Być może rodzice nauczyli cię, że bycie samolubnym jest czymś niedobrym. I być może właśnie dlatego pragnienie stawiania siebie i swoich potrzeb na pierwszym miejscu przez całe twoje życie jest tłumione. Rzeczywiście, jeśli chcesz efektywnie współpracować z ludźmi, powinieneś brać pod uwagę także ich potrzeby, ale nie zapominaj o sobie! Bycie samolubnym oznacza robienie czegoś, co sprawia nam satysfakcję, pomaga osiągnąć założone cele lub przynosi jakieś korzyści. Niestety, oznacza to również, że twoje działania mogą okazać się szkodliwe dla innych. Ale co z konkretnymi sytuacjami, w których twoje potrzeby powinny być dla ciebie priorytetem? Myślę o egoizmie za każdym razem, gdy mam wybór: zadowolić innych lub zrobić coś dla siebie. Mój wewnętrzny głos każe mi wybrać to, co dla mnie najlepsze. Nie zrozumcie mnie źle, nie usprawiedliwiam samolubnych ludzi, ale są pewne sytuacje w życiu, kiedy egoizm jest w porządku. Oto kilka przykładów:

 

7 sytuacji kiedy powinieneś myśleć tylko o sobie

 

1. Kiedy chcesz skończyć toksyczną relację

Jeżeli pozostajesz w toksycznym związku tylko ze względu na partnera, to dosłownie można powiedzieć, iż uważasz, że zranienie jego uczuć jest złe, podczas gdy zranienie twoich uczuć jest absolutnie w porządku. Toksyczne relacje, czy to w związku, czy w przyjaźni, są zawsze skazane na niepowodzenie. Im wcześniej rozpadnie się taki związek, tym lepiej dla ciebie. Zaufaj mi, twój facet też odczuwa twoją obojętność i na pewno wie, że udajesz. W takiej sytuacji zapewne każde z was poczuje się lepiej osobno. Nie żałuj straconego czasu, skorzystaj ze zdobytego doświadczenia i rozpocznij nowe życie w pojedynkę.

 

2. Kiedy chcesz zostać w domu

Przebywanie samemu w domu jest dla mnie bardzo ważne. Potrzebuję trochę czasu, aby odzyskać siły po ciężkim tygodniu i po prostu cieszyć się spokojem i ciszą w moim domu. Mam jednak znajomych, którzy często próbują mnie wyciągnąć na miasto. Założę się, że każda osoba ma bardzo towarzyskiego znajomego, który lubi słuchać głośnej muzyki późno w nocy lub po prostu za dużo mówi. Zdałam sobie sprawę, że nie muszę wymyślać żadnych wymówek ani kłamać na temat tego, jaka jestem zajęta. „Nie chcę” to wystarczający powód, aby zostać w domu. Co więcej, ograniczenie kontaktu z osobami, które nas nie rozumieją może być dla nas naprawdę korzystne.

 

3. Kiedy nie chcesz świętować w dużym gronie

Od niedawna bardziej cenię swój czas. Wiem, że w moim życiu są ludzie, z którymi chcę go spędzać, ale są i tacy, z którymi nie mam ochoty się spotykać. I byłoby bardzo nieuczciwe udawać, że cieszę się, gdy widzę tych wszystkich dalszych krewnych lub kolegów. W rzeczywistości wcale tak nie jest, więc kontakty z ludźmi za którymi nie przepadam lub nie nadaję na tych samych falach, ograniczyłam do minimum.

 

4. Kiedy chcesz zmienić pracę

Kiedy masz naprawdę dobrą pracę, dobrego szefa i współpracowników, może wydawać ci się, że twoje odejście z pracy będzie wobec nich nie fair. Poczucie winy i zdrady jest jeszcze silniejsze, jeśli planujesz odejść w ciągu pracowitego okresu lub jeśli jesteś cenionym pracownikiem. Odkładasz decyzję na następny miesiąc, a sytuacja powtarza się w nieskończoność. Chociaż wydaje się to okropnie trudne, to jeśli chodzi o twoją przyszłość, powinieneś być zdeterminowany i samolubnie pomyśleć o tym, co jest najlepsze dla ciebie, a nie dla innych.

 

5. Kiedy czujesz się jak zabawka

Bycie zabawką oznacza, że chcesz, aby wszyscy wokół byli zadowoleni i szczęśliwi, nawet kosztem twojego własnego szczęścia. Być może po prostu nie chcesz zmierzyć się z rozczarowaniem i złością. Za każdym razem, gdy zaspokajasz potrzeby innych, oddalasz się jednak od poczucia własnego szczęścia. Naucz się mówić „nie” i zacznij robić coś dla siebie. Kiedy uwolnisz się od manipulacji, poczujesz się lepiej zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Nie będziesz tak przytłoczony zadaniami oraz presją zadowalania ludzi w swoim otoczeniu i będziesz miał więcej czasu dla siebie.

 

6. Kiedy ktoś używa twoich rzeczy

Niektóre osoby uważają że dzielenie się swoimi ubraniami, kosmetykami i przedmiotami osobistymi z przyjaciółmi jest w porządku, podczas gdy inni nie potrafią tego zaakceptować. Ja raczej należę do tej drugiej grupy i nie lubię, gdy inni ludzie biorą moje rzeczy, zwłaszcza bez pytania. Kiedy nie chcesz, aby przyjaciel używał twoich rzeczy, nie oznacza to, że jesteś chciwy i samolubny. W tym przypadku po prostu określasz swoją strefę komfortu.

 

7. Kiedy potrzebujesz przysługi

Bądź samolubny, kiedy naprawdę potrzebujesz pomocy i wsparcia. Bardzo często ludzie mają tendencję do trzymania swoich uczuć na wodzy i nie obciążania swoich przyjaciół problemami. To niezbyt dobre podejście. Przyjaźń nie może być jednostronna, w przeciwnym razie ta relacja z pewnością się rozpadnie. Przyjaciele są właśnie po to, by cię wspierać i pomagać, gdy masz problem. Prawdziwy związek polega na dawaniu i otrzymywaniu z obu stron. Kiedy czujesz się źle, nie bój się zadzwonić do swojego przyjaciela i poprosić o szczerą rozmowę „od serca”.

 

Z pewnością obojętność na inne osoby nie jest dobra. Przejście z jednej skrajności w drugą jest równie niezdrowe. Znajdź równowagę między swoimi potrzebami i roszczeniami innych. Rozsądny egoizm może znacznie poprawić jakość życia i samopoczucia. Bycie samolubnym od czasu do czasu jest prostym sposobem na poczucie spełnienia i szczęścia.