Wielu ludzi łączy atrakcyjność z wyglądem. A prawda jest taka, że to wcale nie wygląd definiuje nas w oczach innych! Każdy ma inny gust, ale atrakcyjnymi możemy być dla każdego, bez względu na to, czy podoba im się nasz wygląd. Jakie w takim razie są wyznaczniki atrakcyjności i dlaczego to właśnie one są takie ważne? Oto lista pięciu czynników, które decydują o tym, czy wydamy się komuś atrakcyjni.

5 wyznaczników atrakcyjności

1. Samoakceptacja

Samoakceptacja nie oznacza całkowitego braku kompleksów, ale próbę walki z nimi i przede wszystkim akceptowanie tego, jakim się jest. Osoby samoakceptujące swój wygląd wydają nam się silne i pewne siebie. Bardzo często zarażają pozytywną energią i mogą być ogromnym wsparciem dla innych osób. Nasze defekty urody mogą sprawić, że będziemy nawet bardziej atrakcyjni, o ile potrafimy dobrze sobie z nimi poradzić. Narzekanie i użalanie się nad sobą nigdy nie jest mile widziane, a umiejętność radzenia sobie z kompleksami jest przez wielu podziwiana.

2. Pewność siebie

Lęk społeczny to prawdziwe utrapienie. Choruje na niego coraz więcej osób. Dlatego w dzisiejszym świecie pełnym technologii i strachu przed kontaktem z drugim człowiekiem pewność siebie jest ogromną zaletą. Sprowadza się to nawet do najprostszych czynności, takich jak zamawianie jedzenia przy okienku czy stacjonarne robienie zakupów. Pewność siebie jest dla nasz szczególnie pociągająca, ponieważ to cecha coraz rzadsza. Bardzo chcemy mieć przy sobie kogoś, kto jest mocniejszy psychicznie i emanuje pewnością siebie. To pomaga nam uporać się z jej brakiem w nas samych.

3. Posiadanie własnego zdania

Własne zdanie jest bardzo cenione, zwłaszcza jeśli nie jest takie, jak wszystkich innych. Nie tylko tworzy to z nas bardziej interesujące osoby. Dajemy w ten sposób jasny komunikat: jesteśmy w stanie samodzielnie wybrać, w co wierzymy i co jest dla nas ważne. To sprawia, że wydajemy się lepszymi liderami oraz silniejszymi psychicznie osobami. A właśnie takie osoby wydają nam się naprawdę atrakcyjne. Składa się na to również umiejętność bronienia swojego własnego zdania i argumentowania go, co pokazuje nas w świetle inteligentnej i opanowanej osoby.

4. Samodzielność

Samodzielność jest ogromnym atutem. Nie chodzi tylko o własne finanse, ale całkowitą wolność od innych. Sami podejmujemy ważne decyzje, sami potrafimy się o siebie zatroszczyć i załatwić swoje sprawy. Samodzielność przyciąga do nas osoby, którym jej brakuje i chcą się jej „nauczyć” oraz osoby, którym zależy na otaczaniu się osobami niezależnymi. Jeśli osiągamy sukces i nikt nam w tym nie pomógł, dodatkowo dajemy znak, że jesteśmy wytrwali, odważni oraz stoimy twardo na ziemi.

5. Dojrzałość

Nikt nie chce przyjźnić się ani zadawać z osobą niedojrzałą, która nie potrafi zachować powagi w sytuacjach, które tego wymagają. Taka osoba nie będzie nigdy uważana za atrakcyjną, bo brak jej samoświadomości. Dojrzałość i umiejętność podkreślenia jej jest niezwykle pożądana, bo coraz rzadziej ją spotykamy. Dzięki niej potrafimy wziąć odpowiedzialność za nasze błędy i przyznać się do winy, to ona napędza nas do podejmowania ważnych życiowych decyzji i dzięki niej stajemy się świadomymi i poważanymi członkami społeczeństwa.