Czytać każdy może i powinien! Czytacze dzielą się jednak na wiele różnych typów, głównie ze względu na to, jak czytają. Sprawdź, czy należysz do jednego z pięciu najpopularniejszych z nich, czy może jesteś oryginalnym typem książkoholika!

 

5 typów książkoholików

 

1. Niedzielny czytacz

To osoba, która dla relaksu woli inne aktywności niż czytanie, a po książki sięga okazyjnie, na przykład gdy zabraknie prądu. Takie osoby nie są fanami konkretnych autorów czy serii. Lubią sięgać po sprawdzone schematy, które miło i szybko im się przyswaja. Nie lubią książek typowo non fiction, chętnie za to zagłębiają się w romanse albo książki przygodowe z elementami dreszczyku. Często siadają w wygodnym fotelu i czytają przez dłuższy czas, a następnie odkładają książkę na kilka dni lub tygodni i zupełne zapominają o rozpoczętej historii.

 

2. Czytacz nocny

Taka osoba uwielbia czytać. Potrafi naprawdę mocno zatracić się w czytanej historii. Często, aby poznać dalsze losy bohaterów, jest w stanie poświęcić połowę nocy. Nocni czytacze często stawiają na kawę lub mocną herbatę, które pozwalają im przetrwać nocne maratony przy ulubionych pozycjach. Bardzo ważne dla nocnych czytaczy jest to, aby otaczała ich cisza, którą najczęściej można doznawać w nocy. Dzięki temu mogą skupić się bezpośrednio na historii, a liczba potencjalnych rozpraszaczy spada niemal do zera. Oczywiście, bardzo często są przez to zmęczeni następnego dnia, ale nie żałują zarwanych nocy.

 

3. Czyta, gdy tylko ma chwilę

W autobusie w drodze do szkoły, podczas przerwy w pracy, gdy siedzi w kolejce do lekarza – czyta wszędzie i o każdej porze. A to dlatego, że na co dzień ma bardzo mało czasu i jest zabiegany. Nie może sobie pozwolić na kilkugodzinne maratony czytelnicze, ale bardzo zależy mu, aby skończyć rozpoczętą książkę i dowiedzieć się, co stanie się z bohaterami. Dlatego w każdej wolnej chwili, chociażby pięciominutowej, sięga do torby lub plecaka i czyta po kilka stron. Dzięki temu nie tylko znajduje czas na swoje ulubione hobby, ale nie marnuje go niepotrzebnie na nicnierobienie.

 

4. Czyta mniej, niż kupuje

Kolekcjonerzy książek to naprawdę spora grupa czytaczy. Przy każdej okazji kupują sobie nową książkę, a z okazji świąt czy urodzin robią ogromne zamówienia w księgarniach internetowych. Nie mają jednak wystarczająco czasu, aby przeczytać wszystkie te książki, więc większość z nich nigdy nie zostanie przeczytana. Zazwyczaj stoją one jedynie na półce, a jeśli już ktoś po nie sięgnie, to albo z nieuwagi, albo po prostu z nudów. Nie jest to jednak wina kolekcjonera – on naprawdę chciałby przeczytać je wszystkie, tylko po prostu nigdy nie ma na to czasu.

 

5. Czyta tylko non fiction

Te osoby nie mają i nie chcą tracić czasu na opowieści, które nigdy się nie zdarzyły. Sięgają zazwyczaj po książki dokumentalne, reportaże albo poradniki. Dla nich książka to medium, które powinno przekazywać wartościową wiedzę i najlepsza rozrywka dla nich to oparte na faktach historie albo książki naukowe. Nie oznacza to jednak, że są snobami książkowymi! Po prostu od romansów czy kryminałów, wolą solidną dawkę wiedzy. Takie osoby chętnie dzielą się nowo zdobytą wiedzą i zazwyczaj są bardzo interesującymi rozmówcami.

 

Koniecznie daj znać w komentarzu, którym typem książkoholika jesteś.