Myślenie nieszablonowe jest podstawą innowacji, ale kreatywność może przybierać różne formy. Oto kilka pomysłów, które mogą sprawić, że staniesz się lepszym przedsiębiorcą. Wartości kreatywności w pracy i w życiu nie można przecenić. Wiele napisano na przykład o tym, jak skuteczniej przeprowadzać burze mózgów, ale co z tymi kreatywnymi doświadczeniami, z których tak wiele uczymy się jako dzieci? Czy mogą nam pomóc w pracy?

Niedawno odkryto, że odpowiedź brzmi tak – kreatywne doświadczenia mogą pomóc w lepszym prowadzeniu biznesu. Kiedy zanurzamy się w ciekawy, kreatywny świat, na pewno pojawią się nowe pomysły. Więc następnym razem, gdy poczujesz się trochę zastany w pracy lub po prostu chcesz wnieść trochę piękna do swojego życia, wypróbuj jedną z tych taktyk, aby oddać się swojej kreatywnej stronie.

 

Dlaczego kreatywność ma znaczenie w pracy?

Stosowanie kreatywnego myślenia w codziennym życiu zawodowym powstrzyma harówkę i umożliwi osiągnięcie bardziej znaczących wyników. Kreatywność w miejscu pracy jest dla każdego, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Skupiając się na szerszym obrazie, pracownicy są emocjonalnie zainwestowani w swoją pracę i mniej boją się porażki. 3 Kluczowe korzyści z rozwijania kreatywności w miejscu pracy obejmują:

  • kreatywność buduje lepszą pracę zespołową;
  • kreatywność poprawia zdolność przyciągania i zatrzymywania pracowników;
  • kreatywność zwiększa rozwiązywanie problemów.

Kreatywność inspiruje pracowników do wzajemnej współpracy. Proces twórczy zachęca do współpracy. Firmy muszą zachęcać do ciągłego uczenia się, zachęcając pracowników do poszukiwania nowych informacji, wiedzy i nowych sposobów robienia rzeczy. Wiele unikalnych pomysłów pochodzi od jednej osoby, ale są one formowane przez zespół, aby się w pełni ukształtować.

Gdy zachęca się do kreatywności, pracownicy są bardziej zadowoleni ze swojej pracy i są zobowiązani do pozostawania lojalnymi wobec firmy. Dzięki umiejętności kreatywnego i nieszablonowego myślenia pracownicy są bardziej skłonni do wymyślania unikalnych i innowacyjnych rozwiązań napotykanych przeszkód. Ta chęć rozwiązywania problemów może prowadzić do nowych sposobów realizacji zadań i przyczynia się do wydajniejszego prowadzenia biznesu.

Najważniejszą umiejętnością, której prezesi poszukują u wykwalifikowanych pracowników, jest kreatywność. 60% ankietowanych prezesów wskazało kreatywność jako najważniejszą cechę przywódczą, w porównaniu z 52% na uczciwość. Powodem, dla którego kreatywność jest najbardziej cenioną umiejętnością, jest to, że ma pozytywny wpływ na ROI (zwrot z inwestycji), a ludzie kreatywni to niezależni myśliciele i są innowacyjni w rozwiązywaniu problemów.

W celu pracy nad kreatywnością ważne jest też sięganie po relaks i rozrywkę, której do tej pory jeszcze nie poznaliśmy. Dlatego warto próbować nowych rzeczy – aby dostarczyć swojemu mózgowi nowych bodźców. Przykładem są darmowe gry hazardowe, które pozwalają na zaangażowanie mózgu i zadowolenie jego potrzeby na rozrywkę przez efektowne animacje i atrakcyjnie zaprojektowane pod kątem rozgrywki funkcje bonusowe. Gracze mogą skorzystać ze slotów online za darmo i bez rejestracji, bez obawy o stratę pieniędzy. Jeśli chcesz wypróbować taki sposób na relaks, koniecznie zajrzyj pod podany link – umieszczono pod nim popularne i unikatowe automaty online, które przyciągają rzeszę graczy z różnymi upodobaniami.

Oczywiście kreatywność w pracy powinna też być wspierana przez pracodawcę. W tym celu można stosować różne techniki, a w poniższej tabeli wyszczególniliśmy te, które naszym zdaniem działają najbardziej. Zobacz, co sprawdzi się w twoim przypadku i dlaczego warto skorzystać akurat z tych sposobów.

 

Sposób Dlaczego działa? Co należy zrobić?
Przygotuj grunt pod burzę mózgów Dobrze sporządzone środowisko pod burzę mózgów zwiększa jej skuteczność Zamiast białych tablic, rozważ odłożenie arkuszy białego papieru na stoły w pokoju socjalnym i porozrzucanie różnych przyborów do pisania
Zachęcaj do indywidualności Poczucie indywidualizmu aktywuje część mózgu odpowiedzialną za kreatywne myślenie Niech twoi pracownicy wiedzą, że cenisz ich myśli
Zapewnij stymulującą atmosferę Dobra atmosfera działa podświadomie na nasze lepsze samopoczucie, co przekłada się na zwiększoną kreatywność Zadbaj o to, aby te elementy były odbierane pozytywnie: dźwięk, kolor, temperatura, oświetlenie

 

W zależności od tego, co wybierzesz, pamiętaj, że im bardziej zadbasz o pobudzanie kreatywności u swoich pracowników, tym więcej na tym zyskasz. Nie przesadź jednak, pracownicy nie lubią być osaczeni przez coraz to więcej pomysłów ze strony pracodawców. Najlepiej skonsultuj powyższe sposoby z pracownikami, aby poznać, co im się podoba, a wtedy kreatywność z pewnością wzrośnie. Inne sposoby na pobudzenie kreatywności u pracowników to:

  • ułatwiaj anonimowe sugestie;
  • wykorzystuj dobre pomysły;
  • nadal zatrudniaj różnorodne talenty;
  • pytaj pracowników o pomoc;
  • dbaj o opinię pracowników;
  • stwórz miłą atmosferę;
  • nie narzucaj zbyt wysokiego tempa pracy.

Wszystko to ma swoje zalety. Dlatego jako pracodawca musisz mieć świadomość, że istnieje wiele sposobów na zwiększenie kreatywności, a tym samym pracowitości, u swoich pracowników. Wypróbuj najpierw sposoby podane w tabeli, a jeśli nie zdadzą egzaminu, posiłkuj się tym, co zamieściliśmy wyżej.

Jak zadbać o swoją kreatywność w pracy?

Skoro już wiemy, czym jest kreatywność, jakie ma zalety oraz jak pracodawca może zadbać o jej pobudzanie, sprawdźmy, co możemy sami zrobić, aby ją zwiększyć. Nie zawsze możemy liczyć na inicjatywę ze strony pracodawcy, dlatego warto zadbać jako pracownik o siebie. Przedstawiamy 9 sposobów, jak to zrobić.

1. Idź do muzeum w przerwie na lunch

Poświęć godzinę lub dwie, jeśli możesz poświęcić, aby otoczyć się niesamowitą sztuką, muzyką i archeologią (lub nawet artefaktami z powietrza i kosmosu). Muzea są pełne imponujących innowacji na przestrzeni dziejów, więc mogą być doskonałym sposobem na wprowadzenie Cię w ducha innowacyjności, gdy wrócisz do swojego biurka. Otaczanie się pracami najlepszych twórców i myślicieli z różnych epok i środowisk pomaga również spojrzeć na świat z innej perspektywy. Przywrócenie tej mentalności do biura może sprawić, że staniesz się silniejszym liderem i członkiem zespołu.

2. Posłuchaj nowej muzyki

Słuchanie muzyki to pomocny sposób na relaks, który może pobudzić kreatywne soki. Ale jeśli słuchasz tego samego albumu Taylor Swift po raz piętnasty, prawdopodobnie nie poszerzasz tak bardzo swoich twórczych horyzontów. Włącz nowy album artysty, o którym nigdy nie słyszałeś, i zobacz, dokąd Cię zaprowadzi. Wypróbuj zupełnie inny styl muzyczny niż zazwyczaj słuchasz. Zapytaj dowolną aplikację muzyczną, której używasz, aby wygenerować losową listę odtwarzania. Możesz być zaskoczony różnymi muzycznymi krajobrazami, które odkrywasz, a nawet tym, czego możesz się nauczyć dzięki tej zmianie.

3. Wypróbuj projekt artystyczny

Istnieje wiele projektów artystycznych, które możesz wykonać nawet bez odchodzenia od biurka. Wiele z nich zmusi Cię do myślenia o rozwiązywaniu problemów inaczej niż w pracy. Niezależnie od tego, czy robisz kwiaty origami, które wymagają precyzyjnych umiejętności składania, czy też udoskonalasz niezwykle szczegółową stronę w kolorowance dla dorosłych, tworzenie czegoś i rozwiązywanie problemów własnymi rękami z pewnością pomoże Ci myśleć inaczej. Jako bonus, jest to również dobry sposób na uwolnienie się od nerwowej energii, zmianę rutyny i walkę z nudą lub monotonią, którą możesz odczuwać, patrząc na komputer przez cały dzień.

4. Zmień swoje miejsce pracy

Niezależnie od tego, czy robisz to za pomocą prostych wiosennych porządków, czy też całkowicie zmieniając wystrój, zmiana rzeczy z pewnością sprawi, że kreatywne soki popłyną. Chociaż poważna zmiana, taka jak nowa farba lub nowe biurko, może w końcu kosztować Cię dużo czasu i pieniędzy, nie musisz wydawać dużej ilości ani dużej kwoty, aby dokonać dużej zmiany. Od przeniesienia biurka na drugą stronę pokoju po powieszenie zabawnego plakatu na ścianie — jest wiele drobiazgów, które możesz zrobić, aby odzyskać swoją przestrzeń.

5. Poświęć czas na rozmowę z kimś, kogo nie widziałeś od jakiegoś czasu

Spotkanie ze starym przyjacielem może być odświeżającą i przyjemną zmianą tempa. Co więcej, może to po prostu pobudzić twoją kreatywność, przedstawiając ci (lub przypominając ci) perspektywę, której nie brałeś pod uwagę, niezależnie od tego, czy dotyczy to pracy, czy życia. Może to być szczególnie prawdziwe, jeśli dogonisz starego współpracownika z poprzedniej roli lub bliskiego przyjaciela, który znał różne „wersje” ciebie.

6. Spróbuj pisać

Nie jest tajemnicą, że pisanie jest jednym z najlepszych mechanizmów pozyskiwania pomysłów. Zapisujemy również rzeczy, kiedy chcemy je zapamiętać lub zachować. Pomaga nam to przetwarzać informacje i wyrażać to, o czym myślimy, czy to dla siebie, czy dla innych. Poświęcenie kilku minut poza dzień pracy na pisanie może pomóc Ci wyrzucić myśli i koncepcje, o których myślałeś, z głowy i przenieść je na papier. Dodatkowe punkty, jeśli potrafisz wymyślić fikcyjną historię, aby naprawdę pobudzić kreatywne soki.

7. Ugotuj coś nowego

Nowe przepisy wymagają połączenia improwizacji i precyzji i mogą naprawdę zmusić Cię do wykorzystania swojej kreatywności. Dzieję się to zwłaszcza, jeśli ograniczenia Twoich artykułów spożywczych lub kuchni zmuszają Cię do myślenia nieszablonowego. Jeszcze lepsze jest to, że po zakończeniu możesz zjeść swoje dzieło, co podnieci Twoje kubki smakowe i pokaże, że jesteś w stanie zrobić coś pysznego. Nie czekaj więc i zobacz, jak bardzo kuchnia może zaspokoić twoją potrzebę na kreatywność.

8. Ćwicz swoje umiejętności improwizacji ze współpracownikami

Wiele firm organizuje sesje improwizacyjne, które zachęcają do kreatywności i budowania zespołu. Improwizacja może początkowo brzmieć jak głupie gry teatralne, ale w rzeczywistości może stać się cennym ćwiczeniem zarówno we współpracy, jak i myśleniu na własnych nogach. W improwizacji twoją misją jest rozwinięcie tego, co mówi lub robi druga osoba, często w najzabawniejszy, najbardziej nieszablonowy sposób. Ćwiczenie tej umiejętności może otworzyć Twój mózg biznesowy na radykalne pomysły, a także pokazać Tobie i innym członkom zespołu, jak wspólnie rozwijać pomysły. Może również pomóc bardziej introwertycznym pracownikom poczuć się zachęconym do zabrania głosu.

9. Ubrudź sobie ręce

Może to nie być takie łatwe przy biurku, ale ponieważ tak wiele osób pracuje zdalnie, teraz jest to idealny czas na trochę bałaganu w środku dnia pracy. Może to wyglądać na wiele różnych sposobów. Zrób sobie dłuższą przerwę, aby dokonać kilku napraw samochodu, upiec ciasto lub pobawić się gliną. Znam jednego kierownika, który zajmuje się ogrodnictwem o różnych porach dnia. Te rzeczy mogą nawiązać kontakt z fizycznością otoczenia — co może dać ci odświeżone uczucie, które pokochasz, gdy wrócisz do ekranu komputera.