Przedwczoraj opublikowałam na blogu artykuł pod tytułem “Czego nie mogą jeść koty”. Pisałam w nim o naszym kocie Krzysiu, który jest wszystkożerny, wiecznie głodny i pożera wszystko, co znajdzie na swej drodze. Dacie wiarę, że podobny problem mamy z psem? Korek jest labradorem. Ci z Was, którzy mieli do czynienia z labradorami na pewno wiedzą, że psy te są wiecznie głodne. Tak, one na prawdę nie mają umiaru w jedzeniu, są zawsze głodne, zawsze proszą o jedzenie, a jeżeli nasypie się im pełną miskę jedzenia, to będą jadły tak długo aż padną. Korek podkrada jedzenie, które zostawiamy na blacie w kuchni i naprawdę musimy bardzo uważać, żeby nie zjadł czegoś, co mu zaszkodzi. Kiedyś zjadł nawet… skarpetkę. Kiedy widzi, że ktoś je, siada obok i wpatruję się tak błagalnym wzrokiem, że naprawdę trudno mu nie ulec.

Większość właścicieli psów wie, że karmienie ich resztkami ze stołu to nie najlepszy pomysł, ale chyba każdemu zdarza się rzucić psu jakiś kąsek swojego jedzenia. Jeżeli masz psa, to koniecznie musisz wiedzieć, co może mu zaszkodzić, żeby nieświadomie nie zrobić mu krzywdy. Poniżej znajdziesz listę rzeczy które bardzo szkodzą psom.

 

Czego nie mogą jeść psy?

 

1. Czosnek i cebula

Cebulę i czosnek trzymaj z dala od swojego psa. Oba warzywa są dla psów bardzo niebezpieczne, zwłaszcza na surowo, ale mogą im zaszkodzić także w wersji gotowanej oraz jako składnik przyprawy. Pewne związki występujące we wszystkich warzywach z rodziny cebulowatych są toksyczne dla psów i mogą powodować symptomy, które ujawnią się dopiero po trzech, czterech dniach od spożycia. Jeżeli zauważysz, że twój pies jest bardziej leniwy niż zwykle, a jego mocz jest pomarańczowy lub czerwony, to natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

 

2. Czekolada

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic z złego w tym, żeby podzielić się ze swoim psem kawałkiem czekolady. Tymczasem zawiera ona kofeinę i teobrominę, które mogą być śmiertelnie toksyczne dla zwierząt. Im ciemniejsza czekolada, tym większe ryzyko poważnych konsekwencji po jej spożyciu. Jeżeli twój pies zje czekoladę, to mogą wystąpić u niego biegunka, wymioty i ból brzucha. Spożycie dużych ilości czekolady grozi drgawkami a nawet śmiercią.

 

3. Awokado

Praktycznie każda część drzewka awokado, w tym owoc, są toksyczne dla zwierząt. Co prawda ryzyko śmierci występuje jedynie w przypadku zjedzenia dużych ilości owocu, ale mniejsze ilości też są bardzo szkodliwe dla psów.

 

4. Ksylitol

Ksylitol to środek stosowany na przykład do słodzenia bezcukrowych gum do żucia oraz produktów dietetycznych. Ten słodzik nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale jeżeli zjadłby go pies, to poziom cukru w jego krwi spadłby drastycznie. Następstwem byłyby na przykład drgawki lub otępienie. W przypadku, kiedy pies zjadły dużą ilość ksylitolu mogłoby dojść do niewydolności nerek.

 

5. Kości drobiowe

Drób jest bardzo niebezpieczny dla psów nie ze względu na toksyny, ale z powodu drobnych kości, które psy są w stanie rozgryźć z łatwością. Odłamek kości kurczaka, kaczki, indyka lub innego ptaka może uszkodzić jelita psa, co może skutkować nawet śmiercią. Podobno niebezpieczne są tylko gotowane kości drobiowe, ale my uważamy, że lepiej dmuchać na zimne i surowych także nie dajemy naszemu psu. Jeżeli podejrzewasz, że twój pies mógł zjeść kość drobiową, to miej na niego oko i jeżeli zauważysz coś podejrzanego, to natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

 

6. Spleśniałe jedzenie

Myślę, że raczej nie dałbyś swojemu psu spleśniałego jedzenia, ale przecież pies mógłby wyciągnąć takie jedzenie na przykład ze śmietnika. Niektóre z rodzajów pleśni, która tworzy się na jedzeniu, zawierają mykotoksyny, które mogą powodować  psa drgawki. Drgawki te początkowo są delikatne, ale czasem narastają i mogą zamienić się w konwulsje, które z kolei mogą prowadzić nawet do śmierci. Jeżeli dajesz psu jakieś jedzenie, które nie jest już pierwszej świeżości, to koniecznie sprawdź, czy nie ma na nim pleśni. Upewnij się też, że twój kosz na śmieci jest szczelnie zamknięty i że pies nie ma do niego dostępu.

 

7. Kukrydza

Mogłoby się wydawać, że kolba kukurydzy może posłużyć psu jako fajna zabawka do obgryzania, tymczasem okazuje się, że kukurydza może być dla niego bardzo niebezpieczna. Kawałki kukurydzy mogą powodować niedrożność jelit, a ta z kolei może prowadzić do poważnych powikłań.

 

8. Nabiał

Nie dawaj psu mleka, śmietany i nie dziel się z nim swoimi lodami. Okazuje się, że większość psów ma nietolerancję laktozy. Nie wiąże się to z ryzykiem śmierci, ale może być przyczyną nieprzyjemnych następstw zjedzenia nabiału, takich jak nadmierne gazy i biegunka. Mały kawałeczek sera nie powinien zaszkodzić twojemu psu, ale większych ilości produktów mlecznych musi on stanowczo unikać.

 

9. Surowa ryba

Nigdy nie powinieneś dawać swojemu psu do zjedzenia surowej ryby, a w szczególności surowego łososia. Gotowany łosoś na pewno mu nie zaszkodzi, ale surowy może by przyczyną zatrucia zwanego SPD (z ang. Salmon Poisoning Disease). Chorobę tę powodują pasożyty, a jej przebieg do złudzenia przypomina parwowirozę. Do jej najczęstszych objawów należy wysoka gorączka, która pojawia się po tygodniu od zjedzenia łososia. Kolejne objawy to wymioty i żółto-krwawa biegunka. To zatrucie przeważnie kończy się dla psa śmiercią.

 

10. Wątróbka

Małe ilości gotowanej wątróbki są dla psa jak najbardziej w porządku, ale nie dawaj mu jej zbyt dużo. Wątróbka ze względu na wysoką zawartość witaminy A może być bardzo toksyczna dla psów. Jej nadmiar może powodować u psów deformacje kości, brak apetytu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

 

Czy znacie jeszcze jakieś jedzenie, które można dopisać do tej listy? Jeżeli tak, to koniecznie dajcie znać w komentarzu!