Zdecydowanie nie jestem typem rannego ptaszka. Mimo to uwielbiam wstawać wcześnie rano, kiedy wszyscy jeszcze śpią, bo mam wtedy więcej czasu dla siebie i jestem bardziej produktywna. Czy czytaliście tekst “Jak wstawać wcześnie rano”, który pojawił się na blogu trzy tygodnie temu? Okazało się, że stał się on najpopularniejszym tekstem w tym miesiącu. Ilością odsłon przebił wszystkie październikowe posty o modzie i urodzie, mimo że to one przeważnie cieszą się największą popularnością. Oznacza to, że chyba naprawdę wiele osób ma problem z porannym wstawaniem. Aby jeszcze bardziej zmotywować Was do wstawania z łóżka skoro świt, przygotowałam dla Was kolejny tekst. Tym razem z powodami, dla których warto wstawać wczesnym rankiem. Zapraszam do lektury!

 

Dlaczego warto wstawać wcześnie rano?

 

1. Masz czas na poranną toaletę

Poranny prysznic, umycie włosów, ułożenie fryzury, staranny makijaż – zastanów się ile razy wykonywałaś te czynności w pośpiechu. Ile razy zabrakło ci rano czasu, żeby umyć włosy i musiałaś ratować się suchym szamponem? A ile razy robiłaś sobie makijaż stojąc na światłach na skrzyżowaniu w drodze do pracy? Wczesne wstawanie sprawi, że będziesz miała czas w spokoju wykonać te wszystkie czynności i zaczniesz dzień w lepszym humorze, a także z większą pewnością siebie. Pamiętam, że na studiach jedna z dziewczyn, z którymi mieszkałam wstawała zawsze o wiele wcześniej od innych i codziennie rano podawała nam kawę do łóżka. Dzięki temu, że wstawała wcześniej, była zawsze perfekcyjnie zorganizowana i przygotowana do zajęć. Podczas gdy ja przysypiałam na pierwszych zajęciach, ona była maksymalnie skupiona i aktywna.

 

2. Rano jesteś bardziej produktywny

Wiele osób jest zdania, że w nocy lepiej im się pracuje, ale najczęściej jest to tylko złudzenie. Co prawda późne godziny nocne to czas, kiedy wokół nas panuje cisza i spokój, łatwiej więc jest nam się skupić. Jednak nazajutrz po zarwanej nocy budzimy się bardzo późno, ciężko nam się wstaje z łóżka, a później przez cały dzień jesteśmy zmęczeni i rozbici. Budząc się wcześnie rano także mamy wokół siebie ciszę i spokój, bo pozostali domownicy i sąsiedzi prawdopodobnie jeszcze śpią. Mamy więc idealne warunki do pracy, a dodatkowo okazuje się, że badania udowadniają, że wczesnym rankiem jesteśmy o wiele bardziej skupieni oraz produktywni i o wiele łatwiej jest nam rozwiązywać trudne zadania i problemy.

 

3. Masz czas poćwiczyć

Wiele osób wstaje rano wcześniej, żeby mieć czas poćwiczyć. Rozpoczęcie dnia od ćwiczeń fizycznych, nawet tych najprostszych, ma mnóstwo pozytywnych skutków. Dzięki porannym ćwiczeniom przyspiesza przemiana materii w naszym organizmie, organizm jest lepiej dotleniony, mamy więcej energii, a poziom stresu ulega redukcji. Reasumując, po prostu rozpoczynamy dzień będąc w lepszym nastroju.

 

4. Masz czas na zdrowe śniadanie

Wstając wcześnie rano masz więcej czasu na przygotowanie śniadania. Śniadanie ludzi, którzy wstają późno bardzo często ogranicza się jedynie do kanapki z serem lub ciasta i kubka kawy, albo co gorsza jest to jedynie kubek kawy wypity na pusty żołądek. Tymczasem śniadanie to przecież najważniejszy posiłek. Daje nam energię na resztę dnia i wprowadza w dobry nastrój. Dlaczego więc mielibyśmy jeść na śniadanie byle co? Jeżeli wstajesz wcześnie rano, to masz możliwość przygotować sobie smaczne i pożywne śniadanie, dzięki któremu będziesz zdrowy, syty, będziesz mieć więcej energii i lepszy nastrój. Może to być owsianka z owocami lub kasza jaglana z jabłkiem i jogurtem, jajka sadzone, omlet, naleśniki z mąki razowej. Opcji jest naprawdę mnóstwo!

Wiele osób skarży się, że rano nie są w stanie nic zjeść, bo czują, że mają ściśnięty żołądek lub męczą ich poranne mdłości. Jeżeli należysz do tego typu osób, to być może zaskoczę cię w tym momencie, ale paradoksalnie przyczyną porannych mdłości i złego samopoczucia najprawdopodobniej jest właśnie to, że nie jesz rano zdrowego, sycącego śniadania.

 

5. Możesz na spokojnie zaplanować dzień

Kiedy wstajesz wcześnie rano, masz czas, żeby na spokojnie zaplanować sobie cały dzień i ułożyć plan działania, dzięki czemu dokładnie wiesz, co robić i nie marnujesz czasu na niepotrzebne czynności. Codziennie rano sporządzam sobie krótką listę rzeczy, które muszę zrobić i powiem wam, że z taką listą jest mi o wiele łatwiej wyrobić się w czasie. Punkt po punkcie wykonuje wszystkie czynności i bardzo często okazuję się, że już przed godziną 10 rano mam wszystko zrobione.

 

6. Potrzebujesz mniej snu

Okazuje się, że kładąc się spać wcześniej i wstając wcześnie rano, potrzebujemy trochę mniej snu niż kładąc się spać późno w nocy. Podobno jeżeli kładziemy się spać przed 23 to w nocy efektywniej wypoczywamy i zapotrzebowanie naszego organizmu na sen zmniejsza się.

 

7. Masz więcej czasu dla siebie

Jeżeli wstaniesz wcześnie rano i zabierzesz się za zrobienie wszystkiego, co masz do zrobienia, to oczywiście po południu i wieczorem będziesz mieć więcej czasu dla siebie. Czas, który zyskasz w ten sposób możesz wykorzystać na spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną, zabawę z dziećmi, przeczytanie ciekawej książki, wykonanie jakieś fajnego projektu DIY lub cokolwiek innego na co tylko będziesz miał ochotę.

 

Przyznam Wam szczerze, że odkąd wstaję wcześnie rano, wiele rzeczy w moim życiu zmieniło się na lepsze. Jestem bardziej produktywna i udaje mi się publikować codziennie od jednego do dwóch postów, mam więcej czasu dla siebie i dla dzieci, a także wbrew pozorom czuję się bardziej wypoczęta. Być może, kiedy dojdziecie do wniosku, że warto wstawać wcześnie rano i nabierzecie takiego zwyczaju, to okaże się, że macie tak dużo wolnego czasu, że będziecie potrzebowali rady, co robić, jak się nudzi :-) A jak tam u Was z wczesnym wstawaniem? Daliście się przekonać, że warto przestawić się na wczesne wstawanie, czy może nadal jesteście przekonani, że lepiej jest siedzieć do późna w nocy? A może znacie jakieś inne powody, dlaczego warto wstawać wcześnie rano?