Bez względu na to czy przechodzisz okres łatwo czy ciężko, istnieją pewne rzeczy, które mogą mieć duży wpływ na twoje samopoczucie  oraz na problemy związane z cyklem menstruacyjnym. Dobra wiadomość jednak jest taka, że wiedząc, jakie to rzeczy, można zminimalizować ich wpływ na swoje samopoczucie w tym czasie.
Podczas gdy pewne rzeczy mogą tymczasowo oddziaływać na twój cykl menstruacyjny i znikać same z siebie, inne mogą powodować trwałe problemy zdrowotne. Rzeczy o których piszę poniżej mogą nie tylko spowodować, że twój okres stanie się gorszy do zniesienia, lecz także mogą wywołać trwałe problemy zdrowotne. Czytaj dalej, byś była świadoma, czego unikać podczas menstruacji.

 

5 rzeczy przez które czujesz się gorzej podczas okresu

 

1. Chroniczny stres

Stres jest często nazywany plagą dzisiejszych czasów. Być może nie jest tak niebezpieczny i straszny jak plaga, ale faktem jest, że może trwale wpływać na zdrowie, dlatego zawsze powinnaś monitorować poziom swojego zdenerwowania. Codzienne stresory prowadzą do chronicznego stresu, niepokoju, oraz silnej depresji. Jeżeli ignorujesz te bodźce, to mogą one poważnie namieszać z cyklem menstruacyjnym, sprawiając, że będziesz fizycznie cierpieć podczas kobiecych dni. Naucz się kontrolować stres, bo inaczej on będzie kontrolował ciebie.

 

2. Nieodpowiednie żywienie

Zapewne wiesz, jak istotne jest uważanie na to, co się codziennie je. Wybieranie zdrowego jedzenia jest jednym ze sposobów na lepsze samopoczucie podczas miesiączki. Rzeczy które czynią twój cykl menstruacyjny bardziej bolesnym to między innymi białe ziarna, przetworzone jedzenie, słone produkty, kawa, słodycze, tłuste mięso, mleko, ser i nawet lody. Jeżeli czujesz że którekolwiek z tych produktów sprawiają, ze czujesz się gorzej podczas okresu, wyeliminuj je ze swojego żywieniowego planu, albo przynajmniej zredukuj ich konsumpcję do minimum.

 

3. Intensywne ćwiczenia

To oczywiście nie oznacza, że powinnaś zostać w łóżku przez cały tydzień. Aktywność fizyczna jest świetną sprawą, ale podczas okresu powinnaś zachować umiar. Kilkogodzinny trening może wstrzymać twój cykl menstruacyjny, lub spowodować cięższe skurcze. Problem tkwi w tym, że nadmiar ćwiczeń jest jednym ze skrajnych stresorów. Unikaj nadmiaru treningów i rób przerwy na „przyjazne okresowi” ćwiczenia. Poza tym upewnij się, że jesteś dobrze nawodniona. Pij czystą wodę lub wodę z cytryną.

 

4. Brak odpowiedniej ilości snu

„Wyśpię się po śmierci” – oto co wiele osób powtarza często w dzisiejszych czasach. Wysypianie się nie tylko pomoże ci żyć dłużej i zdrowiej, lecz także sprawi, że twój okres będzie o wiele lżejszy. Wyrób w sobie nawyk chodzenia spać przed godziną 23. Dzięki temu złapiesz najgłębszy sen i unikniesz dłuższych, boleśniejszych okresów. Jeżeli masz kłopoty z zasypianiem przed północą, lub cierpisz na bezsenność, skonsultuj się z lekarzem.

 

5. Przepracowanie

Pracoholizm wcale nie jest współcześnie rzadką przypadłością. To całkowite uzależnienie, które większość ludzi bagatelizuje. Społeczeństwo skupia się za bardzo na karierze i pieniądzach, a to prowadzi do prawdziwej epidemii pracoholizmu. Jeżeli masz tendencję do pracy więcej niż 8 godzin dziennie, wliczając weekendy i nigdy nie bierzesz wolnego, twój zabiegany styl życia może zrujnować twoje zdrowie i bardzo źle wpływać na cykl menstruacyjny. Żadna z nas nie jest superkobietą, która jest w stanie pracować 24/7. Dodatkowo, nikt nie zapłaci ci więcej za twoje przepracowanie. Zajmij się więc swoim zdrowiem, nie swoim portfelem. Unikaj zmianowej pracy, która zakłóca dobowy rytm ciała, które kontroluje inne biologiczne funkcje, wliczając twój cykl menstruacyjny.