Starasz się całych sił, aby jeść zdrowo, regularnie ćwiczyć i prowadzić zdrowy tryb życia, ale mimo to często czujesz się zmęczona, śpiąca i całkowicie wyczerpana. Jeśli ten krótki opis do ciebie pasuje, przeczytaj ten artykuł, a odkryjesz najczęstsze błędy popełniane przez kobiety (zwłaszcza te, które próbują zrzucić parę kilo). Czasami niestety popełniamy z pozoru niewielkie błędy urodowe i zdrowotne, ale z biegiem czasu okazuje się, że mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Chcemy osiągnąć sukces w zrzucaniu kilogramów, poprawić swoją kondycję i cieszyć się lepszym zdrowiem, ale cały czas efekty są nie takie, jak byśmy chciały. Teraz masz okazję, żeby zastanowić się nad swoim trybem życia jeszcze raz i przeanalizować go tak, żeby uniknąć jak największej liczby błędów urodowych.

 

Najczęstsze błędy urodowe i zdrowotne

 

1. Picie niewystarczającej ilości wody.

Wiele kobiet twierdzi, że to nic trudnego wypić 8 szklanek wody dziennie. Zgadzam się z tym, jednak można znaleźć smaczniejszy sposób spożywania płynów w ciągu dnia. Możesz na przykład dodać do wody swoje ulubione owoce leśne takie jak jagody czy maliny. Ja osobiście uwielbiam wodę z cytryną, chociaż wiem, że mnóstwo kobiet jej nie znosi. Oprócz picia płynów dobrym sposobem jest wprowadzenie do diety posiłków bogatych w wodę. Picie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne, ponieważ odwodnienie powoduje między innymi wysuszenie ust, huśtawkę nastrojów, powiększanie się zmarszczek oraz zaparcia.

 

2. Omijanie posiłków i niezjadanie wystarczającej ilości pełnowartościowych produktów pochodzenia roślinnego

Omijanie posiłków prowadzi do spowolnienia metabolizmu i przejadania przy kolejnym posiłku, przez co przybieramy na wadze i zaczynają nam dokuczać różne dolegliwości. Jeśli w dodatku nie masz w zwyczaju jeść codziennie pełnowartościowych, niskoprzetworzonych posiłków pochodzenia roślinnego, to nic dziwnego, że czujesz się zmęczona i śpiąca. Ziarna, fasola, orzechy, nasiona, owoce czy warzywa przyśpieszają metabolizm, ułatwiają trawienie, dodają energii i poprawiają ogólny stan zdrowia. Zacznij zjadać przynajmniej 3 porcje owoców i warzyw w ciągu dnia, żeby zacząć czerpać korzyści z ich działania i chronić organizm przed chorobami.

 

3. Niewystarczająca ilość białka w diecie.

Mimo, że wiele osób uważa, że mitem jest fakt, że wegetarianie przez swoją dietę cierpią na niedobory białka, niestety czasem to jest prawda. Nie wynika to jednak z tego, że jedzenie bezmięsne jest mniej wartościowe, ale ze źle zbilansowanej diety.

Jeśli nie jesteś wegetarianinem, też możesz nie dostarczać sobie odpowiedniej ilości białka. Istotne jest, żeby zjadać dawkę czystych protein każdego dnia. To pomoże ci utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, pomoże kontrolować napady głodu, wspomoże koncentrację i oczywiście pomoże w budowaniu masy mięśniowej ciała oraz w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Wystarczy włączyć do swojej diety takie pokarmy jak: warzywa strączkowe, nasiona Chia, soję, żeby mieć pewność, że do naszego organizmu trafia wystarczająca ilość białka.

 

4. Dieta uboga w węglowodany.

Nie spożywanie wystarczającej ilości węglowodanów może prowadzić do bólów głowy, zmęczenia, wahań nastroju, zaparć i nudności. Co więcej, może nawet sprawić, że będziesz się przejadać. Jednak, jeśli chodzi o węglowodany, ważne jest, aby dokonywać mądrych wyborów żywieniowych. Do diety warto dodać produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, ziarna, nasiona, orzechy, owoce i warzywa. Unikaj jedzenia niezdrowej żywności z wysoką zawartością węglowodanów wysoko przetworzonych, takiej jak ciastka, krakersy, biały chleb i dżemy.

 

5. Wyeliminowanie z diety tłuszczów

Zdrowe tłuszcze, spożywane w odpowiednich ilościach nie spowodują przyrostu masy ciała. Natomiast niewystarczająca ilość tłuszczu lub co gorsza całkowita eliminacja go z diety jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Twój organizm potrzebuje zdrowych tłuszczy, aby funkcjonować poprawnie. Aby zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę, wystarczy spożywać kilka łyżeczek zdrowych tłuszczów dziennie. Dodaj awokado, nasiona, orzechy, masło orzechowe i oliwki do swojej diety, ale upewnij się, że spożywasz je z umiarem. Unikaj z kolei tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

 

6. Zbyt dużo ćwiczeń

Ćwiczenia są bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ale zbyt dużo ćwiczeń może doprowadzić do uczucia zmęczenia i wyczerpania, może też spowodować słabą regenerację mięśni, a nawet obrażenia. Co więcej, może to prowadzić do lęków i depresji. Niektórzy ludzie, którzy dużo ćwiczą wykazują tendencję do spożywania większej ilości żywności, ponieważ wierzą, że mogą łatwo spalić te dodatkowe kalorie. Czasami okazuje się to wielkim błędem. 30-60 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, aby zachować zdrowie i utrzymać wagę pod kontrolą. Oczywiście tylko wtedy, jeśli będziesz trzymać się zdrowej, zbilansowanej diety.

 

7. Niewystarczająca ilość snu

Nie wystarczająca ilość snu jest jednym z najgorszych błędów, jakie większość ludzi w dzisiejszych czasach popełnia. Napięte grafiki, imprezy i interesujące programy telewizyjne są jednymi z najczęstszych możliwych powodów niewyspania. Jeśli nie spisz przynajmniej 7 godzin na dobę, nie jesteś gotowy do radzenia sobie ze stresem, lękiem, depresją, napadami głodu, otyłością i wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

 

8. Całkowite pominięcie ćwiczeń

“Dziś mam mnóstwo ważnych zadań do wykonania, więc nie mam żadnej wolnej chwili na ćwiczenia”, “Dziś mam ważne spotkanie, więc mogę pominąć ten jeden trening”, “Nie czuję się dziś najlepiej. Chyba będzie w porządku, jeśli pominę mój trening “… Są to jedne z najczęstszych wymówek, aby uniknąć ćwiczeń. Nie będąc aktywnym, możemy doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, do przejadania się, otyłości, złego trawienia, zmniejszenia mięśni i czasami nawet wysokiego poziomem stresu i depresji. Spacery, jogging, bieganie, czy pływanie, wszystkie te działania, nie wspominając jogi są świetną zabawą. Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że będziesz aktywnym każdego dnia.

Nie jest łatwo zachować zdrowie w dzisiejszych czasach, ale jeżeli postarasz się unikać popełniania co najmniej 5 takich błędów, na pewno szybko zauważysz różnicę w tym, jak się czujesz i jak wyglądasz. Wprowadź kilka małych zmian w stylu życia już dziś i zacznij żyć zdrowo i szczęśliwie.

Znacie jakieś inny błędy urodowe i zdrowotne, które często popełniają kobiety?