Na całym świecie ludzie mają to samo pragnienie – pragną być szczęśliwi. Szczęście nie ma jednej uniwersalnej definicji. Każdy z nas ma swoją własną wizję szczęścia i postrzega je w indywidualny sposób. Uważam, że wszyscy ludzie mają zakorzenione nawyki, które mogą zarówno pomóc im w osiągnięciu szczęścia, jak i przyczynić się do rezygnacji z marzeń. Niestety istnieje wiele nawyków, które sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi. Te szkodliwe zachowania z łatwością mogą wpływać na nasze dobre samopoczucie.

 

Dlaczego jesteś nieszczęśliwa – 10 powodów

 

1. Zawsze czekasz na odpowiedni moment

Jedynie my sami możemy zmienić nasze życie. Nie czekajmy na idealny moment, lecz zamiast tego uczyńmy każdy moment idealnym. Wielu ludzi odkładających zrobienie czegoś na na bardziej odpowiedni moment, kończy zazwyczaj, nie robiąc ostatecznie niczego. Życie jest krótkie, dlatego powinniśmy jak najmocniej starać się wykorzystywać wszelkie okazje, które pozwolą uczynić życie nasze oraz naszych najbliższych lepszym.

 

2. Twoja praca nie sprawia ci przyjemności

Wykonywanie pracy dla niczego ponad wynagrodzenie jest pewnego rodzaju uwięzieniem. Niestety wielu ludzi zmierza się z problemami finansowymi, dlatego muszą chodzić do pracy, której nienawidzą. Nie powinniśmy jednak rezygnować z marzeń na rzecz pracy. W końcu to nasze życie i to na nas spoczywa powinność odnalezienia pracy, która będzie nas definiować: “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”.

 

3. Zazdrościsz innym sukcesu

Dokoła jest tak wielu szczęśliwych ludzi. Często widzimy, jak się uśmiechają, żartują i odnoszą we wszystkim sukcesy. W konsekwencji zaczynamy skupiać się na życiu innych i porównujemy swoje powodzenie z aspiracjami innych. Nie pozwólmy, by nasz zapał został naznaczony przez destruktywne myśli. Wystarczy zdefiniować swój własny sukces i podążać wiodącą ku niemu ścieżką. To ty sam jesteś panem własnego losu.

 

4. Żyjesz w ciągłym strachu

Strach i wątpliwości są emocjami, które mogą pozbawić nas wielu okazji do bycia lepszym lub do zrobienia czegoś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. Nie pozwólmy lękom przejąć kontroli nad naszym życiem. Na myśl o tym, ile radosnych momentów straciliśmy, czujemy się zazwyczaj zniechęceni. Jednak powinniśmy pozostać silni wystarczająco, by zmierzyć się z własnymi lękami i przekuć je na okazje do rozwoju. “Don’t worry, be happy!”

 

5. Nienawidzisz

Tak jak powiedziała Maya Angelou, “Nienawiść – sprawiła ona wiele problemów na świecie, ale jeszcze żadnego nie rozwiązała”. Ten zły nawyk może naprawdę wpłynąć na nasz psychiczny dobrostan, jeśli dajemy ujście negatywnym emocjom. Nienawiść to jedna z najsilniejszych emocji, które mogą zrujnować zarówno nasze szczęście, jak i życie. Powinniśmy rozpoznawać nienawiść i pozwalać jej odejść. Przyjemniejsze jest czerpanie radości z rzeczy, które mamy, niż trzymanie się negatywnych myśli.

 

6. Próbujesz zmienić wszystko od razu

Niemal niemożliwa jest zmiana wszystkiego w tym samym momencie. Uważam, że lepiej jest zmienić coś podstawowego. Naukowo udowodniono, że proces wprowadzania znacznych zmian jest dla ludzkiego umysłu ekstremalnie stresujący. Dlatego postarajmy się zmieniać wszystko stopniowo. Jeśli chcemy coś znaczyć w świecie, powinniśmy zacząć zmieniać świat wokół siebie. Gdy zmierzymy się z własnym umysłem i nastrojem, poczujemy się znacznie bardziej szczęśliwi.

 

7. Wyolbrzymiasz trudności

Zły dzień to nie powód, by robić z igły widły. Powinniśmy postrzegać trudności jako nowe możliwości, nie zaś jako życiowy problem. Życie nieustannie sprawdza ludzki poziom oddania, a najlepsze nagrody są zarezerwowane dla osób okazujących odwagę i poświęcenie w różnych sytuacjach. Mao Zedong powiedział kiedyś: “W czasach trudności, nie możemy tracić z oczu naszych osiągnięć”. Powinniśmy uwierzyć w siebie i uświadomić sobie, że zawsze jest jakiś wybór i jakieś wyjście.

 

8. Nie potrafisz się cieszyć z drobnostek

Wokół jest pełno pięknych i kuszących rzeczy. Powinniśmy wiedzieć, czym jest zadowolenie i umieć rozróżniać jego rodzaje. W życiu istnieją dwa rodzaje zadowolenia. Możemy szukać chwilowego zadowolenia lub tego trwałego. Chwilowe zadowolenie wynika z materialnych uciech, trwałe zaś oznacza stopniowy rozwój umysłu oraz duszy. Trwałe zadowolenie daje nam szczęście, pewność siebie i stabilność emocjonalną.

 

9. Przywiązujesz zbyt dużą wagę do wyglądu

Nie oceniajmy ludzi po ich wyglądzie i fizycznej atrakcyjności. Nie powinniśmy wybierać wszystkiego na podstawie jedynie koloru i kształtu, gdyż wygląd bywa zwodniczy. Oczywiście atrakcyjność fizyczna jest ważna, jednak należy brać pod uwagę również cechy wewnętrzne, szczególnie w przypadku relacji międzyludzkich.

 

10. Trzymasz się tych, którzy cię ranią

Czasem niezbędne jest unikanie ludzi, którzy nas ranią. Jeśli są oni ciągłym źródłem naszego bólu i negatywnych emocji, powinniśmy zaakceptować fakt, że osoba przez nas kochana i szanowana nie traktuje nas przyjaźnie. Nie należy marnować czasu na zaimponowanie bądź udowodnienie czegokolwiek takim osobom. Jeśli chcemy prowadzić szczęśliwe życie, powinniśmy pozwolić z niego odjeść wszystkim toksycznym osobom. Nie obawiajmy się utraty kogoś, kto nie docenia naszej obecności. Robert Tew kiedyś powiedział: “Nie pozwólmy negatywnym i toksycznym osobom wynajmować miejsca w naszej głowie. Podnieśmy czynsz i wyrzućmy je stamtąd.”