Pewność siebie jest nierozerwalnie związana z naszym poczuciem własnej atrakcyjności. Nie jest ona jedynym czynnikiem definiującym naszą samoocenę, ale potrafi mocno ją zniszczyć. Wielu młodych ludzi uzależnia swoją wartość od tego, jak są postrzegani, co bardzo często jest mylone z tym, jak atrakcyjni się wydajemy. I niestety bardzo często swoją atrakcyjność w naszych własnych oczach definiujemy przez pryzmat mitów, które nijak mają się do prawdy!

5 mitów o atrakcyjności

1. Atrakcyjność mówi nam, jak bardzo jesteśmy kobiecy/męscy

To bardzo popularny mit, funkcjonujący głównie w społeczeństwach tradycjonalnych, gdzie wiele aspektów naszego życie definiują stereotypy. Prawda jest taka, że nasza atrakcyjność nie jest koniecznie związana z kobiecością czy męskością. Wręcz przeciwnie – dziś te dwa wyznaczniki nie są wcale regułą. Coraz chętniej odstępuje się od niej. Stereotypowa męskość czy kobiecość są bardzo trudne do zdefiniowania i każdy widzi je po swojemu. Jeśli nie czujesz się dobrze w stereotypowym męskim czy kobiecym wizerunku, nie zmuszaj się do jego utrzymania. Poczucie własnej atrakcyjności należy zacząć od budowania pewności siebie, o czym nie ma mowy, gdy tworzysz swój wizerunek, który tak naprawdę wcale ci nie odpowiada.

2. Atrakcyjność wiąże się tylko z wyglądem

To nieprawda. Wygląd jest ważny, bo jest kluczowy do zrobienia pierwszego wrażenia, ale przy bliższym spotkaniu schodzi na drugi plan. W budowaniu trwałych relacji znacznie ważna jest osobowość i poczucie pewności siebie. Tak naprawdę, aby ktoś był odbierany za obiektywnie atrakcyjnego, nie musi być pięknym. Wystarczy po prostu o siebie dbać, chodzić w wyprasowanych ubraniach i z ułożonymi włosami. Piękno jest bardzo subiektywne i wbrew pozorom nie ma większego wpływu na naszą atrakcyjność. Jesteśmy w stanie w końcu przyznać, że ktoś jest atrakcyjny nawet wtedy, gdy nam się nie podoba!

Koniecznie przeczytaj też: 5 wyznaczników atrakcyjności. Wcale nie łączą się z wyglądem!

3. Nasza atrakcyjność jest niezależna od nas

Taki mit wykształcił się w świecie modeli i modelek z Instagrama, którzy powoli i sukcesywnie wpajają nam, że atrakcyjnym trzeba się urodzić. Jest to oczywiście nieprawda. Atrakcyjność, jak wszystkie nasze cechy, możemy zmieniać i ulepszać. Polepszania naszej atrakcyjności wiąże się z rozwojem osobistym. To prawda, że nie mamy bezpośredniego wpływu na to, co myślą o nas inni, ale nie oznacza to od razu, że mamy porzucić wszelkie próby polepszenia naszego wizerunku. Ciągła praca nas sobą przyniesie nam w końcu oczekiwane efekty.

4. Żeby być atrakcyjnym, trzeba być bogatym

To kolejny stereotyp, który wyrósł na przeświadczeniu, że kobiety i mężczyźni wolą pieniądze od prawdziwych relacji. Już sama postawa zakłada, że każdy człowiek na ziemi przedkłada pieniądze ponad przyjaźnie, co jak wiemy, nie jest prawdą. Atrakcyjność może łączyć się u niektórych z pieniędzmi, a to dlatego, że są one wyznacznikiem pewnego sukcesu. Jednak sam fakt posiadania sporych kwot nie wpływa na to, że ktoś wydaje nam się atrakcyjny. Atrakcyjność jest zależna tylko i wyłącznie od samego człowieka i jego stylu życia, a nie od zgromadzonego do tej pory majątku.

5. Albo jest się atrakcyjnym, albo jest się mądrym

To oczywisty absurd, wymyślony przez zawistnych ludzi, którzy nie potrafili nad sobą popracować! Wynika to również z myleniem atrakcyjności z pięknem, ale nie zmienia to faktu, że taka zasada nie istnieje. Inteligencja nie jest odwrotnie proporcjonalna do naszej atrakcyjności, a często wręcz przeciwnie, ponadprzeciętnie inteligentni ludzie potrafią być bardzo atrakcyjni. Faktem jest również to, że inteligentni ludzie często odnoszą większe sukcesy. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to reguła dotycząca mądrości, bo sama wiedza nie zrobi z nas ludzi inteligentnych!