Choć kojarzy się głównie z jedzeniem, weganizm dla wielu także w innych dziedzinach oznacza wybór produktów bez składników pochodzenia zwierzęcego. Wegańskie mogą być chociażby kosmetyki. Czy warto po nie sięgać? Czym się różnią kosmetyki wegańskie od innych? Gdzie je kupować?

 

Kosmetyki wegańskie, czyli jakie?

Czym właściwie są wegańskie kosmetyki? Tak jak w przypadku żywności, gdy mówimy o kosmetykach wegańskich, mamy na myśli takie, które sa pozbawione jakichkolwiek składników odzwierzęcych. Co niewegańskiego może być chociażby w Twoim kremie, szamponie lub szmince? Oto kilka najpopularniejszych składników pochodzenia zwierzęcego wykorzystywanych w kosmetyce:

  • kolagen (collagen)
  • elastyna (elastine)
  • keratyna (keratin)
  • tłuszcz zwierzęcy (sodium tallowate, tallow acid, tallow amide, tallow amine)
  • mleko (milk, milk protein, lactose)
  • miód (honey)
  • wosk pszczeli (beeswax, cera alba)
  • jedwab (silk, silk protein)
  • lanolina (m.in. lanosterol, sterol, isopropyl lanolate, laneth, lanogene)
  • barwniki pochodzenia zwierzęcego (np. koszenila, karmin)

 

Dla wielu osób, nawet niekoniecznie wegan, świadomość nakładania na ciało produktów, w których skład wchodzą substancje pozyskiwane ze ścięgien, kopyt czy owadów, może nie być komfortowe, dlatego kosmetyki wegańskie cieszą się coraz większą popularnością.

 

Kosmetyki wegańskie a kosmetyki naturalne

Choć często wegańskie firmy są jednocześnie ekologiczne i oferują kosmetyki naturalne, określenia te nie są tożsame. Wegańskie kosmetyki mogą być pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego, jednocześnie zawierając składniki syntetyczne, niekoniecznie naturalne. Z kolei kosmetyki naturalne (a nawet te bio lub organiczne) mogą mieć w swoim składzie substancje pozyskiwane ze zwierząt.

Jeśli więc zależy Ci na wyborze etycznych kosmetyków, zwróć uwagę na skład lub informacje o wegańskości produktu, nie zaś na zielony eko listek.

Czy warto patrzeć na certyfikaty?

Część osób uważa, że kosmetyki z certyfikatami są droższe. W rzeczywistości nie ma zależności pomiędzy ceną produktu a posiadaniem certyfikatu lub nie – na oznaczenie swojego produktu przez zewnętrzną firmę decydują się zarówno duże koncerny jak i małe manufaktury kosmetyczne.

Również kosmetyki w przystępnych cenach mogą być wegańskie i z certyfikatem. Producenci coraz chętniej sięgają po takie oznaczenia produktów, żeby ułatwić nam zakupy – przyspieszyć sprawdzanie składów i rozwiać wątpliwości w przypadku składników, które mogą być zarówno pochodzenia roślinnego, syntetycznego jak i odzwierzęcego. Czego szukać na opakowaniu? Najbardziej znany jest certyfikat Vegan Society – słonecznik otoczony okręgiem z podpisem „Vegan”. Taki sam logotyp możemy znaleźć na żywności odpowiedniej dla wegan.

Spory wybór wegańskich kosmetyków znajdziemy zwykłych drogeriach. Przeglądając gazetki Rossmanna lub promocje w drogerii Natura pewnością natkniesz się na oferty co najmniej kilku produktów, które są wegańskie. Chociażby większość produktów Alterry, Synergen i Rival de Loop – marek własnych Rossmanna – jest wegańska i posiada odpowiedni certyfikat, a przy tym jest bardzo przystępna cenowo.