Zwykle uczymy się nowych rzeczy dla rozrywki i rozwoju zawodowego. Niestety tylko nieliczni z nas uczą się przez całe życie. Większość osób popada w rutynę codzienności i wykonuje tylko nawykowe czynności. Jednak nauka czegoś nowego codziennie oferuje wiele korzyści i możliwości. Możliwości uczenia się jest całe mnóstwo, ponieważ ludzie w dzisiejszych czasach są wręcz przytłoczeni nawałem informacji. Rozpoczęcie uczenia się czegoś nowego każdego dnia wzbogaca życie w nowe pomysły, nowych ludzi i inspirację.

 

Dlaczego warto się uczyć:

 

1. Rozwój osobisty

Nowe informacje powodują samodoskonalenie i rozwój osobisty. Niektórzy twierdzą, że rozwój osobisty jest kluczem do ich osiągnięć, dlatego nigdy nie są zadowoleni z tego, czego już się nauczyli. Gdy uczymy się czegoś nowego, zdobywamy nowe doświadczenia i umiejętności. Oznacza to, że możemy pogłębić naszą wiedzę o świecie i uwolnić swój potencjał. Ponadto uczenie się nowych rzeczy sprawi, że będziesz dumny z siebie i zwiększysz poczucie własnej wartości.

 

2. Wiedza daje siłę

Wiecie, że wiedza to potęga. Wolałabym jednak powiedzieć, że stosowane wiedzy to potęga. Wiedza to tylko informacje i aby stały się one przydatne, należy wprowadzić je w życie. Wiedza czyni cię osobą o szerokich horyzontach, co pozwala ci zobaczyć życie z różnych perspektyw. Dzięki temu możemy podejmować lepsze decyzje, znajdować lepsze rozwiązania naszych problemów i ogólnie mówiąc jesteśmy w stanie poprawić nasze życie.

 

3. Wiedza czyni cię ciekawym rozmówcą

Zdolność do podtrzymania konwersacji jest ważna, ale umiejętność powiedzenia czegoś ciekawego i niezwykłego jest niezbędna, jeśli chcesz być naprawdę dobrym rozmówcą. Osoba o bogatej wiedzy ogólnej jest praktycznie zawsze dobrym rozmówcą. Podróżnicy byli najlepszymi rozmówcami jakich poznałam w moim życiu. Ale wcale nie musisz podróżować po świecie, aby być ciekawą osobą. Wystarczy, że będziesz czytał książki, rozmawiał z innymi ludźmi lub znajdziesz sobie jakieś ciekawe hobby.

 

4. Zwalcza nudę

Nic nie zwalcza nudy lepiej niż nowe doświadczenia! Monotonna egzystencja jest bezpieczna, ale uczenie się nowych rzeczy i zdobywanie nowych informacji, daje możliwość wprowadzenia zmian w swoje życie. Oczywiście, może to być trudne. Wyjście ze swojej strefy komfortu nie jest łatwe, ale sprawi, że przestaniesz się nudzić. Nowe informacje pomagają karmić twój umysł, rozwijać umiejętności krytycznego myślenia oraz wyobraźnię.

Nowe doświadczenia są jednym z najlepszych sposobów, aby rozpoznać swoje ukryte talenty i znaleźć prawdziwą pasję swojego życia. Jeśli odkryjesz coś, co naprawdę cię zaciekawi, nabierzesz chęci, aby dowiedzieć o tym czegoś więcej,

 

5. Możesz poznać nowych ludzi

Większość moich znajomych poznałam podczas nauki nowych rzeczy. Po dołączeniu do organizacji, klubu lub gdy znajdujemy nowe hobby, jesteśmy otoczeni ludźmi o podobnych poglądach i charakterach. Są szanse, że staną się oni naszymi bliskimi przyjaciółmi.

Wierzę, że nowi ludzie są źródłem nowych pomysłów i inspiracji. Dołączenie do klubu językowego, chodzenie na lekcje sztuki, granie na korcie tenisowym lub opanowanie umiejętności kulinarnych to świetne sposoby, aby dzielić się doświadczeniami, uczyć się nowych rzeczy i spotykać niesamowitych ludzi.

 

6. Dajesz dobry przykład

Gdy masz dzieci, przykład płynący od ciebie jest jednym z najpotężniejszych narzędzi wychowawczych. Za każdym razem, kiedy twoje dzieci widzą, że czytasz książki lub artykuły, zachęcasz ich, aby zrobiły to samo. Nauka jest zaraźliwa, a jeśli dzieci widzą twoje emocję i inspirację płynące z nauki, rozwija to w nich chęć uczenia się i kształtuje dobre nawyki. Nigdy nie jest za późno na naukę, więc nie wstydź się oglądać programy edukacyjne z dziećmi, grać w gry edukacyjne lub czytać książki.

 

7. Nauczysz się zarządzać czasem

Jeszcze jakiś czas temu byłam zbyt zajęta, aby dodać dodatkowy punkt do mojego codziennego harmonogramu. To główny powód, dla którego nigdy nie miałam wystarczająco dużo czasu na jakiekolwiek hobby. Jednak nauczyłam się, że jedno zadanie więcej na mojej liście rzeczy do zrobienia, to najlepszy sposób na zburzenia codziennej rutyny i poprawienie postrzegania czasu. Zdałam sobie sprawę, że czasem da się zarządzać i że powinnam zarządzać nim mądrze. Przestań narzekać, że nie masz wolnego czasu na czytanie. Zamiast tego dowiedz się, jak efektywniej wykorzystać czas tak, aby mieć go dostatecznie dużo, żeby móc robić to, na co masz ochotę.

 

Rozwijaj nawyk uczenia się czegoś nowego każdego dnia, a na pewno nie będziesz żałować czasu poświęconego na naukę. Dzięki uczeniu się nowych rzeczy staniesz się lepszym i szczęśliwszym człowiekiem. Wyrobienie w sobie nawyku uczenia się nowych rzeczy podniosło jakość mojego życia i pomogło mi zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Co ciekawe, w szkole i na studiach nie nauczyłam się zbyt wielu rzeczy, które tak naprawdę przydały mi się w życiu. Większość wiedzy, która jest mi potrzebna i z której korzystam do dziś zarówno w pracy jak i w życiu, przyswoiłam na szkoleniach oraz czytając książki. Obecnie coraz więcej osób doskonali swoją wiedzę na specjalistycznych szkoleniach. Jedną z firm, która zajmuje się prowadzeniem szkoleń oraz konsultacji i dostarczaniem wiedzy z zakresu ciągłego doskonalenia się jest http://www.e-opex.pl/. Dzięki skorzystaniu z usług Opex Group można podnieść kwalifikacje na wszystkich szczeblach organizacji. Rezultaty jakich można się spodziewać to między innymi: wzrost efektywności, obniżenie kosztów, wzrost jakości oraz zapobieganie problemom, a co za tym wszystkim idzie – zyskanie przewagi nad konkurencją.

Ja uważam, że naprawdę warto zapoznać się z programami szkoleń odbywającymi się w okolicy. Dobrze jest też zajrzeć od czasu do czasu do księgarni i sprawdzić, czy są w niej jakieś książki, dzięki którym będziemy w stanie nauczyć się czegoś nowego. A czy ty uważasz, że uczenie się czegoś nowego codziennie jest ważne?