O narcyzach słyszeli wszyscy, a kojarzą nam się raczej z negatywnymi cechami. Związki z narcyzami często są toksyczne, a przyjaźń z nimi zawsze jest jednostronna. Narcyz nie jest jednak psychopatą, choć nie znaczy to, że nie jest niebezpieczny. Jak rozpoznać narcyza i na jakie zachowania uważać, gdy zaczynamy nową relację? Oto lista pięciu sygnałów, które mówią nam o tym, że ktoś jest narcyzem! Jeśli obserwujesz u kogoś przynajmniej trzy z nich, to znak, że jesteś ofiarą narcyza.
Pięć cech osoby narcystycznej
1. Wykorzystuje kogoś bez poczucia winy
Narcyzi dbają tylko o siebie i uważają siebie za najważniejszych. Oczywiste jest więc to, że nie zawahają się przed wykorzystaniem innych dla swoich korzyści. Narcyzi nie rozumieją potrzeb innych i nie rozumieją, ile inne osoby muszą poświęcić, żeby im pomóc. Dodatkowo narcyzi będą czuć, że należy im się pomoc, a skoro się należy, to nie trzeba za nią dziękować. Narcyzi są dobrymi manipulatorami. Manipulację nie zawsze stosują świadomie, ale nigdy nie czują się winni, gdy kogoś wykorzystują. Jeśli przeproszą, to tylko po to, żeby uspokoić manipulowaną osobę i wykorzystać ją ponownie.
2. Uważa się za osobę bardzo atrakcyjną
Narcyzi mają wygórowane mniemanie o samych sobie i zawsze znajdują sygnały, które potwierdzają ich wizje. Ignorują przy tym wszystko, co mogłoby świadczyć, że mylą się co do swojej atrakcyjności. Dlatego narcyzi często wysyłają swoim partnerom swoje zdjęcia. Ponadto uważają się za osoby atrakcyjniejsze w związku. Przez to często mają zawyżone standardy, gdyż poszukują partnera i pozwalają sobie na pogardzanie osobami, które uważają za mniej ładne czy przystojne. Przesadnie pielęgnują też swój wygląd i wydają spore sumy pieniędzy na kosmetyki i drogie ubrania.
3. Gloryfikuje ludzi, którymi się otaczają
Narcyzi uważają, że każda część ich życia jest wyjątkowa i lepsza niż innych. Skupiają uwagę innych na tym, co ich otacza, również na ludziach, z którymi się znają. Narcyzi często chwalą się ludźmi, których znają i z którymi się spotykają. W ten sposób mają nadzieję na przyciągnięcie do siebie jeszcze większej uwagi i podniesienie swojego prestiżu społecznego. Dla nich ludzie, którymi się otaczają, są tak samo ważni, jak ubrania, które noszą. Obie grupy pomagają im zbudować mocny wizerunek, często oparty na pozorach, ale wystarczający, aby przekonać innych, że są lepsi i ważniejsi, niż w rzeczywistości.
4. Czuje silną potrzebę bycia adorowanym
Narcyz adoruje sam siebie, ale często mu to nie wystarcza. Jego samopoczucie mocno spada, gdy nie czuje się ubóstwiany przez innych. Dlatego relacje przyjacielskie tworzone przez narcyzów są zawsze jednostronne. Narcyz oczekuje, że to on będzie wysłuchany i to on będzie gwiazdą relacji. Pojawia się tylko wtedy, gdy potrzebuje uwagi, znika, gdy tylko ją dostanie i ignoruje potrzeby innych, zwłaszcza jeśli dana osoba nie jest jednym z jego adoratorów. W świecie social media bardzo dobrze widać, jak działa mechanizm pożądania atencji i jak ciężko po czasie ją zaspokoić.
5. Nie znosi krytyki
Narcyz swoim zdaniem nie popełnia błędów. Zawsze znajdzie się ktoś, kto jest winny, ewentualnie nikt nie jest na tyle otwarty, żeby zrozumieć jego dzieło. Skrytykowany narcyz może ignorować uwagi lub wpaść w złość. Będzie zamknięty na ludzi, którzy odważą się zwrócić mu uwagę i będzie nastawiał przeciw nim innych. Nie odróżnia krytyki od hejtu i bardzo chętnie usuwa nieprzychylne komentarze spod swoich zdjęć na social mediach.
No Comment