Masaże od dawien dawna są uważane za zabiegi prozdrowotne, a dzisiejszy stan wiedzy potwierdza, iż mają mnóstwo korzystnych dla organizmu właściwości. Rozluźniają nasze mięśnie, dzięki czemu mogą złagodzić różnego rodzaju bóle układu ruchu. Wpływają na obniżenie poziomu szkodliwych hormonów stresu, przez co zmniejszają ryzyko depresji i problemów ze snem. Ujędrniają skórę i usprawniają przepływ krwi. I przede wszystkim – są niesamowicie przyjemne.
Spora część z nas niestety nie może sobie pozwolić na profesjonalny masaż każdego dnia, ale to nie znaczy, że te wszystkie korzyści przejdą nam koło nosa. Masaż można wykonywać samodzielnie. I wcale nie będzie on dużo mniej wartościowy niż taki wykonany w salonie! Przedstawię wam zatem 3 pomysły na samodzielny, prozdrowotny i przyjemny masaż, który nieco odmłodzi wasze ciała i poprawi humor, w dodatku za darmo.
3 sposoby na samodzielny masaż, który pomoże ci się zrelaksować
1. Masaż łydek
Łydki u wielu osób wykonują najwięcej pracy w ciągu dnia spośród wszystkich mięśni. Szczególnie jeśli masz pracę, w której dużo chodzisz albo ciągle stoisz, choć niekoniecznie – nawet jeśli pracujesz za biurkiem, ale się czymś denerwujesz, często nieświadomie napinasz łydki albo tupiesz nogą i omawiane mięśnie muszą pracować. Jako iż łatwo się spinają, niesamowicie przyjemne jest ich rozluźnienie.
Usiądź wygodnie na kanapie (przed kąpielą) i wypuść nogi przed siebie, po czym jedną oprzyj na pufie, podnóżku lub krześle. Weź odrobinę oliwy z oliwek na dłonie i wsmaruj ją w łydkę, po czym zacznij wykonywać na mięśniach okrężne ruchy kciukami. Przesuwaj pracujące, ugniatające kciuki wzdłuż łydki, masując ją różnymi technikami- przesuwając palce od wewnątrz do zewnątrz, potem odwrotnie. Naciskaj na jeden punkt przez kilka sekund lub przez sekundę. Przesuwaj dłonie powoli z mocnym naciskiem, albo szybko nimi „szuraj”, z lżejszym naciskiem. Wymyśl technikę, która najbardziej ci odpowiada. Wystarczy 5-10 minut na każdą nogę.
2. Masaż pleców
Potrzebny będzie ci roller (wałek) do masażu. Najtańsze z nich kosztują mniej niż 30 zł, a już po pierwszym użyciu poczujesz, że inwestycja się zwróciła. Plecy to obszar najbardziej zaniedbywany, bo zdecydowana większość z nas siedzi lub pracuje w nieergonomicznych pozycjach. Garbimy się, przekrzywiamy na bok, siedzimy z nogą założoną na nogę, śpimy krzywo, podnosimy ciężkie rzeczy, mamy opuszczone głowy podczas wgapiania się w telefon. To wszystko z czasem prowadzi do bólów w okolicy kręgosłupa, które sprawiają, że nawet 30-letni, silny facet czuje się czasem jak emeryt. Co ważne, bóle kręgosłupa bardzo często są w rzeczywistości bólami mięśni, które go wspierają, bo są nadwyrężone lub za mocno spięte.
Umieść roller na dywanie i połóż się na nim plecami, a następnie przesuwaj się w górę i w dół tak, aby wałek masował ci wszystkie części pleców. Staraj się mieć maksymalnie rozluźnione mięśnie. Spróbuj unosić lekko jeden bok, tak, by wałek masował mocniej jedną połowę pleców, a potem podnieś drugi bok. Ruchy wykonuj bardzo powoli i ostrożnie. Uwaga! Ta metoda nie jest zalecana dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, bo możesz w jakiś sposób sobie zaszkodzić! Jeśli jednak masz „tylko” spięte mięśnie, taki masaż bardzo ci pomoże.
Przeczytaj również: Masaż kostkami lodu
3. Masaż stóp
Stopy utrzymują całą masę naszego ciała gdy chodzimy lub stoimy. Nic więc dziwnego, że mają prawo być spięte i zmęczone. Na stopach znajduje się wiele zakończeń nerwowych, a akupresura (gałąź medycyny niekonwencjonalnej, która przypomina akupunkturę, ale zamiast nakłuwania poszczególnych miejsc igłą, stosuje się ich nacisk, na przykład za pomocą palca) twierdzi, że stymulując odpowiednie zakończenia, wpływamy prozdrowotnie na organy, z którymi dane nerwy się łączą. Niezależnie od tego, czy to prawda, czy też nie, wywierając nacisk na stopy, z pewnością zniwelujesz stres i rozluźnisz mięśnie, więc warto.
Jeśli zaciekawiła cię akupresura, poszukaj w internecie mapy punktów na stopach, które warto uciskać. Po wpisaniu w Google frazy „akupresura stopy” wyskoczą odpowiednie obrazki. Użyj oliwki, a potem przesuwaj powoli kciukami po stopie, naciskając z odpowiednią siłą. Możesz też dodać do oliwy brązowy cukier, dzięki czemu zrobisz stopom naturalny peeling.
To tylko niektóre opcje masażu, moim zdaniem najbardziej przydatne, ale istnieje jeszcze wiele form masażu, jak na przykład masaż twarzy, masaż skóry głowy czy masaż dłoni. Warto zgłębiać i stosować różne techniki, bo pozwoli to dbać o całe ciało. Pamiętaj, że jeśli masz partnera lub partnerkę, możecie się umówić, że na przykład 2 razy w tygodniu wykonujecie sobie nawzajem po 10 minut wybranego masażu. Najlepszy będzie masaż pleców, bo samodzielnie nie wykonasz go tak dobrze i dokładnie, jak druga osoba. Gdy kogoś masujesz, jego ciało produkuje więcej oksytocyny, czyli hormonu miłości i przywiązania, a zatem takie wzajemne masowanie się może bardzo wzmocnić wasz związek! Jednak nawet jeśli jesteś sam/sama, stosując przedstawione w tym tekście metody, będziesz w stanie odnieść szereg korzyści zdrowotnych, bez płacenia dużych sum w salonie masażu.
A czy ty masz jakieś sprawdzone sposoby na samodzielny masaż?
No Comment