Lubisz malować paznokcie i zastanawiasz się nad stylizacją hybrydową? Oto kilka cech, które odróżniają lakier hybrydowy od tradycyjnego – poznaj je, a będziesz wiedziała, dlaczego ten pierwszy jest faworytem większości kobiet malujących paznokcie! 

Skład lakieru hybrydowego vs. tradycyjnego

Analizując te dwa podobne do siebie na pierwszy rzut oka produkty, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich skład. Już tutaj widać dużą różnicę. Wśród ingredientów lakieru tradycyjnego znajdziemy przede wszystkim nitrocelulozę tworzącą odpowiednią, błyszczącą powłokę, rozpuszczoną w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak na przykład octan butylu. Dodatkowo stosuje się w nich pigmenty, barwniki czy drobinki brokatu. Lakier hybrydowy nie zawiera rozpuszczalników, które w kontakcie z powietrzem odparowywałyby. Zawiera za to oligomery i monomery akrylanu lub metakrylanu – sole lub estry kwasu akrylowego o wyjątkowych właściwościach utwardzających. Substancją, która sprawia, że lakier hybrydowy twardnieje, są infotoinicjatory polimeryzacji. Na skutek działania światła o odpowiedniej fali, cząsteczki monomerów reagują ze sobą w taki sposób, że powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej – to sprawia, że powłoka twardnieje. 

Jak wysychają lakiery hybrydowe i tradycyjne?

Podstawową różnicą między lakierem hybrydowym, czyli https://boskanails.pl/lakiery-hybrydowe  a zwykłym, wynikającą bezpośrednio z powyżej opisanego składu, jest sposób wysychania. Lakier tradycyjny utrwala się wskutek kontaktu z powietrzem, poprzez odparowywanie rozpuszczalnika. Z kolei hybrydowy wymaga światła o odpowiedniej długości fali, aby zainicjować proces polimeryzacji, czyli twardnienia. Do stylizacji hybrydowej potrzebujesz zatem nie tylko lakieru, ale również lampy UV/LED.

Koszty stylizacji – hybryda a lakier tradycyjny

Już po cenie lakieru można zauważyć, że tradycyjny kosztuje kilkakrotnie mniej, niż hybrydowy. Dodatkowo, do stylizacji hybrydowej potrzebujesz również innych kosmetyków: primera, bazy, cleanera i topu, oraz oczywiście lampy. Koszty te są wyższe, gdy korzystasz z usług stylistki paznokci. 

Czas trwania stylizacji i trwałość manicure

Tradycyjny lakier do paznokci nakłada się w ciągu kilku minut. Lakier hybrydowy to zwykle około 1,5-2,5 godziny stylizacji, w zależności od stopnia jej skomplikowania. Jednak to właśnie hybryda jest w stanie utrzymać się w idealnym stanie na płytce paznokcia nawet do 4 tygodni. Zdecydowanie wygrywa więc z lakierem tradycyjnym, który już na drugi dzień potrafi prezentować odpryski. 

Sposób aplikacji

Lakiery te mają podobny wygląd i konsystencję, choć nieco różne zapachy. Nowe formuły lakierów tradycyjnych, podobnie jak hybrydowych, nie zawierają już ftalanów i toluenu oraz formaldehydu, które są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Aplikuje się je identycznymi pędzelkami. Bardzo ważne jest jednak w przypadku hybrydy, aby odpowiednio odtłuścić i zmatowić płytkę paznokcia przed aplikacją, by zapewnić lakierowi idealne przyleganie do jej powierzchni. Naszym faworytem jest trwały lakier hybrydowy. Jednak jeśli lubisz codziennie mieć inny kolor paznokci i zmieniać go sama, bez chodzenia do kosmetyczki – lakier tradycyjny również będzie dobrym wyborem.