Ryż

Cały plan odchudzania, zwany po prostu dietą ryżową, został opracowany przez dr Williama Kempnera z Duke University w Durham w Północnej Karolinie. W tej diecie podstawowym składnikiem jest właśnie ​​ryż. Później stopniowo dodajesz do niego różne owoce i warzywa. Dieta ta zapewnia bardzo szybką utratę wagi i poprawę wyników badań. Wykazano, że dieta ta leczy dolegliwości nerek i wysokie ciśnienie krwi.

Filiżanka ugotowanego ryżu (150 gramów) zawiera około 178 kalorii – około jednej trzeciej liczby kalorii znajdujących się w równoważnej ilości wołowiny lub sera.


 
Brokuły


Według niedawnego sondażu brokuły to ulubione warzywo Amerykanów. Nic dziwnego. Filiżanka ugotowanego brokuła ma tylko 44 kalorie. Brokuły zawierają oszałamiający ładunek odżywczy i są uważane za warzywo, które wspomaga walkę z rakiem. Nie zawiera tłuszczu, ma mnóstwa błonnika i środków zwalczających raka zwanych indolami, karotenu, witaminy C i wapnia.

Kupując brokuły, zwracaj uwagę na ich kolor. Ich różyczki powinny być intensywnie zielone i nie żółknąć, a pędy powinny być jędrne. Jesienią warto wypróbować przepis na rozgrzewającą zupę z brokuła.

Gryka


Świetnie nadaje się do naleśników, pieczywa, płatków śniadaniowych, zup lub samodzielnie jako danie zbożowe potocznie zwane kaszą. Jedna ugotowana filiżanka gryki ma 155. Badania w All India Institute of Medical Sciences pwykazały, że diety zawierające grykę prowadzą do doskonałej regulacji poziomu cukru we krwi, odporności na cukrzycę i obniżenia poziomu cholesterolu. Kaszę gryczaną gotuje się tak samo jak ryż czy jęczmień. Zagotuj od dwóch do trzech szklanek wody, dodaj ziarno, przykryj garnek, zmniejsz ogień i gotuj ją na wolnym ogniu przez 20 minut.

Kapusta

Ten bardzo popularny w polskiej kuchni produkt jest prawdziwym superfood. W filiżance ugotowanej posiekanej kapusty znajduje się tylko 33 kalorii. Kapusta zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze bez względu na to, jak długo ją gotujesz. Spożywaj surową kapustę (18 kalorii na poszatkowaną filiżankę), gotowaną, kapustę kiszona (27 kalorii na odsączony kubek) lub sałatkę coleslaw (ilość kalorii zależy od rodzaju dressingu) przynajmniej raz w tygodniu, aby uchronić się przed rakiem jelita grubego. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Grecji i Japonii pokazują, że ludzie, którzy jedzą dużo kapusty, bardzo rzadko chorują na raka okrężnicy i żyją dłużej.


 
Marchew

Ta lista byłaby na pewno niekompletna bez marchwi.  Średniej wielkości marchewka zawiera około 55 kalorii i jest źródłem wartości odżywczych. Pomarańczowy kolor pochodzi od beta-karotenu, silnego składnika odżywczego zapobiegającego rakowi (prowitaminy A).

Znudziło ci się chrupanie surowej marchwi i szukasz niebanalnego przepisu na to warzywo? Pokrój marchew w plastry i podsmaż na odrobinie oleju. Połącz z z pasternakiem, pomarańczami, rodzynkami, sokiem z cytryny, fasolą, ciecierzycą, ziemniakami, brokułami, aby stworzyć pyszne aromatyczne danie. Dopraw je ulubionymi przyprawami, koperkiem lub… cynamonem i gałką muszkatołową. Do zup i sosu do spaghetti dodaj drobno posiekaną marchewkę – nadają naturalną słodycz bez dodatku cukru.