodzi, a może stać się doskonałym sposobem na uniknięcie lub zminimalizowanie problemów w przyszłości. Nie będę wam dzisiaj polecała żadnego konkretnego kremu przeciwzmarszczkowego, a tylko zwrócę uwagę na to, jakie składniki powinien zawierać taki krem, aby być skutecznym.

 

Dobry krem przeciwzmarszczkowy

Co musi zawierać?

 

Aby lepiej zrozumieć zmiany zachodzące wraz z upływem czasu, trzeba pamiętać, że skóra zawiera aż 20 procent całej wody znajdującej się w organizmie. Jest ona zatrzymywana dzięki ochronnej warstwie sebum produkowanej przez gruczoły łojowe. Pomimo różnych naturalnych mechanizmów skóra nie zawsze zachowuje wystarczająca ilość wody. Wiek, zmiany temperatury, niewłaściwa dieta, promienie UV, czy nieprawidłowa pielęgnacja mogą prowadzić do przesuszenia, które staje się jedną z przyczyn wczesnego pojawienia się zmarszczek. Dlatego niezależnie od wieku podstawą dbania o skórę jest jej właściwe nawilżanie. Dobry krem przeciwzmarszczkowy musi więc zawierać składniki nawilżające, na przykład mocznik oraz kwas hialuronowy. Ten ostatni można również przyjmować w postaci kapsułek.

Krem przeciwzmarszczkowy na dzień powinien również zawierać składniki gwarantujące ochronę przed wolnymi rodnikami, których niekorzystne działanie polega na niszczeniu struktury komórek. Za to zadanie odpowiedzialne są filtry UV oraz antyoksydanty. Najbardziej znaną z tych substancji jest witamina C – jest ona nie tylko skutecznym przeciwutleniaczem, ale bierze również udział w produkcji kolagenu oraz skutecznie rozjaśnia przebarwienia. Inne antyoksydanty to witamina E, likopen oraz koenzym Q10. Na noc można zastosować krem przeciwzmarszczkowy zawierający retinol, czyli witaminę A, która ma zdolność naprawiania uszkodzonych włókiem znajdujących się w skórze.

W czasie poszukiwania najlepszego kremu zapobiegającemu starzeniu się skóry warto jest pamiętać, że tak naprawdę istnieje niewiele skutecznych składników, które mają takie działanie. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepszy krem nie pozwoli na cofnięcie zmian, które już powstały, dlatego warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w dobry kosmetyk. Na koniec chciałabym tylko przypomnieć wam, że dobry krem przeciwzmarszczkowy to nie wszystko. Należy także pamiętać o tym, żeby zdrowo się odżywiać, utrzymywać nawodnienie organizmu na odpowiednim poziomie, unikać stresu i zrezygnować lub przynajmniej drastycznie ograniczyć wszelkie używki.