Nie wiem, jak wy, ale ja każdej jesieni mam zdecydowanie mniej energii do działania. Zimno, deszcze i deficyt światła słonecznego sprawiają, że często chodzę ospała i zamiast jednego, piję dwa kubki kawy dziennie. Ponieważ jestem osobą, która kiedy ma z czymś problem i nie czuje się komfortowo w jakiejś sytuacji, od razu szuka rozwiązań, zrobiłam mały research. Podjęłam próbę znalezienia kilku prostych czynności, które mogłabym robić, a które nie należałyby do bardzo czasochłonnych, jednocześnie pożytkując dodatkową energią w ciągu całego dnia. Zależało mi na tym, aby były naturalne i niedrogie. Po wygooglowaniu hasła,,jak mieć więcej energii” i lekkim eksperymentowaniu znalazłam te 5 prostych i naturalnych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów, by czuć się bardziej energicznie przez cały dzień.

 

5 sposobów na to by mieć więcej energii

 

1. Pij więcej wody

Niezależnie od tego, czy zaczynasz dzień od picia dużej ilości wody czy nie, wciąż musisz dbać o to, aby dostatecznie nawadniać swój organizm. Woda jest niezbędna – w końcu 72% naszego ciała składa się właśnie z wody! Przez odwodnienie często mamy problemy z koncentracją i wykonywaniem czynności na poziomie, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Prostym sposobem na kontrolę, czy dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości wody jest sprawdzenie, czy nie odczuwamy suchości w ustach, bądź czy nasz mocz nie jest za ciemny.

 

2. Bierz zimne prysznice

Zimny prysznic jesienią wydaje się być bardzo złym pomysłem. Głównie dlatego, że miły ciepły prysznic lub gorąca kąpiel są bardzo kojące i relaksujące. I właśnie to jest głównym powodem, dlaczego chłodny prysznic to dobre rozwiązanie! Nie chcesz czuć się bardziej zrelaksowany, bo przez to zaśniesz! Chcesz wstrząsnąć swoim organizmem…
Kiedy jesteśmy wystawieni na działanie zimnej wody, zwykle reagujemy cięższym oddechem. Właśnie w taki sposób nasz organizm pomaga nam utrzymać ciepło, zwiększając zużycie tlenu. W rezultacie zwiększa się również tętno, a co za tym idzie przepływ krwi w całym ciele. Sprawia to, że stajemy się bardziej pobudzeni i pomaga nam dobrze zacząć dzień.

 

3. Podkręć tempo muzyki

Istnieje wiele rodzajów muzyki sprawiających, że czujemy się dobrze, jednak może być ona zbyt powolna i uspokajająca. Bardzo spokojna muzyka wprawi nas w bardzo zrelaksowany stan, a nawet może doprowadzić do snu. Tymczasem muzyka o znacznie zwiększonym tempie lub charakteryzująca się większą energią, może podkręcić naszą werwę. Przeprowadzono przeróżne badania z udziałem sportowców, pokazujące że muzyka zwiększa wydajność, daje energię i sprawia, że nie poddają się tak łatwo. Posłuchaj więc kilku piosenek, które pomogą ci się nakręcić. Jeśli utwory sprawiają, że masz ochotę tańczyć, to bardzo dobrze! Wbrew powszechnemu przekonaniu ruch zwiększa energię, podczas gdy nasze ciało staje się silniejsze. Z tego powodu ćwiczenia często sprawiają, że czujemy się bardziej przytomni, pomimo że wcześniej byliśmy letargiczni.

 

4. Zjedz trochę orzechów

Zawsze wiedziałam, że orzechy są bogate w składniki odżywcze – ale nie miałam pojęcia, że zawierają białka, pozytywnie wpływające na wytwarzanie energii w organizmie. Spróbowałam więc eksperymentować i co drugi dzień przez okres dwóch tygodni jadłam jako przekąskę kilkanaście migdałów. Uświadomiłam sobie, że w dniach, kiedy jadłam migdały, czułam o wiele więcej energii na siłowni. Jest to wywołane zawieranym przez orzechy koenzymem Q10, który stymuluje wytwarzanie energii przez komórki. Migdały są również bogate w kwasy Omega3, które działają bardzo podobnie. W przeciwieństwie do słodyczy i wszelakich słodkich przekąsek orzechy nie dają natychmiastowego skoku energii, ale zapewnią utrzymanie odpowiedniego poziomu przez cały dzień.

Przeczytaj również: Co jeść, żeby mieć więcej energii

 

5. Wyjdź na zewnątrz

Zaczerpnięcie świeżego powietrza jest zawsze świetnym pomysłem! Do dziś lubię wychodzić na zewnątrz, robiąc przerwy w pracy. Według badań opublikowanych w czerwcowym wydaniu czasopisma Journal of Environmental Psychology, przebywanie wśród przyrody sprawia, że ludzie czują się bardziej aktywni – co tłumaczy, dlaczego po spacerze czuję się pełna sił.

„ Często czując się wyczerpanym sięgamy po filiżankę kawy lecz badania sugerują, że lepszą drogą do bycia pełnym energii jest połączenie się z naturą” – Richard Ryan

 

Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne, szczególnie jeśli szukałeś dodatkowych sposobów na poprawę swojej energii. Jestem pewna że istnieje jeszcze wiele innych prostych metod, aby czuć się pełnym wigoru przez cały dzień. Jeśli przychodzi ci do głowy coś ciekawego, a zarazem nie tak powszechnego, podziel się tym z nami w komentarzach poniżej.