Kiedy widzimy osobę, która osiągnęła sukces, często przychodzi nam na myśl, że ktoś musiał jej w tej drodze na szczyt pomóc. Docierają do nas przecież jedynie sylwetki i wizerunki osób uśmiechniętych, bogatych i takich, którym wszystko się udaje. Ich życie wydaje się pasmem sukcesów i dopiero kiedy przyjrzymy się ich historii dokładnie, możemy dostrzec, że nie zawsze ich droga była usłana różami. Są bowiem ludzie, którzy do sukcesu wspinali się po bardzo stromych schodach, niejednokrotnie z nich spadając. To właśnie takie postawy są największym motywatorem i to właśnie oni pokazują, że ciężka praca, determinacja i siła charakteru może zagwarantować spełnienie marzeń.

5 inspirujących osób, które osiągnęły ogromny sukces

1. Stephen King.

Początki kariery jednego z moich ulubionych pisarzy nie były kolorowe . Kto by się spodziewał, że jego pierwszą powieść „Carrie” odrzuciło ponad 30 różnych wydawnictw! Nic dziwnego, że stracił wówczas chęć do pisania, starania się o to, co dawało mu największą radość i do walki o swoje marzenia. Z pomocą przyszła żona, która okazała się niesamowitym wsparciem. Wierzyła w męża i w jego umiejętności i dopingowała go w karierze. To właśnie ona zachęciła go do wyciągnięcia „Carrie” z kosza i spróbowania po raz kolejny, w jeszcze innym miejscu. Zrezygnowany King wysłał więc swój utwór kolejnemu wydawnictwu i całkiem o tym zapomniał. Po jakimś czasie otrzymał informację zwrotną, mówiącą o tym, że wydawnictwo chce wydać jego powieść. Kiedy książka stała się hitem, za kolejne wydania proponowano mu już naprawdę duże kwoty. W dodatku nie musiał już starać się o atencję wydawnictw – to one same przychodziły z ofertą. Pomimo problemów z alkoholem, z jakimi zmagał się przez długie lata, udało mu się napisać mnóstwo dobrze sprzedających się powieści i zyskać miano jednego z najlepszych pisarzy współczesnego świata.

2. Albert Einstein

Twórca ogólnej teorii względności również nie miał łatwych początków. Nie był dzieckiem jak wszystkie inne. Z dokumentów, jakie się zachowały, wynika, że miał on spore problemy niekoniecznie z samą nauką, ale z rozwojem. Dysleksja, jąkanie, zaburzenia mowy, problemy z pamięcią, czy nawet kłopoty z ortografią to tylko niektóre ze wszystkich wymienianych dysfunkcji. Zaraz po rozpoczęciu nauki w szkole opanował wszystko to, z czym zmagał się wcześniej. Niemniej jednak wspominał problemy, z jakimi zmagali się jego rodzice, wysyłając go na kolejne badania i uświadamiając, że odbiega normą od rówieśników. Na szczęście bardzo szybko wrócił na prawidłowe tory i zaczął zdobywać imponujące wyniki w nauce.

3. Walt Disney

Kto by pomyślał, że to właśnie jemu pracodawcy zarzucali brak kreatywności i prostolinijne podejście do życia. Tego typu komentarze słyszał Walt, kiedy przychodziło do jego zwolnienia. Był to człowiek, który nie do końca wiedział, w którą stronę ma w swoim życiu podążać. Możliwości nie były na wyciągnięcie ręki i bardzo ciężko było rozpocząć coś, co nie było dość powszechne i popularne. Próbował nawet imać się wielu przedsiębiorczych i finansowych zajęć, niestety wszystkie kończyły się fiaskiem. Spektakularne sukcesy zaczął odnosić dopiero w momencie, w którym postanowił spróbować swoich sił w przemyśle filmowym. Okazało się, że to właśnie ta droga, którą powinien był podążać. Za wymyślenie Myszki Miki otrzymał Oscara, a poza tym został nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową aż 26 razy.

4. Thomas Edison

Jego trudności w wieku dziecięcym nie wskazywały na to, że będzie to jeden z największych wynalazców świata. Już od najmłodszych lat wykazywał problemy w nauce, a swoją tendencją do zadawania ogromnej ilości pytań wprawiał nauczycieli w zdenerwowanie i wyprowadzał ich z równowagi. Dodatkowo żył w cieniu swojego rodzeństwa, w którym to jego ojciec pokładał największe nadzieje. William i Tannie byli zdecydowanie chlubą rodziny, kiedy to Thomas niespecjalnie wykazywał się nadzwyczajnymi umiejętnościami. Po zaprzestaniu finansowania jego nauki przez ojca uczył się samodzielnie w domu. Dzięki temu zaczął robić rzeczy, które lubił najbardziej. Tworzenie, majsterkowanie i wynajdywanie nowych rozwiązań sprawiało mu mnóstwo radości. Bardzo szybko stworzył swoje pierwsze laboratorium i zaczął przeprowadzać w nim różnego rodzaju eksperymenty. Przez wypadek kolejowy stracił częściowo słuch, ale nigdy nie przestał tworzyć. Jego kariera zaczęła się w wieku 21 lat, kiedy to po otrzymaniu interesującej oferty pracy w Towarzystwie Telegraficznym Western Union, przeprowadził się do Bostonu. Zaraz po tym jego wynalazki zaczęły praktycznie wysypywać się z rękawa. Przypisuje się mu w sumie ponad 5 tysięcy patentów, a wśród nich przynajmniej tysiąc podpisanych wyłącznie jego nazwiskiem.

5. J.K. Rowling

Już jako dziecko uwielbiała pisać opowiadania fantastyczne, które czytała swojej siostrze. Swojego dzieciństwa nie wspomina dobrze, bowiem choroba matki i bardzo skomplikowane i ciężkie relacje z ojcem skutecznie pozbawiły ją szczęśliwego dzieciństwa. Śmierć matki zachęciła ją do opisywania swoich uczuć w książce. Rowling z pierwszego małżeństwa praktycznie uciekła. Źródła mówią, że z powodu przemocy ze strony jej partnera. Zabrała dwuletnią wówczas córkę i uciekła do Szkocji. Od tego momentu zaczęły się jeszcze większe problemy. Samotna matka z małym dzieckiem, ledwo wiążąca koniec z końcem, imająca się przeróżnych zajęć, korzystająca z opieki pomocy społecznej straciła wiarę i nadzieję na lepsze jutro. Dopadła ją nerwica, a później depresja. Po odrzuceniu pierwszej części Harry’ego Pottera przez kilkunastu wydawców, Rowling jeszcze bardziej traciła wiarę w siebie. Do czasu, kiedy córka jednego z wydawców zakochała się w pierwszym rozdziale powieści i zażądała kolejnych. To był moment, w którym kariera Rowling nabrała szalonego tempa. Kolejne sukcesy rekompensują autorce dotychczasowe życie z brakiem jakichkolwiek perspektyw.

Za sukcesem niekoniecznie musi stać sztab osób gotowych do pomocy w każdej sytuacji. Nie każda osoba, która dotarła na szczyt, miała życie usłane różami, co możemy przeczytać w historiach prezentowanych w tekście. Te przykłady pokazują nam, że pomimo przeciwności losu, każdy z nas może dokonać naprawdę wielkich rzeczy, jeśli tylko podąża za tym, co naprawdę kocha robić i w czym się całkowicie spełnia.