Niektórzy twierdzą, że im więcej czasu spędzasz na plaży, tym bardziej narażasz się na różnego rodzaju problemu ze zdrowiem. Lato to przede wszystkim czas plażowania, zatem co zrobić, by czerpać z niego przyjemność w sposób bezpieczny i zdrowy?
Prawdopodobnie znasz to uczucie, kiedy po powrocie do domu z plaży czujesz się wykończony. Oparzenia słoneczne, bóle głowy, zmęczenie, podrażnienie skóry, przesuszone włosy to tylko najbardziej rozpowszechnione spośród problemów, z jakimi muszą zetknąć się spędzający dzień na plaży. Zamiast mierzyć się z takimi dolegliwościami, zapobiegnij im poprzez stosowanie tych istotnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na plaży.
Bezpieczeństwo na plaży
8 żelaznych zasad
1. Dbaj o nawodnienie organizmu
Kluczową zasadą, której powinny przestrzegać osoby mające zamiar spędzić dzień na plaży jest zabranie dużej ilości picia i przekąsek, które zawierają sporo wody, aby upewnić się, że nie wystąpi problem odwodnienia. Pływanie nie sprawi, że twoje ciało będzie odpowiednio nawodnione, dlatego popijaj wodę tak często, jak to możliwe i przegryzaj przekąski, które zawierają ją w dużej ilości. Najlepsze będą świeże warzywa i owoce, takie jak arbuz, ogórki, pomidory czy papryka.
2. Zaufaj własnemu instynktowi
Jeśli czujesz, że wyprawa na plażę nie jest dobrym pomysłem, lepiej zostań w domu. Jeżeli masz wrażenie, że osoby, które ci się przypatrują są niebezpieczne, albo co gorsze, jeśli podejdą do ciebie i nie pozostawią cię, kiedy ich o to poprosisz, nie wahaj się wezwać ratownika. Istnieje ogromna różnica pomiędzy osobą, która patrzy się na ciebie, bo jej się podobasz, a nieprzyjemnym typem, który może cię okraść lub wyrządzić ci krzywdę. Miej to na uwadze, kiedy spostrzeżesz kogoś, kto ci się przypatruje.
3. Zabieraj zestaw do pierwszej pomocy
Nigdy nie wiesz, co może przydarzyć się na plaży, dlatego posiadanie malej apteczki w torbie plażowej jest tak istotne. Nie zajmuje ona dużo miejsca i prawdopodobnie masz podobną w swoim samochodzie. Zestaw do udzielania pierwszej pomocy jest szczególnie potrzebny, gdy idziesz na plażę z dziećmi. Nie trzeba wspominać, że możesz wtedy pomóc również innym ludziom przebywającym na plaży, którzy zaniedbali tę zasadę.
4. Nakładaj warstwę kremu ochronnego co 2 godziny
Mam nadzieję, że nie muszę przypominać ci, jak ważne jest używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym na plaży (i nie tylko). Wciąż widzę, że wiele osób, zwłaszcza mężczyzn, pomija krem przeciwsłoneczny i jest to błąd zagrażający życiu. Polecam stosowanie filtrów z SPF nie mniejszym, niż 30 i nie wyższym, niż 50. Kremy z SPF 100 nie dają lepszej ochrony, niż te z SPF 50, a są dużo droższe, zatem nie marnuj pieniędzy na produkty, które nie wykazują się silniejszym działaniem. Odświeżaj ochronę, nakładając warstwę kremu co dwie godziny, aby zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się czerniaka i oparzeń słonecznych.
5. Nie opalaj się zbyt dużo
To, że zaaplikowałeś krem z filtrem przeciwsłonecznym nie oznacza, że możesz opalać się bez limitu. Zbyt długie przebywanie w pełnym słońcu jest niebezpieczne dla zdrowia. Możesz nie tylko nabawić się bolesnych oparzeń, lecz również zwiększyć ryzyko powstania katarakty i raka skóry. Dobre zdrowie jest ważniejsze, niż piękna opalenizna, czyż nie?
6. Zmieniaj kostium kąpielowy lub ubrania
Jeśli nosisz na sobie mokry strój kąpielowy przez cały dzień, może on spowodować swąd grzybiczy. Właśnie dlatego polecam zabieranie drugiego kostiumu kąpielowego, lub innego lekkiego i suchego przebrania. Zmienianie strojów po każdym wyjściu z wody jest nużące, jednak to skuteczny sposób na zapobieganie infekcjom i chorobom.
7. Nie idź na plażę sam
Bycie samotnikiem jest w porządku, jednak plaża nie jest najlepszym miejscem, by cieszyć się samotnością, zwłaszcza, gdy jest ona wyjątkowo zatłoczona. Kiedy wybierasz się na plażę ze swoim partnerem, przyjaciółmi, sąsiadami czy współpracownikami, zmniejszasz ryzyko utonięcia, a twoje rzeczy są bezpieczne. Samotne spędzanie czasu na plaży może wydawać się świetnym pomysłem, lecz spróbuj zrealizować go wcześnie rano, gdy miejsce jest mniej zatłoczone.
8. Zabieraj przekąski odpowiednie na plażę
Ostatnią, lecz równie ważną wskazówką do zapamiętania jest zaopatrywanie się w przekąski nadające się do spożycia na plaży. Zatrucie pokarmowe jest powszechnym problemem, gdyż ludzie nie przykładają wagi do tego, co zabierają i jedzą. Do najlepszych przekąsek na plaży zaliczają się owoce i warzywa, orzechy, ziarna, popcorn oraz suszone owoce. Unikaj jedzenia tłustych potraw, fast foodów i innych rodzajów przetworzonego, śmieciowego jedzenia.
9. Korzystaj wyłącznie z plaż strzeżonych
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że korzystanie z plaży strzeżonej przez ratownika, to najbezpieczniejsza opcja spędzania czasu nad wodą. Unikaj niestrzeżonych plaż jak ognia, zwłaszcza jeśli nie potrafisz pływać lub wybierasz się na plażę z dziećmi.
Kierując się na plażę, zawsze miej na uwadze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa. Trwa pełnia lata, więc czerp przyjemność z wysokich temperatur i wodnych rozrywek. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na plaży to priorytet. Daj nam znać o swoich planach na środek lata. Jak często wybierasz się na plażę i do jakich zasad bezpieczeństwa się stosujesz?
Dzięki za przypomnienie – dobry post przed wyjazdem na urlop :)
My też niedawno pisaliśmy o wakacjach – w kontekście tego, co powinno się znaleźć w każdej letniej walizce.
Co do opalania – problem jest poważniejszy, niż nam się dotąd wydawało. Promieniowanie UVA nie powodują zaczerwienienia, a mimo to docierają pod naskórek i niszczą komórki! Ze słońcem naprawdę trzeba uważać.