Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w jednych kolorach wyglądasz pięknie i kwitnąco, a w innych jakbyś miała za sobą co najmniej jedną nieprzespaną noc? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, to znak, że potrzebujesz analizy kolorystycznej.

 

Co to jest analiza kolorystyczna?

Analiza kolorystyczna to nic innego, jak określenie, jakim typem kolorystycznym jesteś i w jakich kolorach będzie ci do twarzy. Profesjonalną analizę kolorystyczną najlepiej byłoby przeprowadzić u osoby, która zajmuje się tym zawodowo, ale ponieważ ta usługa cały czas jest niezbyt popularna, to nie każdy ma taką możliwość. Na przykład w miasteczku, w którym mieszkam, z tego co wiem, nie ma jeszcze nikogo, kto zajmowałby się przeprowadzaniem analizy kolorystycznej. Często więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko poszukać informacji na ten temat w Internecie.

 

4 podstawowe typy kolorystyczne

Wiosna, lato, jesień, zima – to nie tylko pory roku, ale też i 4 najczęściej wyróżniane typy urody. Każdy z nich jest inny i w czym innym mu do twarzy. Kolor włosów, oczu i cery – to trzy cechy wyglądu stanowiące kryterium przynależności do określonej grupy.

 

WIOSNA to kobieta o jasnej karnacji, blond włosach i zielonych, niebieskich lub jasnobrązowych oczach. Jej urodę charakteryzuje delikatność, dlatego wskazane jest by nie stosowała kredki do oczu, a usta podkreślała bezbarwną szminką lub głęboką czerwienią. Cienie do oczu stosowane przez panią wiosnę również powinny być stonowane. Najkorzystniejsze będą odcienie szarości i moreli. Jeśli chodzi o ubiór, wiosna będzie wyglądać pięknie w takich kolorach jak: koralowy, beż, jasnożółty, turkus czy granat. Unikać natomiast powinna bieli oraz czerni.

typ kolorystyczny wiosna

wiosna kolory kolorystyka

 

LATO to osoba o karnacji od morelowej po ciemną, włosach blond lub jasnobrązowych oraz oczach zielonych, miodowych lub brązowych. Przy udaniu się na zakupy do drogerii, pani lato powinna zwrócić uwagę na cienie barwy białej, szarej lub fioletowej. Jej usta zaś najlepiej podkreślą chłodne odcienie różu i brązu. Kobieta o tym typie urody będzie wyglądać najkorzystniej w ubraniach o jasnej barwie, takich jak biel, beż czy jasna oliwka, bądź mocno nasyconych i wyrazistych barwach różu, błękitu czy turkusu. Wskazane jest natomiast by unikała koloru pomarańczowego i żółtego.

typ kolorystyczny lato

lato kolory kolorystyka

 

JESIEŃ określa osoby o bladej lub porcelanowej cerze, włosach o wszystkich odcieniach brązu lub rudych oraz oczach w kolorze brązowym, zielonym czy szarym. Kobiety posiadające ten typ urody powinny wykorzystywać w makijażu ciepłe kolory z domieszką złotego odcienia. Usta zaś podkreślać szminką w kolorze brązu lub jaskrawej czerwieni. Dobierając stroje do garderoby, warto by pani jesień zwróciła uwagę na barwy ciepłe i ziemiste, a odwracała wzrok od jaskrawego błękitu i różu.

typ kolorystyczny jesień

jesień kolory kolorystyka

 

ZIMA obejmuje osoby o jasnej, chłodnej cerze, ciemnych włosach i oczach o dowolnym kolorze. Podstawowym atrybutem makijażu oczu pani zimy jest czarna kredka oraz chłodne cienie barwy czarnej, niebieskiej, szarej, brązowej czy zielonej. Usta najlepiej by podkreślała szminką o czerwonej barwie, im ciemniej i intensywniej tym lepiej. Kobieta o takim typie urody z pewnością jest szczęściarą, gdyż będzie wyglądać dobrze niemal w każdym kolorze ubrań od czerni, szarości i bieli po fiolet, zieleń i czerwień. Jedynie brąz i błękit, niekoniecznie są sprzymierzeńcem pani zimy.

typ kolorystyczny zima

zima kolory kolorystyka