Weganizm lub wegetarianizm to nie tylko trend, to styl życia. Roślinna dieta to wcale nie jadłospis oparty na marchewce i kilku liściach sałaty. Prawidłowo zbilansowana dieta roślinna dostarcza twojemu organizmowi wszystkich niezbędne składniki odżywcze, sprawia, że jesteś zdrowsza, lepiej się czujesz i co cię być może zdziwi – może odmłodzić cię nawet o 10 lat. Oczywiście będąc na diecie roślinnej można zajadać się chipsami, słodyczami, frytkami i innym śmieciowym jedzeniem i wówczas taka dieta, choć bezmięsna, wcale nie będzie zdrowa. Dziś jednak skupimy się na odpowiednio zbilansowanej diecie roślinnej, która dostarcza organizmowi składniki, których potrzebuje. W poniższym wpisie znajdziecie osiem powodów, dla których warto przejść na dietę roślinną.
Dlaczego warto przejść na dietę roślinną?
8 powodów
1. Walka ze stanami zapalnymi
Zbilansowana dieta roślinna jest murowanym sposobem na zapobieganie, łagodzenie i zwalczanie stanów zapalnych, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń, a w rezultacie nawet do śmierci. Dieta roślinna pozwala redukować przewlekłe bóle i walczyć ze złym samopoczuciem. Sekret polega na tym, aby w diecie pojawiały się produkty, które mają właściwości przeciwzapalne. Jest ich całe mnóstwo, a niektóre z nich to orzechy, awokado, szparagi, a także papryka, fasola i jagody.
2. Mnóstwo witamin i składników mineralnych
Dieta oparta na produktach roślinnych jest bogata w witaminy, w tym witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E oraz witaminę K. Wbrew powszechnie panującej opinii rośliny są bogate w wapń i stymulują produkcję kolagenu. Wspomagają one układ odpornościowy, opóźniają procesy starzenia, pomagają budować zdrowie i mocne kości, a przede wszystkim zmniejszają ryzyko powstawania raka. Zastępując jedzenie pochodzenia zwierzęcego pokarmami roślinnymi możesz być pewna, że dostarczasz swojemu organizmowi całe mnóstwo witamin.
Owoce i warzywa są bogate we wszystkie podstawowe składniki mineralne. Poza tym wspomagają one utrzymanie prawidłowego poziom płynów oraz dostarczają organizmowi energii na cały dzień.
3. Niski poziom złego cholesterolu
Mimo, że wysoki poziom cholesterolu we krwi nie objawia się w żaden szczególny sposób, to w długiej perspektywie czasu może prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Dieta roślinna jest bogata w błonnik, który pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, a jednocześnie podnosi poziom dobrego cholesterolu. Mówiąc krótko, dieta roślinna powala utrzymać cholesterol w ryzach, a serce w dobrej kondycji.
4. Ochrona środowiska
Zdrowie jest priorytetem, ale stosując dietę roślinną, moim priorytetem jest dbanie o środowisko. Nie chcę spożywać mięsa. Chcę, aby zwierzęta żyły swoim życiem aż do starości i naturalnej śmierci. To straszne, że ludzie są w stanie zjeść wszystko, co się rusza – nie ważne czy to krowa czy owady. Co ciekawe, badania pokazują, że zwierzęta hodowlane produkują więcej gazów cieplarnianych niż samochody. Przejście na dietę roślinną może więc pomóc środowisku naturalnemu.
5. Zdrowie
Większość żywności z długim okresem przydatności zawiera sztuczne składniki i substancje, które są szkodliwe nie tylko dla naszego zdrowia, ale i wpływają negatywnie na samą żywność. Naturalna i zdrowa dieta roślinna oparta jest na nieprzetworzonych składnikach i żywności.
6. Naturalny detoks organizmu
Zielone koktajle i drinki są niezbędne do naturalnego oczyszczania organizmu z toksyn. Ale niektóre warzywa i owoce same mogą dać podobny efekt. Kalafior, kapusta, rzodkiewka, brukselka, zielona kapusta oraz brokuły są pełne unikalnych związków, takich jak glukozynolany, które wspomagają detoksykację wątroby i hamują wzrost komórek nowotworowych. Właśnie dlatego sałatki są tak popularne wśród dietetyków i specjalistów od zdrowego żywienia.
7. Mniej tłuszczy trans
Tłuszcze trans podnoszą poziom złego cholesterolu i obniżają poziom tego dobrego, przez co zwiększają ryzyko chorób serca. Trzymanie się roślinnej diety i unikanie jedzenia smażonych potraw gwarantuje ci, że dostarczasz swojemu organizmowi zdrowe tłuszcze i unikasz spożywania tłuszczów trans. Zwiększenie spożycia żywności roślinnej pozytywnie wpłynie na układ krążenia. Najlepszym źródłem zdrowych tłuszczy są awokado, orzechy, oliwa z oliwek, nasiona chia lub olej kokosowy.
8. Walka z wolnymi rodnikami
Prawie każdy owoc i warzywo zawiera przeciwutleniacze, więc spożywanie ich w dużych ilościach pozwala chronić nasz organizmu przed uszkodzeniami, chorobami i przedwczesnym starzeniem. Wolne rodniki powodują uszkodzenia żywych komórek i tkanek, co może skutkować wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi i tym, że po prostu będziesz wyglądać… staro jak na swój wiek.
Przejście na dietę roślinną wcale nie oznacza rozstania z potrawami, które uwielbiasz. Wybierz metodę małych kroków i stopniowo zamieniaj produkty pochodzenia zwierzęcego roślinnymi. Upewnij się, że w swoim jadłospisie znajda się wszystkie niezbędne minerały i witaminy. Zastanów się nad suplementacją witaminy B12, która wśród wegan ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. W razie potrzeby możesz skonsultować się z lekarzem. Czy kiedykolwiek próbowałaś diety roślinnej?
Przeczytaj również:
dlaczego warto przejść na dietę roślinną, dlaczego warto przejść na weganizm, dlaczego warto przejść na wegetarianizm
super sprawdza się do zwalczania wolnych rodników taksyfolina zawarta w modrzewiu dahurskim
Ooo, pierwsze słyszę! Dzięki za info <3
Dieta warzywna jest fajna, ale na pewno nie na dłuższą metę – organizm potrzebuje jednak składników zawartych w mięsie czy rybach. Mozna oczywiście pójść w suplementację, ale to znowu zaczynamy szpikować się tabletkami… Ale wpis ciekawy, na pewno warto wiedzieć o zaletach takiej diety i stosować ją od czasu do czasu.