Miłość do samego siebie a narcyzm czy egoizm to absolutnie rozdzielne pojęcia. W miłości chodzi o dawanie i otrzymywanie, a jeśli zapewniasz samemu sobie opiekę, uwagę i współczucie, prawdopodobnie potrafisz też dać je innym. Z pewnością znasz starą prawdę, że nie można kochać innych, jeśli najpierw nie pokocha się samego siebie. Miłość rozkwita, kiedy obdarzamy nią innych, zawsze jednak zaczyna się ona w obrębie własnego „ja”. Jesteśmy jedynymi istotami odpowiedzialnymi za własne życie, wybory i czyny i zwyczajnie nie mamy prawa odrzucać samych siebie. Nigdy jednak nie zastanawiałam się dlaczego miłość własna jest tak ważna, choć oczywiście w zupełności się z tym stwierdzeniem zgadzam. Powody poniżej udowadniają, jak ważne jest pokochanie samego siebie.

 

Dlaczego warto kochać samego siebie

 

1. Kiedy kochasz to, kim jesteś, akceptujesz siebie

Faktycznie, znam swoje wszystkie pozytywne i negatywne cechy i akceptuję je. Nie oznacza to, że jestem zadowolona ze wszystkich swoich cech i przywar. Miłość własna nie oznacza zaprzestania pracy nad sobą. Pomaga tylko zdać sobie sprawę z tego, że jesteś wyjątkowy wraz ze swoimi unikalnymi cechami, właściwościami i możliwościami. Daje to ogromne poczucie pewności siebie. Kiedy zaakceptujesz samego siebie, nie będziesz już czuł potrzeby, by udawać lub porównywać się z innymi. I jest to najpotężniejsze i najbardziej inspirujące uczucie, jakiego możesz doświadczyć.

 

2. Miłość własna daje ci pewność siebie i aprobatę

Wszyscy kochamy ludzi pewnych siebie i charyzmatycznych. Kiedy czujesz potrzebę, aby z kimś porozmawiać, najpewniej wybierzesz osobę silną i pewną siebie, zaufaną. Ludzie, którzy kochają samych siebie, szybciej i łatwiej dostaną lepszą pracę, awans, zyskają przyjaciół i będą podziwiani. To jeden z głównych powodów, dla których warto kochać siebie samego.

 

3. Unikniesz obwiniania siebie

Poczucie winy, żal i wstyd są najgorszymi uczuciami, jakich może doświadczyć człowiek. Kochanie samego siebie sprawia, że odczuwamy mniej niepokoju i smutku, ale także jesteśmy mniej podatni na sytuacje stresowe i obwinianie się. Moja przyjaciółka była zawsze niezadowolona z własnej wagi, chociaż była naprawdę piękną dziewczyną. Próbowała rozmaitych i licznych diet i schudła tak bardzo, że musiała poddać się leczeniu. Kilka dobrych lat zajęło jej odzyskanie pewności siebie i zaakceptowanie siebie samej. To smutna, choć jakże powszechna sytuacja obrazująca, do czego może doprowadzić brak miłości własnej.

 

4. Kiedy kochasz siebie, wyglądasz lepiej

To naprawdę proste. Koncentrujesz się na swoich mocnych stronach, zamiast zajmować się słabościami i niedoskonałościami. Każdy ma jakieś mankamenty, ale większość ludzi o nie nie dba. Przykładowo, jestem niska i nigdy tego nie zmienię, ale zupełnie się tym nie przejmuje, bo uważam, że mam fajną, proporcjonalną figurę oraz ładne oczy i włosy.

 

5. Jeśli siebie kochasz możesz liczyć na bardziej udane życie rodzinne

Kiedy kochasz samego siebie, wiesz na co zasługujesz. Pragnę tutaj posłużyć się przykładem mojej rodziny. Moich rodziców i dziadków wciąż łączy czuła i ciepła więź, mimo tego, że są małżeństwem od wielu, wielu lat. Nigdy nie zauważyłam, żeby okazywali sobie choć w najmniejszym stopniu pogardę, czy brak szacunku. Kiedy kochasz samego siebie, nie pozwolisz innym, by źle cię traktowali. A to bardzo ważne dla utrzymania zdrowej rodziny. Przez pewien czas tkwiłam w związku, w którym była przemoc zarówna fizyczna, jak i psychiczna i teraz sama nie rozumiem, jak mogłam tak długo tolerować taki stan rzeczy. Rozstanie było jedną z najlepszych rzeczy, jakie przytrafiły mi się w życiu. W ciągu krótkiego czasu wszystko zmieniło się o 180 stopni – teraz mogę się samorealizować, spełniać swoje marzenia i w końcu jestem szczęśliwa.

 

6. …i szczęśliwe potomstwo

Dzieci zawsze kopiują zachowanie rodziców, ich maniery, opinie i dosłownie wszystko. Zdolność do miłości jest kluczową cechą, którą twoje dzieci powinny nabyć. Nie będzie to możliwe, jeśli rodzice nie potrafią okazać tej zdolności. Kiedy kochasz siebie, stajesz się zdrowym przykładem dla swoich dzieci. Badacze udowodnili, że życiowy sukces dziecka i jego szczęście są w dużej mierze determinowane przez doświadczenia z dzieciństwa. Dlatego, jeśli chcesz nauczyć swoje dzieci miłości, najpierw zacznij od siebie.

 

7. Kiedy kochasz siebie, zmieniasz świat

Kiedy zakochujemy się, wszystko dookoła staje się nagle piękniejsze i bardziej urokliwe. Zakochiwanie się w samym sobie działa dokładnie tak samo. Pozwala patrzeć na rzeczy, ludzi i życie z innej, lepszej perspektywy. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie te zmiany zależą wyłącznie od twojego sposobu postrzegania. Możesz wybrać czy kochasz samego siebie i ten świat, czy też nie.

 

Miłość własna czyni cię lepszą osobą i wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z egoizmem, narcyzmem i zadufaniem. Wpływa pozytywnie na twój dobrostan fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Daj jej szansę i zobacz, jak przyciągasz do siebie więcej przyjaznych ludzi, dzięki którym być może zmienisz swoje życie. Zgadzasz się z tymi powodami, dla których warto pokochać samego siebie?