Deska jest ćwiczeniem, które z pozoru nie wydaje się być trudnym i efektywnym treningiem. Kiedy zobaczyłam to ćwiczenie pierwszy raz, pomyślałam sobie “prościzna, spokojnie wytrzymam w tej pozycji co najmniej dwie minuty” i oczywiście bardzo się zdziwiłam, kiedy po zaledwie 15 sekundach moje ramiona zaczęły drżeć, a ja poczułam napięcie w prawie wszystkich mięśniach.  Wielu ludzi myśli, że to ćwiczenie jest przeznaczone dla leniwych osób, które nienawidzą biegania, skakania i wszystkiego, co sprawia, że pocimy się obficie. Deska jednak nie jest tak nieefektywna, jak mogłoby się wydawać. Często to właśnie najprostsze rzeczy przynoszą najlepsze rezultaty.

Jeśli nigdy nie próbowałeś wcześniej wykonywać deski możesz pomyśleć: “Przecież to jest dziecinnie proste”. Jednak wytrzymanie w pozycji deski wymaga wytrzymałości i siły w centralnej części twojego ciała, w plecach i w brzuchu. Kiedy jej spróbujesz, zrozumiesz, że pozory bardzo często mylą.

Wykonana poprawnie deska (z ang. plank) jest dobra dla całego ciała. Pomaga wzmocnić mięśnie środka ciała, poprawia i utrzymuje właściwą postawę, trenuje równowagę, zmusza do pracy ścięgna podkolanowe i pośladki oraz… zwalcza stres. Prawidłowo i regularnie wykonywana deska nie jest tylko ćwiczeniem wzmacniającym środek ciała i zwalczającym stres, ale może stać się treningiem na całe ciało, który przyniesie ci sporo pozytywnych efektów.

 

Efekty wykonywania ćwiczenia “deska”

 

1. Fantastyczna elastyczność

Deska pomaga zwiększyć elastyczność w różnych grupach mięśni, uwzględniając ramiona, obojczyk, ścięgna podkolanowe, uda i biodra. Różne wariacje deski wpływają różnie na inne grupy mięśni. Lubię wykonywać “bujającą” deskę, deskę bokiem, deskę z dotknięciem do ramion i odwróconą deskę.

 

2. Czysty umysł i spokojny duch

Niezależnie od tego czy jesteś bardzo wrażliwą osobą, która nie radzi sobie z natłokiem myśli, czy pracoholikiem, który nie może przestać pracować, deska może okazać się dla ciebie świetnym remedium. Ćwiczenie to działa jak naturalny poprawiacz humoru. Siedzący tryb życia niesie ze sobą stres i może powodować problemy zdrowotne. Deska rozciąga i relaksuje te grupy mięśni, które zazwyczaj pozostają sztywne, zmniejsza napięcie i oczyszcza umysł. Wykonywana regularnie deska pomaga obniżyć poziom stresu, pokonać nawyk przemyśliwania po wielokroć każdego problemu i wnosi odrobinę spokoju w nasze codzienne życie.

 

3. Idealne mięśnie brzucha

Chcesz mieć pięknie wyrzeźbiony brzuch nie wysilając się zanadto? Włącz deskę w plan twojego treningu. Nie oznacza to jednak jedzenia tego na co tylko masz ochotę. Zdrowa dieta jest niezbędna. Nie oczekuj jednak bardzo szybkich rezultatów. Zrobienie większej ilości ćwiczeń nie sprawi, że twój brzuch wyrzeźbi się w ciągu jednej nocy. Deska pomoże ci wyrzeźbić brzuch, ale powinnaś dbać o dietę i wykonywać też inne ćwiczenia.

 

4. Ulga w bólu pleców

Jeśli często cierpisz z powodu bólu pleców, regularne ćwiczenie deski zmniejszy twój ból. Nie mówię tutaj o poważnych bólach pleców, które wymagają wizyty u lekarza i terapii. Mówię o bólu pleców, którego doświadczasz, kiedy wracasz do domu po długim dniu w pracy. Zamiast oglądać telewizję albo spędzać wieczór z laptopem, wykonaj kilka powtórzeń deski. Poczujesz natychmiastową ulgę i będziesz spał lepiej. Pamiętaj, jeżeli odczuwasz silny ból pleców, natychmiast odwiedź swojego lekarza. W takim przypadku deska nie jest dla ciebie i może tylko pogorszyć stan twoich pleców.

 

5. Piękna postawa

Któż z nas nie chciałby mieć wspaniałej postawy? Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni się o to starać. Piękna wyprostowana postawa to oznaka zdrowia i pewności siebie. Deska wzmacnia wszystkie mieście odpowiedzialne za ładną postawę: klatkę piersiową, plecy, ramiona, kark i brzuch. Czyż nie jest to kluczowy powód, dla którego warto włączyć deskę do co codziennego treningu?

 

Jak robić deskę:

1. Nie zaokrąglaj ramion.
2. Trzymaj barki idealnie nad łokciami
3. Nie opuszczaj głowy, szyi, ramion i bioder.
4. Nie forsuj się w tej pozycji i nie wstrzymuj oddechu zbyt długo.
5. Nie zginaj kolan – obniża ta ogólną efektywność ćwiczenia.
6. Na zdjęciu poniżej dziewczyna używa podstawki, jednak nie jest ona potrzebna – możesz mieć stopy na podłodze

 

Wiem, że ciężko wytłumaczyć pisemnie, jak prawidłowo wykonywać to ćwiczenie, więc jeżeli chcecie wiedzieć, jak robić deskę w odpowiedni sposób, to najlepiej będzie, jeżeli zobaczycie na Youtubie, jak robią to profesjonaliści :-)

Dzięki ogromnej różnorodności ćwiczeń rozumianych jako deska, możesz pracować nad praktycznie każdym obszarem swojego ciała i osiągnąć świetne rezultaty. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie oferuje deska jest możliwość wyrzeźbienia ciała bez zbytniego przemęczania się. Dodatkowo można ją wykonywać niezależnie od pogody i zasobności portfela. Naucz się, jak poprawnie wykonywać deskę i dodaj kilka ćwiczeń do swojego treningu. Czy twój plan ćwiczeń uwzględnia już deskę?

 

 

Deska – wyzwanie 30 dni

Na konie chciałabym Was zaprosić do przyłączenia się do 30-dniowego wyzwania z deską. Ja zaczynam od dzisiaj! Kto ćwiczy ze mną? Dajcie znać w komentarzach. Zobaczymy, kto da radę ukończyć wyzwanie :-D

 

deska wyzwanie