Toksyczne lub po prostu głęboko zepsute osoby najprawdopodobniej od czasu do czas będą pojawiać się w naszym życiu, ale nie oznacza to, że musimy być wobec nich tolerancyjni. Tacy ludzie potrafią mocno napsuć nam krwi, a co najważniejsze bardzo nas skrzywdzić. Jak rozpoznać osobę toksyczną w naszym otoczeniu? Oto lista 5 sygnałów, które wskazują na to, że zmagasz się ze złymi osobami!

Po czym rozpoznać toksyczną osobę?

1. Nigdy nie jest winna

Osoby toksyczne zawsze znajdą winnego swoich błędów i nigdy nie będą to oni. Dzieje się tak dlatego, że osoby ze skłonnościami psychopatycznymi zwyczajnie nie mają poczucia tego, że popełniają błędy. Jeśli już coś naprawdę się nie uda, zawsze znajdą kogoś lub coś, co zawiniło, mimo że nie ma to logicznego sensu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zawsze potrafią znaleźć wytłumaczenie swojego rozumowania, a wiele osób im w nie uwierzy. W ten sposób budują sobie opinię nieomylnych lub po prostu pechowych. Wzbudzają u nich współczucie i bardzo chętnie to wykorzystują, aby osiągnąć różnego rodzaju korzyści.

2. Ostrzegano cię już przed tą osobą

Jeśli słyszałeś już plotki o tym, że ta osoba jest psychopatyczna albo ktoś wprost cię o tym poinformował, nie powinieneś tego ignorować. Zdanie innych na temat danej osoby może być przekłamane, ale jeśli ktoś wyraźnie ostrzega cię przed konkretnymi zachowaniami, których osobiście doświadczył ze strony toksycznej osoby, warto takie informacje mieć cały czas z tyłu głowy. Jeśli opinie innych zaczną się sprawdzać, a ty sam doświadczysz toksycznych zachowań, będzie już za późno. Jeśli masz wątpliwości co do intencji swojego znajomego, zawsze możesz zapytać innych o opinię na jego temat.

3. Manipulują tobą i/lub innymi

Manipulacja jest powszechna dla osób z osobowością psychopatyczną. Takie osoby nie zawahają się nigdy, aby wykorzystać każdego, kto im na to pozwoli. Jeśli wasza relacja dopiero się rozwija, najpewniej nie będziesz ofiarą. Manipulator musi najpierw sprawdzić, na ile jest sobie w stanie z tobą pozwolić. To dla niego bardzo ważne, bo nawiązuje relacje tylko dla własnych celów. Jeśli pokażesz mu, że nie dasz się wykorzystywać, kontakt najpewniej się urwie, a on będzie rozpowiadał o tobie podłe rzeczy, co będzie kolejną sztuczką manipulacyjną, na którą nabiorą się „podległe” mu osoby.

Przeczytaj również: Po czym poznać toksyczną przyjaźń?

4. Nie są szczerzy

Patologiczni kłamcy zawsze będą tworzyć toksyczne relacje. Ludzie kłamią w mniej i bardziej istotnych sprawach, ale psychopatom przychodzi to niezwykle łatwo. Nie oznacza to jednak, że są zawsze dobrymi kłamcami, wręcz przeciwnie, często przeceniają swoje zdolności i uważają, że ich kłamstwa są dużo lepsze niż w rzeczywistości. Do tego często zapominają, co nakłamali, a gdy zostają przyłapania, nigdy nie przyznają się do winy i zrzucają wszystko na swojego rozmówcę. Ich kłamstwa nie muszą mieć żadnej podstawy logicznej, a oni nie muszą mieć żadnych powodów, żeby kłamać, aby to robić.

5. Wiodą podwójne życie

Psychopaci zwykle nie powiedzą ci wszystkiego swoim życiu. Zawsze będą mieć przed tobą sekrety. Czasem może być to romans, czasem łamanie prawa. Nie muszą oczywiście działać na aż tak dużą skalę, ale wiedzenie podwójnego życia jest dla nich bardzo istotne. To nie tylko kolejny sposób, aby cię zranić, ale również po to, by tobą manipulować. Psychopaci każdą osobę w swoim otoczeniu traktują jak należącą do nich rzecz, nie mają więc skrupułów przed oszukiwaniem. Na domiar złego najprawdopodobniej znienawidzą cię i wykorzystają każdą możliwą okazję, żeby się zemścić, jeśli zdecydujesz się zerwać z nimi relację.

Przeczytaj również: Jak bronić się przed toksycznymi ludźmi?