Jest kilka pozornie dobrych rzeczy, które praktykują właściciele psów, a których te ostatnie nie lubią. Czasami kochamy nasze psy tak bardzo, że nie kontrolujemy naszych emocji i zachowań. Możesz myśleć, że twój szczeniak kocha przytulanie, podczas gdy w rzeczywistości może tego nie znosić. Wszyscy mamy złe nawyki i wierzymy, że nasi milusińscy kochają nas za to kim jesteśmy i że akceptują nasze nawet najbardziej irytujące nawyki. Oczywiście nie każdy pies jest taki sam. Istnieją na przykład psy, które uwielbiają przytulanie, ale jeżeli jesteś właścicielem psa, to myślę, że warto przeczytać kilka poniższych podpunktów i zastanowić się, czy być może Twój pies też nie znosi któryś z wymienionych rzeczy.

 

Czego najbardziej nie lubią psy?

 

1. Dotykania psiego pyska

Kiedy poklepujesz głowę twojego szczeniaka lub pieścisz jego pysk, czy jesteś pewien, że jemu to odpowiada? W rzeczywistości, większość psów, tak jak większość zwierząt nienawidzi głaskania po głowie. Może być to bolesne i irytujące, szczególnie jeśli robią to obcy. Jeśli twój pies odchyla głowę do tyłu i uchyla się kiedy starasz się poklepać jego głowę lub dotknąć pysk, to jasny znak, że twojemu psu się to nie podoba. Jeśli masz dzieci, powinieneś nauczyć je delikatnego głaskania grzbietu psa i unikania dotykania jego pyska i klepania po głowie.

 

2. Przytulania

To może być zaskakujące, ale są psy, które nie lubią być przytulane. Ludzie wierzą, że uściski są bardzo przyjemne. Kiedy kogoś przytulamy, okazujemy miłość oraz szczere i prawdziwe uznanie. Kiedy mówimy o psach, sprawy mają się inaczej. W psim świecie położenie przedniej łapy na grzbiecie innego psa jest znakiem dominacji. Kiedy więc przytulasz swojego psa, może pomyśleć, że okazujesz dominację i poczuć się zalękniony i zagrożony. To jeden z najbardziej powszechnych, choć wciąż nieznanych powodów, dla których psy gryzą ludzi. Oczywiście nie wszystkie psy nienawidzą przytulania, ale większość z nich owszem. Zanim zaczniesz przytulać swojego futrzastego psiego przyjaciela, sprawdź, czy to lubi czy nie.

 

3. Drażnienia

Zaczepianie psa może być zabawne, ale to kolejny powód, dla którego psy gryzą ludzi, szczególnie dzieci. Psy tego nienawidzą. Czasem drażnimy naszych podopiecznych nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Mówimy do naszych psów zbyt głośno, naśladujemy szczekanie, szczególnie jeśli szczekają na nas, ciągniemy za ogony i tarmosimy ich uszy. Ten nawyk jest irytujący i powinieneś pozbyć się go tak szybko, jak to możliwe. Upewnij się także, że twoje dzieci zrozumieją, jak niebezpieczne może być zaczepianie psów.

 

4. Zbyt krótkiej smyczy

Kiedy trzymasz smycz zbyt krótko, twój pies się stresuje. Kiedy ją trochę poluzujesz, pies poczuje wolność. Jeśli twój pies spaceruje na swobodnie popuszczonej smyczy jest większa szansa, że będzie nastawiony przyjaźnie i spokojny. Kiedy więc trzymasz psa na krótkiej uwięzi, będzie częściej szczekał i okazywał agresję nawet w spokojnych, społecznych sytuacjach. Naucz swojego psa chodzenia na luźnej smyczy. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

 

5. Przebywania w pobliżu osób, których nie lubi

Jeśli twój pies, nie lubi twojego przyjaciela, nie pozwól przyjacielowi drażnić lub straszyć twojego podopiecznego. Jesteś dla niego opiekunem i przewodnikiem. Wierzy ci i pragnie byś chronił go przed ludźmi, których nie lubi. Jeśli twój pies lubi przebywać z twoimi rodzicami, partnerem lub przyjaciółmi, zauważysz od razu. Ale jeśli ucieka, gdy przychodzą do ciebie goście, pozwól mu na to. Nie zmuszaj go do przebywania w twoim i ich towarzystwie.

 

6. Zbyt napiętego plan zajęć

Jeśli każdego dnia twój plan pęka w szwach, twój pies prawdopodobnie tego nienawidzi. Zwierzęta są jak dzieci, potrzebują opieki i uwagi. Kiedy nie spędzasz wystarczająco wiele czasu ze swoim psem, może on czuć się nieszczęśliwy. Wracasz z pracy zmęczony i wyczerpany, jesz kolację i spędzasz cały wieczór przed telewizorem. Pozbądź się tego nawyku. Jest zły dla zdrowia twojego zwierzaka, ale także dla ciebie! Idź na spacer lub pobiegaj z nim po kolacji. Nie tylko sprawisz, że twój pies będzie szczęśliwszy, ale zadbasz przy okazji o własne zdrowie. Jeśli pogoda jest niesprzyjająca, możesz pobawić się ze swoim psem w domu i nauczyć go kilku nowych sztuczek. Nawet 10 minut treningu dziennie wystarczy, by pokazać twojemu psu, że naprawdę się o niego troszczysz.

 

7. Braku zasad

Wierz, lub nie, ale psy kochają zasady i naprawdę ich potrzebują. Podobnie jest z dziecmi. Kiedy dzieci nie trzymają się żadnych zasad, wyrastają na rozpuszczone. Dobrze wychowane dzieci o nienagannych manierach wiedzą, że mają pewien zestaw ważnych zasad, których mają przestrzegać. Nie znaczy to, że ich życia są nudne. Zasady sprawiają, że odnosimy w życiu sukcesy. Twój pies powinien znać granice, a zwyczajne powiedzenie “nie” nie wystarcza. Wierzę, że nie ma złych psów, są tylko źli właściciele, którzy nie potrafią nauczyć swojego psa odpowiedniego zachowania.

 

8. Budzenia

Lubisz, kiedy ktoś cię budzi, szczególnie wczesnym rankiem? Pewnie nie. Także twój pies potrzebuje wystarczającej ilości snu. Tylko dlatego, że tobie się nudzi, a twój pies śpi, nie znaczy, że powinieneś go budzić. Twój pies potrzebuje odpoczynku. Nie zakłócaj go. Znajdź inne zajęcie lub zdrzemnij się razem z nim. Naucz swoje dzieci postępować tak samo. Szanuj sen twojego psa, a on będzie szanował twój.

 

Robimy wiele rzeczy, których psy nie znoszą. Pamiętaj, że psy nie potrafią mówić. Nie powiedzą, że nienawidzą tego czy innego zachowania. Twoim obowiązkiem jest czytać język ciała twojego psa i sprawić, żeby był szczęśliwy. Kochaj i szanuj swojego futrzastego przyjaciela a będzie cię kochał do samego końca.

Jeżeli jesteś właścicielem psa i wiesz o innych rzeczach, których nie lubią psy, to koniecznie podziel się tą wiedzą z nami w komentarzach!