Coraz więcej z nas podczas robienia codziennych zakupów zaczyna kierować się zasadami fair trade. Etyczne kupowanie często kojarzy nam się wyłącznie z drogimi certyfikowanymi produktami ekologicznymi z kontrolowanych źródeł. Prawda jest jednak taka, że świadome zakupy mogą się również przyczynić do sporych oszczędności.
Co zrobić, by kupować dobrej jakości produkty i nie wydać majątku? Czym się kierować, by nie tylko nabywać zdrową żywność, ale jeszcze sporo na tym zyskać? Sprawdź, jak zaoszczędzić na zakupach i jakie zasady warto stosować, by kupować etycznie.

 

5 zasad świadomego kupowania

1. Patriotyzm lokalny

Zdrowe, dobre produkty żywnościowe pochodzące od lokalnych wytwórców, nawet te z ekologicznych upraw, wcale nie są bardzo drogie. Wybierajmy nasze rodzime owoce i warzywa, zamiast drogich, egzotycznych pochodzących z upraw ekologicznych. Banany, ananasy, cytrusy czy bataty rosnące w odległych rejonach świata, aby dotrzeć do nas w dobrym stanie, często są traktowane niezdrowymi środkami chemicznymi. Z kolei te eko, są niekiedy 2-3 razy droższe. Zrezygnujmy z nich na rzecz uprawnianych w naszej okolicy jabłek, śliwek, gruszek, marchwi, kapusty i ziemniaków. Warzywa i owoce, które nie są transportowane na dalekie odległości, nie są traktowane środkami kondycjonującymi, a więc są o wiele zdrowsze i wielokrotnie tańsze.

 

2. Rozsądne podchodzenie do nowości i trendów

Uleganie nadmiernej konsumpcji to prawdziwa plaga naszych czasów. Kupujemy dużo i często, nie zastanawiając się, czy aby na pewno nabywane rzeczy są nam faktycznie potrzebne. Ulegamy trendom w modzie i kupujemy sprzęt elektroniczny, ubrania, gadżety tylko dlatego, że na rynku pojawił się nowszy model. Jeśli coś się popsuje, nawet nie myślimy o naprawie, a od razu wyrzucamy i kupujemy nową rzecz. Postarajmy się małymi krokami wyjść z tego destrukcyjnego nawyku. Pozwoli to nam nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale również przyczyni się do zmniejszenia produkcji odpadów, zwłaszcza tych uciążliwych (elektronika, sprzęt AGD i RTV). Naprawiajmy, zamiast wyrzucać.

 

3. Zakupy z drugiej ręki

Jeśli to możliwe korzystajmy z dostępnych w sprzedaży ubrań i sprzętów z tak zwanego drugiego obiegu, czyli po prostu używanych. Wymieniajmy się ubraniami (informacje o takich akcjach znajdziesz w Internecie), szperajmy w lumpeksach – można tam znaleźć prawdziwe perełki w bardzo okazyjnych cenach. To świetny sposób na modny i oryginalny wygląd za niewielkie pieniądze. Ograniczmy zakupy odzieżowe w sieciówkach. Nie tylko wydamy tam o wiele więcej niż w sklepach z używaną odzieżą, ale w wielu przypadkach również przyczynimy się do wykorzystywania taniej siły roboczej. Niestety dużo znanych firm odzieżowych bazuje na taniej produkcji z wykorzystaniem niewolniczej pracy w krajach azjatyckich. Niekiedy jej ofiarą padają również dzieci. Warto o tym pamiętać.

 

4. Stop produktom jednorazowego użytku

Nie trać pieniędzy na rzeczy, które wykorzystasz tylko jeden raz. Plastikowe naczynia i sztućce, to tylko zbędny wydatek, który w dodatku wpływa negatywnie na stan środowiska naturalnego. Lepiej wybierać produkty trwałe, które posłużą ci wiele lat. Skłaniaj się też ku naturalnym zdrowym materiałom takim jak porcelana, szkło, drewno, stał nierdzewna. Zrezygnuj z siatek foliowych. Do noszenia codziennych zakupów wykorzystuj bawełniane lub lniane torby, które posłużą ci przez lata. Koszt ich zakupu zwróci się naprawdę szybko. Policz, ile codziennie płacisz za reklamówkę kupowaną przy kasie w markecie, a od razu dostrzeżesz zalety takiego rozwiązania.

 

5. Żywność bez opakowania

Staraj się kupować produkty żywnościowe sprzedawane bez opakowań. Naturalna nieprzetworzona żywność jest nie tylko o wiele tańsza od półproduktów, ale również zdrowa. Zrezygnuj więc z chipsów, ciastek, zupek i sosów w proszku i słoikach, foliowanych owoców i warzyw, a nawet ryżu czy makaronu w plastikowych opakowaniach. Wszystkie te produkty kupisz luzem w każdym większym hipermarkecie. Zapłacisz za nie nawet o 50% mniej niż, za te w opakowaniach. Sporo więc zaoszczędzisz na codziennych zakupach, ponadto wprowadzając zdrowy styl odżywiania, będziesz zdrowsza, podniesie się odporność twojego organizmu, będziesz rzadziej łapać infekcje, a więc zaoszczędzisz również na leczeniu.

 

Świadome zakupy to w dużej mierze zmiana sposobu myślenia. Następnym razem, zanim zdecydujesz się na zakup nowego sprzętu RTV, czy ubrań zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Odłóż decyzję o zakupie na dwa dni i przemyśl ją. Kieruj się też na co dzień zasadą poszanowania swojego zdrowia oraz środowiska naturalnego, a zyska na tym również stan twojego portfela.

Przeczytaj też: Jak maksymalnie oszczędzam czas i pieniądze na zakupach.