Możesz wierzyć lub nie, ale stres może być całkiem poważnym uzależnieniem. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, pozwalając by takie uzależnienie rozwijało się i narastało. Kiedy jesteś emocjonalnie uzależniony od stresującego trybu życia, adrenalina i kortyzol są przez cały czas wytwarzane w twoim ciele w bardzo dużych ilościach.
Stres czasami jest dobry, ale włączenie go do codziennego życia jest szkodliwe dla zdrowia i bardzo negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Z takim problemem można sobie poradzić, należy jednak szybko go rozpoznać. Oto kilka znaków ostrzegawczych, które mogą informować nas o emocjonalnym uzależnieniu od stresu.

 

 

5 dowodów na to, że jesteś uzależniony od stresu

 

1. Nigdy nie przestajesz martwić się o przyszłość

Ciągłe zamartwianie się o przyszłość to niepokojący znak informujący, że możesz być uzależniony od stresu. Wiesz, można planować wiele rzeczy na przyszłość, ale niestety nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć nawet tego, co wydarzy się w następnej chwili. Gdy coś, co próbujesz przewidzieć lub zaplanować, nie wychodzi, momentalnie powoduje to u ciebie jeszcze większy stres.

 

2. Wszędzie tworzysz nerwowe sytuacje

Zawsze spóźniasz się do pracy lub zwlekasz ze wszystkim do ostatniej chwili, więc później musisz dołożyć wszelkich możliwych starań, aby dotrzymać terminów. Nie ważne dokąd idziesz, ani co robisz, wolisz mieć nieuporządkowany plan dnia, niż zorganizowany harmonogram.

 

3. Liczysz każdą sekundę

Czasami zdarzają się chwile, w których trzeba dokładnie kontrolować czas, ale gdy jesteś uzależniony od stresu liczysz dosłownie każdą sekundę, nawet gdy nic konkretnego nie robisz. Denerwujesz się, gdy czekasz na swoje espresso w kawiarni lub kiedy oczekujesz na windę w biurze. Tak, każda sekunda jest cenna, ale czasami warto być nieco bardziej cierpliwym. Ostatecznie jest to znacznie lepsze dla twojego samopoczucia.

 

4. Jesteś niecierpliwy wobec innych

Bez względu na to, czy jesteś mamą, pracownikiem czy pracodawcą, stres jest zawsze twoim najlepszym przyjacielem. Powodujesz stresujące sytuacje w relacjach ze wszystkimi, bo oczekujesz, że każdy zrobi to, czego chcesz, a w przeciwnym razie wpadasz a furię.

 

5. Ciągle znajdujesz powody do kłótni

Jeżeli nie uda ci się spowodować stresującej sytuacji, podświadomie dążysz do tego, żeby ją stworzyć. Jako osoba uzależniona od stresu, masz problemy ze spokojnym życiem. Masz tendencję do wprowadzania dram do codziennych zwykłych sytuacji. Pomyśl o tym, ile czasu kłóciłeś się z bliskimi o nic lub ile razy nakrzyczałeś na swoje dzieci, ponieważ zapomniały posprzątać swój pokój. Nawet jeśli wszystko jest idealne, ty zawsze znajdziesz powód do konfliktu.

Kiedy jesteś emocjonalnie uzależniony od stresu, rezygnujesz z siebie, ignorujesz uczucia innych ludzi i wywierasz na sobie dużą presję, by doświadczyć intensywnego emocjonalnego przypływu stresu. Czas z tym skończyć! Musisz pamiętać o tym, że życie bez stresu jest znacznie szczęśliwsze.